Hip Hop,News

„Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Michał Fitz -
"Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni" - Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu
"Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni" - Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

„Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni” – Kaz Bałagane nie zawodzi w nowym singlu

Od ostatniej płyty pt. „Polska Gotówkowa” Kaz Bałagane zdążył już wydać kilka singli, które luźnie zapowiadają nadchodzący, kolejny album. Wczoraj dorzucił do nich „Fortalezę”, która też, przede wszystkim tekstowo, ze standardowego poziomu nie schodzi.

„Nowy Kaz to święto”, a że wczoraj mieliśmy niedzielę, to wszystko się zgadza. Bałagane uraczył nas bowiem nieco drillowym trackiem, w którym porusza ważne kwestie, zarówno polityczne, jak i religijne. Przede wszystkim robi to jednak w typowym dla siebie stylu, przy pomocy charakterystycznie zabawnej liryki.

Wierzę w Boga, nie kościoły i diecezje

Religijność Kaza można było wychwycić już w jego wcześniejszych kawałkach, choćby w „Modlitwie” nagranej wraz z Malikiem Montaną. Tu jednak artysta rysuje istotną granicę w swoim światopoglądzie, wskazując, że nadal wyznaje katolickie wartości, ale niekoniecznie zgadza się z działaniami kościoła. Bedogie wyraża też swoją opinię na temat polityki, rzucając bardzo wymownym wersem: „Ciemnota wierzy w dopłatę z jej kielni”. Smutne, nawet brutalne, ale niestety prawdziwe spostrzeżenie. Pozostałe wersy są już jednak przyjemniejsze, oczywiście błyskotliwe i pełne nawiązań do narkotyków, co słychać głównie w refrenie. Nie sposób nie uśmiechnąć się, gdy Kaz nawija: „Wiem jak na tej osi zrobić ruch jak na Montparnasse”, gdzie porównuje osiedlówkę do paryskiej dzielnicy słynącej z ekskluzywnych sklepów. Ta linijka z kolei wiąże się z innym wersem, który bardzo trafnie opisuje tę rzeczywistość: „Ile abonent dostępny mordo, tyle tu trwają Andrzejki”.

Znowu drill

Tak, jak kiedyś nagle popularne zrobiły się typowo trapowe beaty, tak teraz zaczynają królować drillowe podkłady. Te rytmicznie bywają ciężkie do ogarnięcia, co wymusza u raperów pewne flow. Kaz daje sobie radę z wybranym beatem, ale wydaje się, że „Fortaleza” mogłaby być większym hitem, gdyby została nagrana na nieco bardziej przystępnym podkładzie. Kaz jednak zapowiadał już wcześniej, że przy okazji nadchodzącego projektu chce muzycznie eksperymentować, więc w takiej kategorii należy też ten numer rozpatrywać. Całej takiej płyty nie ma się co spodziewać, tym bardziej, że „Zegar” i „Niepokoje” są kompletnie inne.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane – Fortaleza @Fryta Beatz (Official Video)”, Youtube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kanye West zostanie prezydentem? Poparł go sam… Elon Musk!
Kanye West Elon Musk

Kiedy pół roku temu pisaliśmy o tym, że Kanye West planuje startować w wyborach prezydenckich, nie traktowaliśmy tej informacji zbyt poważnie. Temat jednak powrócił, bo dziś jest to prawie pewne – Ye kandyduje. Teraz, a nie za cztery lata.

O rozpoczęciu kariery politycznej Kanye wspominał już jednak w 2015 podczas MTV Video Music Awards. 5 lipca natomiast zapowiedział to za pośrednictwem Twittera, a w jego kampanii bardzo popiera go… Elon Musk, który już od kilku lat publicznie docenia Westa i dobrze się o nim wypowiada.

Musimy realizować obietnicę daną Ameryce, ufając Bogu, jednocząc się wokół naszej wizji i budując naszą przyszłość. – napisał Ye.

Nie wiadomo jednak, czy Kanye złożył już wszystkie potrzebne dokumenty. Wybory odbędą się 3 listopada, ale czas na zgłoszenia niezależnych kandydatów jeszcze nie upłynął. Zastanawiamy się więc, czy jego plan się uda i czy ma coś wspólnego z premierą jego nadchodzącej płyty „God’s Country”. Swoją drogą pierwszy singiel już sprawdziliśmy!

fot. Twitter.com/Kanye West

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Avi i Louis wyruszają w trasę „Mała Sycylia”!

Wszystkim artystom i słuchaczom brakuje koncertów. Ale już 30 lipca swoją kameralną trasę rozpoczną Avi i Louis Villain.

Niedawno pisałem o tym, że duet stworzył entrance song Michałowi Materli, a tu teraz kolejna niespodzianka. Trasa „Mała Sycylia” obejmuje 5 miast (Katowice, Poznań, Lublin, Wrocław, Łódź). Avi i Louis jako jedni z pierwszych postanowili wrócić do koncertowania. Kilka miesięcy bez tego typu wydarzeń musiało być trudnym czasem. Tym bardziej, że jest to jeden ze sposobów zarabiania z muzyki. Jednak powoli wszystko wraca do normy. Powiedzmy.. bo jednak na koncert będzie mogło wejść jedynie 150 osób. Choć lepsze to niż nic. Do koncertowania wraca również Kartky, który już 17 lipca zagra w Poznaniu. Można powiedzieć, że branża muzyczna powoli wraca do życia. Miejmy nadzieję, że stopniowo będzie wyglądało to coraz lepiej i niedługo tłumnie spotkamy się pod sceną. Oby.

fot. kadr z klipu Avi & Louis Villain – „Doberman”, https://www.youtube.com/watch?v=hXuW3LsPorc

Zostaw komentarz