Felieton,Hip Hop

Czy nowy krążek Beteo będzie przełomowy dla reprezentanta SBM?

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

Czy nowy krążek Beteo będzie przełomowy dla reprezentanta SBM?

Od premiery „Nowego Popu” minęły już blisko 2 lata. Przez ten czas Beteo nowe rzeczy wypuszczał sporadycznie, ale już 30 października otrzymamy jego drugi legalny album – „Hoodie LP”. Czy w jego karierze będzie to moment przełomowy?

Na poprzednim krążku reprezentant SBM eksperymentował z muzyką i łamał gatunkowe granice. Nie bez przyczyny w końcu tytuł jego debiutu to „Nowy Pop”. Znalazły się na nim zarówno kawałki w bardziej popowym klimacie, takie jak „Znasz mnie?”, jak i mocne hip-hopowe numery na przykład „Aquapark” z Żabsonem. Czy tego samego możemy oczekiwać od „Hoodie”?

Na razie trudno to stwierdzić, ale możemy spodziewać się, że po 2 latach przerwy Beteo nie wróci z czymś niedopracowanym albo podobnym do poprzedniego projektu. „WIDOK BLOCK”, właśnie opublikowany singiel promujący nadchodzący projekt to szczery numer, w którym raper bardzo się otwiera i wylewa z siebie tłumione emocje. Czuć, że Adrian potrzebował tego utworu. I potrzebowali go też słuchacze, bo „Hotelu Maffija” wzbudziły nich apetyt. Na projekcie ekipy SBM Beteo zaprezentował się naprawdę dobrze i zyskał spore uznanie.

Jest to więc dla niego najlepszy moment, aby zaznaczyć swoją pozycję na polskiej scenie. Do tej pory choć wiadomo było, że potrafi rapować, był on postacią drugoplanową. Adrian odnajduje się w wielu klimatach muzycznych. Potrafi zrobić hit, dać dobry refren oraz bawić się brzmieniami. I tego właśnie spodziewam się po „Hoodie” – różnorodności, ale takiej z wyczuciem. Osobiście czekam też na jakiś flagowy numer w stylu „Meow” z ReTo. Wydaję mi się, że tegoroczny krążek ma szansę być przełomowym. Beteo musisz, bo jak nie teraz, to kiedy?

fot. facebook.com/sbmaffija

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Halo, Lil Pump? 21 Savage domaga się połowy zysków z numerów, w których pada „yessirskiii”

Trzeba dbać o swoje interesy. 21 Savage właśnie wypuścił razem z Metro Boominem drugą część „Savage Mode”, która została przyjęta cieplej, niż album z 2016 i jeszcze cieplej niż ostatnie solo „I Am > I Was”. Do tego dziś można powiedzieć, że jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci na południowej scenie (21).

Raper ogłosił na Twitterze, że domaga się połowy zysku z każdej piosenki, w której pojawia się „yessirskiii”, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w refrenie. Uważa bowiem, że to on odpowiedzialny jest za popularyzację wyrażenia. W marcu wykorzystał je na długooczekiwanym „Eternal Atake” Lil Uzi Verta w numerze o dokładnie takim tytule.

21 słów tych nie wymierzył niby w nikogo konkretnego, chociaż w ostatnim czasie pojawiły się dwa kawałki zawierające to wyrażenie. Ostatni z nich to kolaboracja Lil Pumpa z Young Thugiem, którą w zeszłym tygodniu raper zapowiedział na swoim Instagramie. W zamieszczonym fragmencie wyrażenie pojawia się wielokrotnie… Singiel, w którego refrenie pojawia się „yessirskiii” wydali z kolei Doe Boy & Southside, co więcej podobnie jak w przypadku numeru Uziego wyrażenie jest również tytułem piosenki. No, z tą różnicą, że jest pisane przez jedno „i” na końcu.

Szanse na to, że 21 Savage otrzyma połowę zysków z tych kawałków jest prawdopodobne jak to, że Lil Baby za gościnną zwrotkę zgarniać będzie 100 tysięcy dolarów… Niemniej jednak będziemy o nim pamiętać za każdym razem, gdy ktoś odważy się do swojego tekstu wrzucić sami-wiecie-co.

fot. kadr z klipu „21 Savage x Metro Boomin – Runnin (Official Music Video)”, YouTube.com/21 Savage

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Morgan Freeman wyjaśnia, dlaczego udzielił się na „Savage Mode II”, a my nie możemy przestać go słuchać!

21 Savage i Metro Boomin to obecnie jeden z najlepszych duetów raper – producent na południowej scenie. Druga część ich wspólnego projektu, który premierę miał w piątek (2 października) była bardzo oczekiwana, a kiedy artyści opublikowali jego trailer, fakt, że słychać w nim głos Morgana Freemana był sporą niespodzianką…

83-letni aktor nie tylko zapowiedział album, ale także go otworzył, a następnie pojawił się aż w ośmiu kawałkach na płycie. Jego obecność zaskoczyła również dlatego, że do tej pory dostawał przede wszystkim role tzw. nice guy. Jak przyznał w wywiadzie dla GQ, było to zresztą jednym z powodów, dla których zdecydował się na współpracę z raperem i producentem.

„Nie chcesz być zaszufladkowany, ale po kilku latach to się stanie. Każda inna propozycja jest fajna (…) Przeczytałem to [swoją kwestię – przyp. red.] i pomyślałem: wow, jest w tym trochę prawdy”. – powiedział.

Pomimo tego, że Freeman z rapem za wiele wspólnego nie ma ani nie interesował się twórczością 21, kiedy tylko poznał treść „Savage Mode”, ta bardzo mu się spodobała. Aktor na albumie pełni rolę narratora i czyta kwestie napisane przez samego Big Rube’a. Członek Dungeon Family jest znany ze skitów i interludiów nie tylko na projektach kolektywu, ale także klasyków OutKast. Przypomnijcie sobie choćby „Stankonię” albo też… „Big Rube Speaks” Future’a.

Jeśli jeszcze nie sprawdziliście „Savage Mode II”, szybko powinniście tę płytę nadrobić. Bity Boomina są piękne, przez co całość jest jeszcze bardziej klimatyczna. Ponadto 21 jest obecnie w najlepszej formie. Jego flow jest coraz bardziej plastyczne, a druga część projektu powstałego we współpracy z Metro Boominem, zresztą jak wydany dwa lata temu „I Am > I Was”, jedynie to potwierdza.

fot. kadr z „Savage Mode 2 Trailer (dir. by Gibson Hazard)”, YouTube.com/21 Savage

Zostaw komentarz