Felieton,Hip Hop

Czy lider PRO8L3Mu mógłby być kobietą?

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Czy lider PRO8L3Mu mógłby być kobietą?

Kobiety w rapie to dosyć drażliwy temat i to mimo sukcesów Nicki Minaj i Cardi B. Może nie tyle w rapie w ogóle, co w rodzimym rapie. Bo czy dziewczyna, która nawija lepiej od facetów, nie mierzi ich ego? A może kłóci się z hustlerskim etosem rapera? Wiecie, ten mityczny duet, „melanż i dupy”. Laska też chodzi na melanże i „ma” dupy? Czy Oskar z PRO8L3Mu mógłby być Gosią z PRO8L3Mu?

Wczoraj Damian pisał o powrocie WdoWy. Dzisiaj dorzucę do tego swoje trzy grosze, mając na uwadze jedną bardzo istotną kwestię: czy powrót raperki (tej konkretnej i każdej innej) jest w Polsce skazany na sukces czy raczej na porażkę?

Takie tam o seksizmie

Oskara przywołałem do tekstu celowo i WdoWę z Oskarem celowo zostawię. Nie tak dawno temu redaktor Gulda nie zrozumiał pomysłu na siebie zespołu PRO8L3M i poczuł się źle, że Agora dystrybuuje jego płytę. O tym czy rzeczony pan Przemysław ma rację czy nie, nie będę się rozpisywał. W mojej opinii, racji nie ma, a jeśli ktoś chce polemizować ze mną, a z panem redaktorem się zgadzać, to zapraszam do komentarzy – bardzo chętnie podyskutuję!

czuję się bardzo niefajnie z tym, że firma, dla której pracuję od dekad i która wydaje gazetę, której „nie jest wszystko…

Przemek Gulda 发布于 2019年3月1日周五

Żeby było jasne – czy rap jest seksistowski? Tak. Czy to dobrze? Tu wjeżdża podwójny standard, moi drodzy państwo. Otóż, ci wszyscy raperzy mają gro oddanych słuchaczek, czasami oddanych do tego stopnia, że jest to już poziom groupie – dziewczyny, która „w podzięce” za sztukę, odda się wokaliście. Szybki drybling z tym przejściem od rapera do wokalisty, bo – wielkie odkrycie – funkcjonuje to w niemal każdym gatunku muzyki.

Czy w niemal każdym gatunku muzyki występuje tak duża wątpliwość, by do jego wykonywania dopuszczać kobiety? Nie. Tu niestety przechodzimy do clou sprawy i tego czy w polskim rapie jest miejsce dla raperek. Nie, czy ono w ogóle jest – bo jest – ale czy jest według słuchaczy.

Tough Love

Powiedzmy to jasno: główny problem nie wydaje się leżeć w skillsach. Takiej WdoWie czy Lilu odmówić ich nie można. Co prawda nie zgodzę się z tą zbytnią pewnością siebie w przypadku tej pierwszej, która kilkukrotnie podkreślała, że dziewczyny rapują lepiej i to boli chłopaków. „Lepiej” to jest za duże słowo w kontekście bliżej niedookreślonej grupy, od której się niby „lepiej” rapuje. Raperzy też rapują „lepiej” od innych raperów. Płeć nie ma znaczenia.

Ma natomiast dziwna dychotomia, w której odnaleźć muszą się dziewczyny. Mowa o wspomnianym wcześniej hustlerskim etosie. Z jednej strony raperka opowiada o sprawach zaangażowanych, ważnych z punktu widzenia swojej płci i swojej sytuacji. Z drugiej – chce być supersztuką, trząść dupą i uprawiać ostry seks. Mocno? To polecam prześledzić dyskografię WdoWy i usłyszeć, że jest dziewczyną do tańca i do różańca. A ten numer – seksistowski czy nie? A może po prostu dwoje dorosłych ludzi opowiada o sytuacji, która wielokrotnie ma miejsce?

