Hip Hop,News

Avi i Louis wyruszają w trasę „Mała Sycylia”!

Jakub Purłan -
Hip Hop,News - - Dodane przez Jakub Purłan

Avi i Louis wyruszają w trasę „Mała Sycylia”!

Wszystkim artystom i słuchaczom brakuje koncertów. Ale już 30 lipca swoją kameralną trasę rozpoczną Avi i Louis Villain.

Niedawno pisałem o tym, że duet stworzył entrance song Michałowi Materli, a tu teraz kolejna niespodzianka. Trasa „Mała Sycylia” obejmuje 5 miast (Katowice, Poznań, Lublin, Wrocław, Łódź). Avi i Louis jako jedni z pierwszych postanowili wrócić do koncertowania. Kilka miesięcy bez tego typu wydarzeń musiało być trudnym czasem. Tym bardziej, że jest to jeden ze sposobów zarabiania z muzyki. Jednak powoli wszystko wraca do normy. Powiedzmy.. bo jednak na koncert będzie mogło wejść jedynie 150 osób. Choć lepsze to niż nic. Do koncertowania wraca również Kartky, który już 17 lipca zagra w Poznaniu. Można powiedzieć, że branża muzyczna powoli wraca do życia. Miejmy nadzieję, że stopniowo będzie wyglądało to coraz lepiej i niedługo tłumnie spotkamy się pod sceną. Oby.

fot. kadr z klipu Avi & Louis Villain – „Doberman”, https://www.youtube.com/watch?v=hXuW3LsPorc

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
„Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu
"Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni" - Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Od ostatniej płyty pt. „Polska Gotówkowa” Kaz Bałagane zdążył już wydać kilka singli, które luźnie zapowiadają nadchodzący, kolejny album. Wczoraj dorzucił do nich „Fortalezę”, która też, przede wszystkim tekstowo, ze standardowego poziomu nie schodzi.

„Nowy Kaz to święto”, a że wczoraj mieliśmy niedzielę, to wszystko się zgadza. Bałagane uraczył nas bowiem nieco drillowym trackiem, w którym porusza ważne kwestie, zarówno polityczne, jak i religijne. Przede wszystkim robi to jednak w typowym dla siebie stylu, przy pomocy charakterystycznie zabawnej liryki.

Wierzę w Boga, nie kościoły i diecezje

Religijność Kaza można było wychwycić już w jego wcześniejszych kawałkach, choćby w „Modlitwie” nagranej wraz z Malikiem Montaną. Tu jednak artysta rysuje istotną granicę w swoim światopoglądzie, wskazując, że nadal wyznaje katolickie wartości, ale niekoniecznie zgadza się z działaniami kościoła. Bedogie wyraża też swoją opinię na temat polityki, rzucając bardzo wymownym wersem: „Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni”. Smutne, nawet brutalne, ale niestety prawdziwe spostrzeżenie. Pozostałe wersy są już jednak przyjemniejsze, oczywiście błyskotliwe i pełne nawiązań do narkotyków, co słychać głównie w refrenie. Nie sposób nie uśmiechnąć się, gdy Kaz nawija: „Wiem jak na tej osi zrobić ruch jak na Montparnasse”, gdzie porównuje osiedlówkę do paryskiej dzielnicy słynącej z ekskluzywnych sklepów. Ta linijka z kolei wiąże się z innym wersem, który bardzo trafnie opisuje tę rzeczywistość: „Ile abonent dostępny mordo, tyle tu trwają Andrzejki”.

Znowu drill

Tak, jak kiedyś nagle popularne zrobiły się typowo trapowe beaty, tak teraz zaczynają królować drillowe podkłady. Te rytmicznie bywają ciężkie do ogarnięcia, co wymusza u raperów pewne flow. Kaz daje sobie radę z wybranym beatem, ale wydaje się, że „Fortaleza” mogłaby być większym hitem, gdyby została nagrana na nieco bardziej przystępnym podkładzie. Kaz jednak zapowiadał już wcześniej, że przy okazji nadchodzącego projektu chce muzycznie eksperymentować, więc w takiej kategorii należy też ten numer rozpatrywać. Całej takiej płyty nie ma się co spodziewać, tym bardziej, że „Zegar” i „Niepokoje” są kompletnie inne.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Fortaleza @Fryta Beatz (Official Video)”, Youtube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Travis Scott sekretarzem energii? Kogo do współpracy dobrałby Kanye, gdyby był prezydentem
kadr z wideo "73 Questions With Kim Kardashian West (ft. Kanye West) | Vogue", youtube.com/Vogue

Kanye West ogłosił, że będzie kandydował na prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale może się okazać, że trochę za późno się za to zabrał. Możemy być jednak pewni, że jeśli kwestie prawne przerosną go teraz, to na kolejną elekcję będzie już gotowy.

