Hip Hop,News

Bedoes: Kwiat Polskiej Młodzieży jest owocem między innymi rozmowy z Kalim i Pawbeatsem

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Bedoes: Kwiat Polskiej Młodzieży jest owocem między innymi rozmowy z Kalim i Pawbeatsem

Dobrze wiemy, że Bedoes lubi uzewnętrzniać się w swoich piosenkach, ale ostatnimi czasy mieliśmy też okazję przekonać się, że nie boi się swoich słów również w wywiadach. W przeciągu zaledwie kilku tygodni powiedział przecież, że Tymek to największy hip-hopowy twór oraz przyznał, że jego zdaniem polskim rapem rządzi kłamstwo. Od ciekawych refleksji i stwierdzeń nie stronił również w rozmowie z Marcinem Prokopem.

Prowadzący zapytał Bedoesa, czy ten odczuwa na sobie odpowiedzialność za swoje teksty, w których młodzież często odnajduje wzorce, którymi potem kieruje się w swoich działaniach. Artysta przyznał, że teraz już ma świadomość tej odpowiedzialności, ale nie zawsze tak było.

Jak tworzyłem te piosenki jak „Biały i Młody” itp., to w ogóle o tym nie wiedziałem. Pewnego razu graliśmy festiwal w Wolsztynie. Tam był też Pawbeats i Kali. Oni wzięli mnie do siebie, do pokoju w hotelu i mieliśmy dość solidną rozmowę na temat odpowiedzialności za swoje teksty. Kali starał mi się powiedzieć: „Ty wiesz, że mówisz do tych wszystkich dzieciaków, a on cię słuchają i musisz być za to odpowiedzialny?” Ja wtedy przytakiwałem, mówiłem, że wiem, ale nie rozumiałem tego tak naprawdę. Dopiero po jakimś czasie sobie to uświadomiłem i wtedy stworzyłem Kwiat Polskiej Młodzieży. Ta płyta jest owocem między innymi rozmowy z Kalim i Pawbeatsem.

Czapki z głów dla starszych artystów za to, że postanowili podjąć się takiej rozmowy, choć przecież wcale nie mieli w tym interesu, bo w końcu nie byli z Bedoesem w żaden sposób związani. To jednak bardzo istotne, by młodzi raperzy mieli świadomość mocy swoich tekstów, bo momentami może być to zgubne. Wystarczy przytoczyć sytuację, w której grupa nastolatków uległa wypadkowi jadąc z nadmierną prędkością w trakcie słuchania „Californi” White’a 2115, w której przecież pada tekst: „Ja przez miasto 160, ch#j w mandaty, ich nie płacę”.

Na moje koncerty przychodzi najróżniejsza młodzież. Przychodzą chłopaki z bloków, lesbijki, geje, dzieciaki z problemami, dzieciaki z dobrych domów.[…] Ja tą płytą (Kwiat Polskiej Młodzieży – przyp. red.) starałem się stworzyć taką społeczność, która będzie sobie wzajemnie pomagać i wzajemnie rozumieć. W momencie, w którym jest młyn, wszyscy wpadają w siebie, jakaś dziewczyna mdleje, to oni przerywają to oni pomagają jej i dziewczyna jest wynoszona. Zgubi się telefon, od razu oddają telefon. Nie słyszałem, żeby ktoś na moim koncercie kogoś okradł.

W czasach, w których nie dość, że wszechobecny, to jeszcze popularny jest hejt, warto docenić, że ktoś próbuje ludzi wyjątkowo ze sobą połączyć, zamiast szukać kolejnego powodu, by ich dzielić. Oby to Bedoesowi udawało się jak najdłużej.

Borys rzuca też ciekawe spojrzenie na krytykę. Dookoła słyszy się, że potrzebna i motywująca jest jedynie ta konstruktywna, ale Bedoes na swoim przykładzie tłumaczy, że nie tylko taka jest istotna.

Z miesiąc temu przeczytałem taki komentarz, który mi zapadł w pamięć: „I tak skończysz ze swoją matką na dworcu”. Z jednej strony trochę to boli, jak to przeczytasz, ale zapada to w pamięć i bardziej mnie to motywuje, niż rusza.[…] Gdybym nie usłyszał tylu złych słów, to nie nagrałbym takich piosenek. Nie chodzi tylko o konstruktywną krytykę. Czasem jak jakiś zj#b napisze coś takiego, to też jest dobrze. O to chodzi, to jest część tego wszystkiego. Zawsze ktoś musi rzucić tym pomidorem.