Wyzywająca dziewczyna, która jest pewna siebie i w Zarze wydaje własny hajs – to jest ta kobieca wersja hustlingu i, w mojej opinii, nie ma w tym nic złego, ale słuchacze zdają się nie rozumieć „jak to możliwe?”. Że z jednej strony numer o pocieszaniu porzuconych kobiet, a z drugiej – o ostrym seksie.

Podwójne standardy

Young M.A., raperka lesbijka, gęsto snuje rymy o tym, że będzie współżyć z bandą dziwek. Jak to rozpatrywać? Cardi B onieśmiela liczbą odwołań do różnego rodzaju seksu. Czy to dlatego, że inaczej środowisko by ich nie kupiło? Na wszelki wypadek lepiej podkreślić, że jest się „dobrą sztuką”, żeby potem nie wyszło, że spiętą i obrażoną na środowiskowy folklor? Możliwe. A może… to jest po prostu szczere i nie ma w tym drugiego dna?

O ile w USA udaje się raperkom przebić, a w ostatnim czasie jest ich coraz więcej, to w Polsce ta sytuacja wciąż wygląda bardzo nieciekawie. Bodaj jedyną na dobre aktywną w mainstreamie jest Rena. Reprezentantka StoProcent umie zresztą zajechać poważnym hitem – dziwię się, że to nie zrobiło większego hałasu:

Oczywiście, że mówiono o Renie „Sobota w sukience”. Jasne. Tylko że o WdoWie mówiono „Mes w sukience”. Słusznie? Nie do końca. Wydaje mi się jednak, że od takich porównań polski słuchacz nie ucieknie i jeśli WdoWy po powrocie nie uda się do kogoś porównać, to najzwyczajniej przepadnie. Nie życzę jej tego, bo „SUPEREXTRA” była naprawdę dobrym albumem. Może takim, na który wówczas polscy odbiorcy nie zasłużyli.

Gosia z PRO8L3Mu

Może kontrowersyjne i pozbawione lukru podejście w typie Cardi B by się sprawdziło? Gdybam, bo sam mam problem z tym, co musiałyby zrobić polskie raperki, żeby zapełniać kluby i prowadzić długą, opłacalną karierę. Nagrywać z pasji można zawsze, ale to brzmi jak „zostańmy przyjaciółmi”. Czy rolą polskiej raperki do końca zostanie już bycie „tą koleżanką, co rapuje i może nada się do numeru o seksie?”. A może raperka powinna odseparować się od swojego seksapilu i po prostu rozrywać bity na strzępy jak Ryfa Ri?

Uznania Ryfie nie można odmówić – to kobieta hip-hop. Nic nie jest jednak takie proste i jednostronne. Chłopaki z PRO8L3Mu, wiedzieli, co robią, kiedy ta sama Ryfa Ri dograła intro do Tori Black:

fot. kadr z klipu „Honorata Skarbek – Chora ft. Wdowa”, youtube.com/HonorataSkarbekVEVO

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop
Grać, by zagrało – czyli jak wypromować muzykę

Marketing - nieodłączna oręż branży muzycznej w dzisiejszych czasach. Artyści coraz częściej i coraz mocniej odczuwają, że muzyka sama, tak po prostu, dobrze się nie sprzeda. By generować kasę trzeba robić więcej, trzeba robić lepiej i najlepiej - głośniej. No i jeszcze jedno - trzeba umieć robić to dobrze. Przeróbki piosenek w reklamie sklepu AGD odpadają (sorry, Ewelina). A kto to w Polsce potrafi? Przedstawiamy Wam najlepsze, naszym zdaniem, kampanie reklamowe polskiej branży muzycznej.

Streetwear
Etui droższe od telefonu? Why not!

Gdzie otaczanie się luksusem przybiera formę (prawdopodobnie) ostateczną? Najpewniej w traktowaniu case'a - mającego za zadanie chronić telefon - jako ozdobę. W dodatku - nierzadko droższą od samego urządzenia. Nielogiczne? Być może. Jednak nas nielogiczności jakoś niezdrowo fascynują. Dlatego poniżej przygotowaliśmy dla Was grafiki, dzięki którym możecie zapoznać się z najdroższymi rozwiązaniami od domów mody.