Felieton,Hip Hop

Chcesz poznać hip-hop? Wbijaj na Bronx

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Chcesz poznać hip-hop? Wbijaj na Bronx

Powstaje tam największe muzeum o kulturze hip-hop.

Plan: Otwarcie w 2022 roku „Universal Hip-Hop Museum”

Lokalizacja: Bronx, Nowy Jork

Cel: W obiekcie o powierzchni prawie 60 000 stóp kwadratowych, który będzie wyposażony m.in. w interaktywne muzeum, będą odbywać się występy na żywo, projekcje filmowe, seminaria i laboratoria demonstracyjne. UHHM będzie kształcić opinię publiczną o historii kultury hip-hop w zakresie muzyki, tańca i sztuki. Misją muzeum będzie dokumentowanie i celebrowanie globalnej historii naszej ulubionej kultury.

Pomysł powstał jeszcze w 2017 roku, ale dopiero teraz nabrał tempa. Start robót zaplanowano na grudzień tego roku. Twarzami przedsięwzięcia są Kurtis Blow (przewodniczący), Ice-T (członek rady założycielskiej dyrektorów) i LL Cool J (ambasador kulturowy). Niedawno do tego grona dołączył także Chuck-D, który będzie pełnił funkcję „Przewodniczącego Rady Celebrytów”. Po ogłoszeniu nominacji powiedział:

„Moje życie było poświęcone hip-hopowi, służyłem mu jako artysta, a także kurator, dzieląc się nim z innymi. Chcę przenieść tę pracę do Universal Hip-Hop Museum […] Muzeum jest tym, co musimy zorganizować zbiorowo i przedstawić jego historię, mając jednocześnie wizję jego przyszłości […] Hip-hop to prawdopodobnie ostatni gatunek DIY i musimy przyspieszyć jego administrację. Mam nadzieję, że będę magnesem przyciągającym innych do oferowania swoich usług i pomocy w budowie muzeum.”

Placówka w dużym stopniu chce bazować na sponsorach i darczyńcach. Każdy może przekazać na jej cel datki lub gadżety z własnej kolekcji i tym samym – współtworzyć historię.

Obiekt ma konkurować z „Hip-Hop Hall Of Fame” (muzeum uruchomionym w 1995 roku), które znajduje się na Manhattanie. Lokalizacja nowej inwestycji jest również co najmniej atrakcyjna. UHHM będzie położone w nowoczesnym budynku, który powstanie wzdłuż nabrzeża Harlem-River, zaledwie kilka przecznic od stadionu New York Yankees, i zajmie w nim dwa piętra. Według Kurtisa Blowa i dyrektora muzeum, Rockyego Bucano, zgromadzono już 20 milionów dolarów na wstępne finansowanie, które pomoże w budowie obiektu. Wizja jest imponująca, a plan jeszcze bardziej ambitny. Panowie w następnych latach chcą zebrać 50 milionów dolarów, aby sfinansować pozostałe cele. Są w kontakcie z firmami korporacyjnymi oraz wytwórniami, które „korzystają z rapu”. Najwyraźniej przyszedł czas, by spłacić swój „dług”… 😊

Planując podróż do NY już za 3 lata, oprócz meczu w Madison Square Garden, czy Barclays Center obowiązkowo na mapę wycieczki trzeba będzie wpisać miejsce, które deklaruje, że będzie mieć największy w historii zbiór pamiątek hip-hopowych. Plan zakłada, że pierwsi goście zobaczą prawdziwy „podmuchu przeszłości” i zanurzą się w klimacie lat 70-tych.

Fot. Universal Hip Hop Museum is coming to the Bronx / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
„Get The Strap”: Policja z Brooklynu wydała wyrok na 50 Centa?

50 cent w przeszłości dostał już 9 kulek, a za sprawą rzekomego rozkazu, mógłby przyjąć kolejne i tym razem – nie przeżyć. O co chodzi? Ot, kolejny spokojny dzień w Nowym Jorku.

Wszystko zaczęło się w maju ubiegłego roku, kiedy policja wszczęła dochodzenie przeciwko Fiddy’emu, bo ten rzekomo groził Emmanuelowi Gonzalezowi, komendantowi Posterunku 72 w Sunset Park.

Poszło o używane przez 50 Centa hasło: „Get The Strap”. Sam 50 ustosunkował się do sprawy, publikując dowód na to, że jest to zarejestrowany trademark, a nie „mowa nienawiści”.

Innymi słowy, „Get The Strap” (czyt. „Weź Klamkę”/”Weź Broń”) nie jest już groźbą, a czymś równie nieszkodliwym, co hashtagowanie Nike’ami czy Adadisami. Fiddy od dawna szafuje tym zwrotem w niemal każdym tweecie – większa burza rozpętała się, kiedy sformułowanie pojawiło się w długiej internetowej potyczce z Floydem Mayweatherem. Fani rzeczywiście obawiali się najgorszego.

50 Cent oczywiście nie ma zamiaru nikogo zabijać (mamy taką nadzieję), a po prostu, jako wytrawny biznesmen, wtłaczał ludziom do głowy określone wyrażenie, by potem móc z niego ciągnąć korzyści. Po wielu miesiącach doczekaliśmy się tego:

Mordercza ekipa na prostym, bujającym bicie, zrobiła szum, a poparcie, które 50 udzielił Casanovie i 6ix9ine’owi pokazało, że popiera tych dwóch młodych kotów (przemilczmy udział Uncle Murdy, który bezczelnie zaiwanił flow Busta Rhymesa).

„Shoot him on sight”

O co jednak chodzi tym razem? Otóż, role rzekomo się odwróciły i to nie 50 grozi komendantowi, a komendant kazał policjantom strzelać do rapera, kiedy tylko znajdzie się w ich zasięgu wzroku. Rozkaz miał paść na zebraniu policjantów w maju ubiegłego roku. Teraz Emmanuel Gonzalez podobno próbował stwierdzić, że był to dowcip, ale o całej sprawie dowiedziała się „góra” i wszczęto dochodzenie przeciwko komendantowi. Oczywiście 50 odniósł się do sprawy:

W komentarzu do tweeta, nowojorska policja potwierdza, że wewnętrzne postępowanie trwa.

Mamy nadzieję, że to faktycznie był dowcip (choć głupi) i żaden z funkcjonariuszy nie zastosuje się do poleceń przełożonego. Fiddy’emu życzymy dużo zdrowia i dalszych sukcesów, choć ta sprawa może uzmysłowi mu, że nie wszystko jest na sprzedaż i czasami może zostać źle zrozumiany. #GetTheStrap albo, cytując klasyka: „You from the hood, I hope you (got yourself a gun)/You want beef, I hope you (got yourself a gun)”.

fot. kadr z klipu „Uncle Murda | 50 Cent | 6ix9ine | Casanova – „Get The Strap” (Official Music Video)”, youtube.com/50 Cent

Zostaw komentarz