Raper porusza w swoich wypowiedziach jeszcze inne tematy, ale są to wątki, które dla nas są już dobrze znane. Ponownie opowiadał o tym, że jego fani byli bici przed koncertem, jak również o wielkim stresie przed pierwszą trasą koncertową, który przyczynił się do zrzucenia około 30 kilogramów, czy konflikcie z Dixon37. Możecie o tym posłuchać tutaj:

fot. kadr z klipu „Bedoes – Gustaw (prod. Michał Graczyk) [official video]”, YouTube.com/SBMLabel

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Eminem znów jest gejem? Joyner Lucas z kolejnym zaangażowanym kawałkiem!

Joyner Lucas publicznie okazuje swoją empatię i angażuje się, nie tylko materialnie, w problemy społeczne. Raper pracuje właśnie nad swoim nowym albumem, „ADHD”, a pierwsze single promujące wydawnictwo przez ten rok regularnie trafiały do odsłuchu.

Zapowiada się więc przyzwoity conscious hip-hopowy materiał, zwłaszcza, że do sieci trafił właśnie przeciek imponującej kolaboracji z Eminemem. Ich wspólny kawałek o wymownym tytule „What If I Was Gay?” jest dialogiem dwóch osób, w którym pierwsza (Lucas) zdobywa się na coming out, a druga (Em) – wyznająca chrześcijańskie wartości – ma problem, aby zmierzyć się z tą sytuacją.

What if I told you that I was different?/What if I told you that’s something’s missin’?/And what if I told you we’re not alike/And the way that I’m feel inside is different than what you picture

What if I told you I’m homophobic?/And you have zero control over your impulses/And the genetic flaw in your chromosomes is the culprit/It’s something I can’t sugarcoat, it’s repulsive

Utwór świetnie obrazuje odczucia dwóch stron. Pierwszej – te, które towarzyszą konfrontacji swojej tożsamości z „normami”, w których dorastamy, drugiej – dysonans, który jej towarzyszy. Pojawia się konflikt, a Marshall w swojej roli zostaje postawiony między „tradycją” a naturą, której nie da się przeciwstawić.

Eminem w końcu zwraca na to uwagę i stwierdza, że orientacja seksualna nie jest wyborem, dlatego powinien wesprzeć swojego kolegę…

A born again Christian but Lord if you’re listenin’/We might be headed for a collision/’Cause when I told my boy I couldn’t support his decision/I was tryna make it seem like a choice, when it isn’t

…i zadaje sobie poważne pytanie.

What if I’m a hypocrite who is afraid to just face truth? Wait/What if I told you I’m gay too?

Jednak raper nie po raz pierwszy wystąpił jako homoseksualista – pięć lat temu pojawił się, jako cameo w filmie The Interview, co po jego wcześniejszych kontrowersyjnych linijkach, było sporym zaskoczeniem. Zanim jednak się to stało, częściowo odkupił się jeszcze w 2001 roku, gdy na gali Grammy wykonał swój kawałek „Stan” (nie bez przyczyny zresztą akurat ten) obok publicznie wyoutowanego Eltona Johna.

Wygląda więc na to, że po wielu latach Eminem mocno się zreflektował. Zapewne miały na to też wpływ sytuacje takie jak ta z Tylerem i zmiany społeczne, jakie zaszły, również w środowisku hip-hopowym, na przestrzeni tych 20 lat.

Tekst utworu możecie przeczytać TU.

fot. kadr z klipu „Joyner Lucas – Devil’s Work (ADHD)”, youtube.com/Joyner Lucas

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Dlaczego czarnoskóry raper z Buffalo wrzuca Hitlera na okładki płyt?

Jeżeli śledzicie poczynania Shady Records, czyli wytwórni, której twarzą jest Eminem, to wiecie, że nie tak dawno temu jej szeregi zasilili Conway The Machine i Westside Gunn. Ten pierwszy zdążył już nawet nagrać i wypuścić numer z Marshallem. Tutaj macie o tym nieco więcej -> CONWAY: EMINEM WIE, ŻE CZARNOSKÓRZY GO NIE SŁUCHAJĄ. Przyznaję bez bicia, że styl Cona od początku do mnie przemawiał, jego flow, które powoli coraz bardziej zaczyna przypominać Notoriousa, i sposób składania rymów. Westside ze swoim wysokim, sowizdrzalskim głosem i bardziej rozchwianym stylem, nie zapadał mi tak bardzo w pamięć. Tym bardziej zdziwiłem się, że ten koleś robi coś, co już dawno powinno zwrócić moją uwagę. Wypuszcza albumy z Hitlerem na okładce z plejadą najlepszych podziemnych głów producenckich i rapowych, co daje każdorazowo mieszankę wybuchową. Jednak pewnie nie wiedziałbym o tym do dzisiaj, gdyby nie to, że cała seria nazywa się „Hitler Wears Hermes”.

