Hip Hop,News

Blackout Tuesday. Świat solidaryzuje się z Afroamerykanami

Klementyna Szczuka -
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Blackout Tuesday. Świat solidaryzuje się z Afroamerykanami

Sytuacja w Stanach Zjednoczonych wciąż się pogarsza. Po śmierci Georga Floyda, którego biały policjant podczas aresztowania dusił kolanem przez prawie 10 minut, najpierw w Minneapolis, a następnie w innych miastach, wybuchły liczne zamieszki i protesty. Do walki o koniec białej supremacji włączyli się także raperzy – nie tylko wychodząc na ulicę lub przekazując darowizny. Protest songi nagrali w tym czasie m.in. Ty Dolla $ign, YG czy Denzel Curry z Terrence’em Martinem, a do kawałka ukazało się wideo stworzone z aktualnych nagrań z USA.

Blackout Tuesday

We wtorek 2 czerwca miała miejsce akcja, której celem jest solidaryzacja z Afroamerykanami w walce o równość rasową oraz złożenie hołdu Floydowi. Jedyne posty, jakie były wrzucane do mediów społecznościowych nie tylko przez osoby publiczne, ale wszystkich użytkowników z całego świata, to czarne kwadraty podpisane #balckouttuesday. Jedyne dlatego, aby siła przekazu była większa. W akcji wzięły udział także media. Platformy streamingowe udostępniły playlisty z protest songami, a Spotify do wybranych materiałów dodał trwającą 8 minut i 46 sekund ciszę – tak długą, jak czas, przez który Derek Chauvin dusił Floyda. Z kolei portale, na przykład Genius, od publikacji treści powstrzymały się w ogóle, a HipHopDX wypuścił wyłącznie artykuły dotyczące podobnych tragedii w historii.

Jeśli chcecie włączyć się do walki o równość, przede wszystkim zachęcamy do zgłębienia tematu. Informacje czerpać można ze źródeł choćby takich jak oficjalna strona akcji. Tam również możecie podpisać petycję w sprawie zniesienia publicznego dofinansowania policji w Stanach Zjednoczonych lub wpłacić pieniądze na odpowiednie organizacje – linki do wybranych z nich znajdziecie poniżej. Przede wszystkim jednak edukujmy innych. I – co chyba na poziomie codzienności najważniejsze – zwracajmy uwagę na język.

Official George Floyd Memorial Fund
Black Visions Collective
Reclaim The Block

fot. kadr z klipu „Kendrick Lamar – Alright”, YouTube.com/Kendrick Lamar

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Jak wyglądają początki zawodnika MMA? Guzior opowiada o nich w „Ōmori Ōmori” – Przeinterpretacja #9

Nie ma co się oszukiwać, wszyscy czekamy na nową płytę Guziora tak bardzo, jak on sam czeka na walkę Khabiba z Fergusonem, o której zresztą nawijał w swoim #hot16challenge2. No właśnie, à propos tego wersu – wiedzieliście, że Guzior jest taki fanem MMA? Nie? To pewnie też nie zdawaliście sobie sprawy, że jeden z hitów umieszczonych na jego debiutanckim albumie opowiada stricte o trudnych początkach kariery zawodnika mieszanych sztuk walki. Zresztą sami zobaczcie.

Hip Hop,News
Quebonafide nie przestaje zaskakiwać! „Galaktyka” coraz bliżej?

Akcji, jaką Quebo zorganizował w celu promowania swojej płyty, chyba nie trzeba nikomu przypominać. O m.in. zniknięciu tatuaży mówiły nawet media, które z rapem nie mają nic wspólnego. Kiedy przyszła już właściwa płyta od ciechanowskiego rapera, a wszystkie kawałki znalazły się w sieci, wydawałoby się, że to już koniec. Jednak Quebonafide nie przestaje zaskakiwać. Od wydania "Romantic Psycho" minęły już dwa miesiące, a numery z tej płyty grają pewnie u wielu z Was bez przerwy. Co takiego się wydarzyło?