Rap

Czy CatchUp nie zawiedzie tak, jak Janusz Walczuk?

Klementyna Szczuka -
CatchUp
CatchUp
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Czy CatchUp nie zawiedzie tak, jak Janusz Walczuk?

„CatchUp to już nie muzyk. To magik” – pisaliśmy. Grzegorz Szczerek jest jednym z największych muzycznych odkryć 2020 roku. Jest nie tylko nieszablonowym raperem, producentem i DJ-em, ale także osobowością. Czy jego bardzo oczekiwany album, „Perypetie”, nie zawiedzie?

Rok 2020, choć ze względu na pandemię był wyjątkowo trudny również dla artystów, przyniósł nam kilku obiecujących newcomerów. Jednym z nich jest właśnie CatchUp, którego wcześniej kojarzyć można było przede wszystkim z TikToka. Tam publikował on krótkie, zabawne nagrania, na których pokazywał, jak stworzyć na przykład… makłowiczowy trap. Współpracował także z Gedzem i to on stworzył dla niego m.in. świetny bit „Freonu”.

Zanim CatchUpa usłyszeliśmy na „Jarmarku” Taco Hemingwaya w „Nie mam czasu” i „W.N.P”, nagrał on dwie oryginalne szesnastki w ramach akcji #Hot16Challenge2. Dwie, ponieważ został nominowany – wiadomo – jako CatchUp, ale także jako Tom Schklaneck (jego alter ego). Wtedy też dał się poznać szerszej publiczności – nie trzeba było długo czekać na jego pierwszy singiel na kanale NNJL, „Danse Macabre”.

Wkrótce przyszedł także czas na gościnki i nowe kawałki. Dograł się chociażby na „zapach zimy i papierosów” Hodaka, „Staminę” Gedza oraz tegoroczne wydawnictwa labelu 2020 – „Do Wesela Się Zagoi” Mielzky’ego i „Fight Club” PRO8L3Mu. Single, na których udziela się CatchUp zwykle są lżejsze i wyjątkowo chwytliwe. Jego obecności nie da się nie zauważyć, co bywa dużą zaletą, choć jego styl nie zawsze pasuje do danego kawałka (i albumu) jak właśnie w przypadku dwóch ostatnich płyt. Refreny artysty wydają się nie kleić ani z surowym flow Oskara i Pezeta, ani z boom bapowym brzmieniem The Returners.

Nasi nowi idole

Solowy album CatchUpa może być albumem pełnym świetnych bangerów. Ale może zdarzyć się też tak, jak w przypadku Janusza Walczuka – będzie mdły i bezbarwny. Porównanie do reprezentanta SBM pojawia się nie bez powodu. Chociaż artyści ci znacznie różnią się od siebie, obaj na długo przed debiutem zdobywali doświadczenie w muzyce oraz nie raz udowodnili, że mają ucho do chwytliwych kawałków. Ten pierwszy kończąc Szkołę Muzyki Nowoczesnej, drugi dzięki długiemu stażowi w studiu NOBOCOTO. Obaj mocno flirtują też z popem i stawiają na czystą brzmieniowo, przyjemną produkcję.

Wczoraj (19 maja) otrzymaliśmy trzeci singiel promujący debiutancki album CatchUpa. „Perypetie” ukażą się 20 sierpnia nakładem labelu 2020. Wystartował także preorder, który można zamawiać TUTAJ. Talentu CatchUpa zakwestionować nie można, ale pojawia się pytanie, czy wystarczy mu go, aby nagrać album różnorodny i nieprzeciętny.

fot. kadr z klipu „CatchUp feat. schafter – Weird Flex”, YouTube.com/2020

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Bugzie the Don wziął udział w szturmie na Kapitol i nagrał o tym album. Teraz stanie przed sądem
Bugzie the Don

Amerykański raper Bugzie the Don brał udział w tegorocznych protestach w Waszyngtonie. Przy okazji dał się sfotografować, kiedy siedział na dachu samochodu jednostki specjalnej SWAT. Zdjęcie wykorzystał jako okładkę swojego najnowszego albumu, przez co raperowi postawiono liczne zarzuty.

Lifestyle
Czym jest ASMR i dlaczego staje się tak popularne?
ASMR

Dla niektórych ASMR to po prostu przyjemne dźwięki. A dla innych coś, na co lubią patrzeć, jak np. palące się ognisko. Ten trend popularny jest szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie niektórzy zagraniczni twórcy na swoich kanałach zgromadzili całkiem pokaźną widownię, liczącą kilka milionów obserwujących. Pierwsze wideo z ASMR na polskim YouTubie zaczęły pojawiać się mniej więcej w 2018 roku. Można się spodziewać, że filmy o tej tematyce już niedługo staną się równie popularne, co w innych krajach.