News

Blues – Gural i Matheo – Brothers z nowym teledyskiem

Damian Kaźmierczak -
News - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Blues – Gural i Matheo – Brothers z nowym teledyskiem

Minęło prawie dziesięć lat od ostatniego wspólnego wydawnictwa DonGuralesko i Matheo. Obaj panowie przez tę dekadę mocno ugruntowali swoje pozycje na scenie. Gural zdążył wydać sześć solowych albumów (z czego dwa mają status złotej płyty), natomiast Matheo święcił sukcesy u boku Soboty i Popka.

Tydzień temu informowaliśmy Was o teledysku “Teraz”, gdzie obaj panowie ustylizowani byli na głównych bohaterów z filmu „Blues Brothers”. W najnowszym klipie, w tej samej „czarnej” stylówce, duet „wozi się” po sklepie niczym Kid Cudi w jednym ze swoich hitów.

Wideo to połączenie dwóch tracków – „Pale dym wale płyn” i „Co”. Oprócz Gurala w kawałku możemy usłyszeć także… Matheo. “„Szopen rapu” już nie raz zaskakiwał słuchaczy swoimi zwrotkami. Jak mu wyszło tym razem? Musicie sprawdzić to sami!

Utwór promuję mixtape pt. „Miłość, szmaragd i krokodyl”, który ukaże się 1 kwietnia. Limitowany preorder wciąż jest dostępny w sprzedaży.

fot. DonGURALesko & Matheo, “Pale dym wale płyn / Co”/YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Raperzy walczą o Mayhema Mala. Zostanie uniewinniony?

Muzycy to często taka niebiologiczna rodzina. Wspiera się w gorszych chwilach, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą sprawy sądowe. Przykład? Wyrok Jamala Knoxa (znany jako Mayhem Mal) z 2014 roku, który aktualnie próbują unieważnić m.in. Meek Mill, Chance the Rapper i 21 Savage.

Słynni raperzy złożyli niedawno w Sądzie Najwyższym prośbę o unieważnienie wyroku Mala, który odsiedział w więzieniu karę za rzekome grożenie policji w jednej ze swoich piosenek.

Jak do tego doszło? Już przypominamy. Knox został aresztowany w 2012 r. za posiadanie broni i narkotyków. Po tym incydencie wraz z przyjacielem nagrał singiel “Fuck the Police”, oczerniając w nim funkcjonariuszy. W kawałku słyszymy między innymi “Zabijmy tych gliniarzy, bo nie robią nam nic dobrego”. Za m.in. te rymy Jamal został oskarżony o terroryzm, a następnie, w 2014 roku skazany na karę 2 lat więzienia.

Wracając do samego podania raperów – po jego złożeniu adwokaci Knoxa oczekują na rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Ich zdaniem: “Teksty piosenek nigdy nie były rozumiane dosłownie, a raczej miały być słyszalne z muzyką, melodią, rytmem i emocjami”.

W krótkiej wypowiedzi dla sądu Meek Mill, Chance the Rapper, 21 Savage, Killer Mike i inni raperzy stwierdzili, że takie incydenty wynikają z “głębokiej nieświadomości” odbioru rapu i hip-hopu. Argumentują:

Osoba niezaznajomiona z tym, co dziś jest dominującym gatunkiem muzycznym, lub która słyszy muzykę przez soczewki słuchowe starych gatunków, takich jak jazz, country czy symfonia, może błędnie zinterpretować rapową piosenkę jako prawdziwe zagrożenie przemocą.

Dodają też, że rap “to dzieło poezji”. Jak mówią:

(…) Rap jest (nie) znany z przesadnej, czasami gwałtownej retoryki, i używa języka na wiele różnych sposobów. Nie należy go traktować dosłownie, co zrozumiałby rozsądny słuchacz, nawet z przypadkową wiedzą o rapie.

Jeden z prawników Knoxa – R. Stanton Jones – wypowiedział się na ten temat w New York Times, nawiązując do kwestii rasizmu. Uważa, że Czarni mężczyźni, tacy jak Mayhem Mal, są “prawie zawsze celem w takich przypadkach”, w przeciwieństwie do raperów, którzy są biali lub bardziej popularni. Mówi:

“Podczas gdy znani raperzy, tacy jak Eminem, wygrywają nagrody Grammy i zgarniają miliony z brutalnych obrazów w swoich piosenkach, sędziowie i jury są rutynowo przekonani, że mniej znani raperzy jakoś żyją swoimi tekstami i traktują je jako rymowaną autobiografię. To niepokojący trend, często mający niszczycielskie konsekwencje dla młodych mężczyzn w innym kolorze skóry niż biały, którzy prawie zawsze są celem takich spraw.”

Sądząc po małym odstępie czasowym pomiędzy aresztowaniem
Mayhema Mala, a kawałkiem który wydał, nie mógł to być aż taki zbieg okoliczności. Tak, czy siak, zgadzamy się z raperami, że sztukę zawsze trzeba przyjmować z przymrużeniem oka. Miejmy nadzieję, że sąd również weźmie to pod uwagę.

Fot. z klipu “Simba” [youtube]

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Bedoes ft. Pressa. Będzie międzynarodowe kolabo?

Jeśli wierzyć plotkom, wygląda na to, że Borys już niedługo nagra (a może już nagrał?!) wspólny kawałek z przedstawicielem młodego pokolenia hip-hopowej sceny zza Oceanu. Skąd o tym wiemy? Bo na instagramach obu panów pojawiły się wspólne krótkie filmiki wideo.

Pressa to 22-letnia nadzieja kanadyjskiej sceny, m.in. ze wspólnym kawałkiem z Torym Lanez’em na koncie. Muzyk dograł się raperowi z Toronto na singlu „Canada Goose”, który osiągnął blisko 17 mln wyświetleń na YouTube. Pressa towarzyszył też Drake’owi na trasie Boy Meets World Tour. Mimo młodego wieku, ma też już na koncie sporo utarczek z prawem, ale my dziś nie o tym.

Kanadyjczyk pojawił się z Borysem na wczorajszym koncercie we Wrocławiu. Jego kariera zaczęła nabierać tempa po wydaniu mixtape’u „Press machine”. Bedoes… jego przedstawiać nie trzeba 🙂 Reprezentant SB Label niespełna cztery miesiące temu wydał dobrze przyjęty „Kwiat Polskiej Młodzieży” i podobno (tu znów odwołamy się do plotek) już wrócił do studia, gdzie pracuje nad nowym materiałem. Czy znajdzie się na nim kawałek z gościnką Pressy? Zobaczymy. Ponoć panowie nagrali już nawet wspólny klip. Czekamy na premierę!

fot. “Tarzan”, Bedoes & Kubi producent/YouTube

Zostaw komentarz