Czysto hipotetycznie przenieśmy się więc do rzeczywistości, w której Kanye zostaje prezydentem USA. Już raz zabraliśmy Was przecież na wycieczkę do wymiaru, w którym polski rząd składał się z raperów. Kogo więc West mógłby dobrać sobie z rapowej scenu na sekretarzy, którzy za Oceanem odpowiadają naszym ministrom? Zastanówmy się nad tym.

Sekretarz Skarbu – Jay-Z

Kto najbardziej nadawałby się do zarządzania pieniędzmi całego narodu jak nie pierwszy hip-hopowy miliarder? Jay-Z udowodnił na przestrzeni swojej kariery, że jest definicją słowa „hustler”. Potrafi zarobić pieniądze w zasadzie na wszystkim i przy okazji zrobić to z klasą. Nawet gdyby za jego kadencji Stany Zjednoczone miały 99 problemów, pieniądze nie byłyby jednym z nich.

Sekretarz Edukacji – 21 Savage

By nadzorować edukację w całym państwie trzeba mieć na uwadze dobro dzieci i mieć świadomość tego, czego powinny nauczyć się przede wszystkim. 21 Savage jest dokładnie takim człowiekiem, co tylko udowodnił ostatnim swoim projektem, który nazywa się „Bank Account at Home”. Raper przy jego pomocy uczy dzieciaki podstaw ekonomii, które dużo bardziej przydadzą im się w wejściu w dorosłość od chociażby definicji mitochondrium.

Sekretarz Energii – Travis Scott

Byliście kiedyś na koncercie Travisa? Jeśli nie, to powinniście żałować, nawet jeśli nie jest on jednym z waszych ulubionych artystów. Energia jaką ten raper daje i jednocześnie wyzwala wśród widzów jest niewyobrażalna. Tam po prostu nie da się stać w miejscu, o czym świadczą nawet wersy z piosenek Travisa, jak chociażby ten ze”Stargazing”: It ain’t a mosh pit if ain’t no injuries” Gdyby tylko ktoś wymyślił, jak tę moc przekonwertować na prąd, koncerty Scotta mogłyby być głównym źródłem energii alternatywnej w USA.

Sekretarz Pracy – Lil Wayne

Nie ma efektów bez pracy, dlatego powyższe stanowisko musi zajmować ktoś, kto się na niej zna. Lil Wayne’owi zdecydowanie nie jest ona obca, gdyż gość przepracował w zasadzie całe swoje życie i widać to przede wszystkim po jego dyskografii. Weezy ma w dorobku 13 albumów solowych, 3 kolaboracyjne, 5 EPek i na dokładkę 25 mixtape’ów. Gdyby był leniuszkiem, z pewnością nie dorobiłby się nawet jednej czwartej tej imponującej dyskografii.

Sekretarz zdrowia i opieki społecznej – Dr. Dre

Zdrowie to najważniejsza kwestia, więc osoba bezpośrednio za nie odpowiedzialna musi być w tej dziedzinie ekspertem. Kto więc lepiej poradziłby sobie w tej roli, jak nie jedyny raper/producent z tytułem doktora? (P.S. Wiemy, że Dre tak naprawdę nie jest lekarzem i nie robił papierów nawet na WSRH). Legendarny artysta współpracuje też z Kanye nad „Jesus is King 2”, więc oprócz zdrowia fizycznego, zna się też na tym duchowym. Lepszego kandydata po prostu nie ma.

fot. kadr z wideo „73 Questions With Kim Kardashian West (ft. Kanye West) | Vogue”, youtube.com/Vogue

Zostaw komentarz