Co skłoniło czarnoskórego rapera z Buffalo do tak dziwacznego pod wieloma względami kroku? Jak przyznawał w Combat Jack Show:

Pierwsza część miała portret Hitlera na okładce. Ludzie patrzyli na to jak: Co to ma być? (…) To zwraca twoją uwagę. Chciałem po prostu przekręcić „Diabeł ubiera się u Prady”, nie chciałem z tego korzystać, więc chciałem to przekręcić, ale żeby dalej brzmiało. A potem pomyślałem, że jeśli dam swoją twarz na okładkę, to ludzie będą to hejtować. Chciałem, żeby słuchali muzyki.

Fakt, patent działa, bo momentalnie zwraca uwagę, a sama zbitka sylabowa „Hitler Wears Hermes” nie ustępuje niczego „Devil wears Prada”. Tak właściwie brzmi nawet mocniej. I to samo jest z zawartością samych krążków – Westside Gunn udowadnia, że spokojnie dostępuje kroku swojemu bratu, Conwayowi, i jest tak samo ważnym elementem Grizelda Records.

The boom bap is coming back with an axe to mumble rap

Pamiętacie skąd ten wers? Eminem rzucił go gościnnie u Royca da 5’9” w kawałku „Caterpillar”, który wyszedł 3 maja ubiegłego roku. Jeśli wtedy nie było to do pomyślenia, to być może jest to jednak samospełniająca się przepowiednia, bo takie materiały jak „Hitler Wears Hermes 7” skłaniają mnie do całkiem poważnego traktowania obietnicy o powrocie boom bapu. Myślę, że w USA to kwestia jeszcze roku, może dwóch, i trapowe rzeczy kompletnie zejdą na bok, kiedy A$AP Ferg, Conway, Westside Gunn, Benny the Butcher i kilku innych asów wjedzie na listy przebojów na samplowanych hitach z ciężką perką. Widocznie Joey Badass był trochę za wcześnie i ten hype nie był jeszcze możliwy na taką skalę.

Czarny Hitler

Wracając jednak do głównego bohatera dzisiejszych rozważań – choć może się to wydawać co najmniej schizofreniczne, że Westside Gunn wrzuca na swoje okładki Adolfa z wąsem, to – poza oczywiście kontrowersyjną kwestią – jest dosyć ciekawym zjawiskiem socjologicznym. Fuhrer jest bowiem przedstawiany w sposób komiczny, jak jakieś wykoślawione i ułomne zło. Moją ulubioną okładką jest chyba ta z Adolfem, który posiada trzecie oko. Pozornie przerażająca, a jednak – przy głębszym zastanowieniu się – Adolf wygląda jak na jakiegoś ufoludka, który mógłby wystąpić w odcinku Simpsonów zamiast Charlesa „Monty’ego” Burnsa. No zobaczcie sami, widzicie to?

https://superepicfailpedia.fandom.com

A co powiecie na tracklistę czwartej części serii, z Hitlerem, który przytula się do czarnoskórego sportowca?

hiphopdx.com

Ośmieszanie, czy stawianie zbrodniarzy w kuriozalnym świetle to naturalny odruch na radzenie sobie ze zbiorową świadomością ciężaru minionych czasów. Nie posądzam Westside’a o tak daleko idące przemyślenia, ale fakt faktem, taki efekt uzyskał. Może zamierzony, raczej nie, ale o ile na początku mocno tego nie rozumiałem, to po prześledzeniu całego konceptu jestem w stanie… może nie przybić piątkę, ale kiwnąć głową ze zrozumieniem. Na pewno jest mi to bliższe niż rapujący od lat J. Stalin. Westside Gunn to jednak Westside Gunn a nie A. Hitler.

fot. cover „Westside Gunn – Black Hitler Intro (feat. AA Rashid) Prod by Sadhu Gold”, youtube.com/SUN TZU

Zostaw komentarz