Felieton,Hip Hop

Czy raper Chivas może mieć problemy prawne ze względu na ksywę?

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Czy raper Chivas może mieć problemy prawne ze względu na ksywę?

Gwoli ścisłości Chivas to raper i producent, którego doceniliśmy już w czerwcu w zestawieniu – PIĘCIU RAPERÓW, KTÓRYCH MUSICIE POZNAĆ. I faktycznie, warto zapoznać się z jego muzyką, bo prawdopodobnie wiele osób wciąż o nim nie wie. Za to prawdopodobnie wszystkim osobom, które miały kiedykolwiek styczność z półką alkoholi w sklepie monopolowym ta ksywa mówi nieco więcej – momentalnie kojarzy nam się oczywiście popularna marka. Czy w związku z tym mogą pojawić się jakieś problemy na płaszczyźnie prawnej?

„Mike Ross’ Interview with Harvey Specter | Suits”, youtube.com/Suits International

Świrując prawnika

Tak się złożyło, że skończyłem filozofię a nie prawo, więc nie będę świrował tutaj głównego bohatera serialu Suits. Jednak mam dostęp do internetu, a to już tylko krok do zdobycia potrzebnej wiedzy, by chociaż przybliżyć nieco sytuację. Według Gazety Prawnej, jednoznaczna kwalifikacja prawna marki jako przedmiotu ochrony prawa jest utrudniona. Marka to więcej niż znak towarowy. Marka to oczywiście identyfikacja wizualna, w tym przypadku np. kształt butelki, obwoluta, kolorystyka materiałów promocyjnych, celebryci zatrudniani do reklam itd. Marką czasami bywają również sami konsumenci danego dobra – jeśli mamy coś z klasy premium, no to posiadanie tego jest właściwe dla ludzi z odpowiednio grubym portfelem. Skoro nie ma jednoznacznej kwalifikacji, to trudno tu o jakiś spór prawny. Bo co właściwie Chivas-raper zabiera Chivasowi-spółce? Gdybym ja miał być tutaj prokuratorem, to powiedziałbym, że nazwę, która kojarzy się jednoznacznie z czymś lepszej klasy.

Problem z tym, że trudno o jednoznaczną kwalifikację prawną marki, w przypadku Chivasa został załatwiony w dosyć prosty, ale i rozbity sposób. W bazie Justia możemy znaleźć dokładny opis tego, co zawiera marka Chivas. Problem w tym, że nie jest ona reprezentowana przez jeden produkt. Przez to znajdujemy np. opis takiej edycji alkoholu:

Marka zawiera kształt butelki wraz ze słowami „CHIVAS”, „TREIBHIREAS”, „BHO 1801” i „BUNAITEACHD”, i design pojawiający się na butelce w postaci godła z pergaminem, laską i tarczą, na którym widnieje ukoronowany człowiek na koniu trzymający miecz

Ale już inaczej brzmi opis 25-letniego Chivasa Regal:

Marka zawiera projekt czarnego diamentu, w którym widnieją złote słowa „CHIVAS REGAL” powyżej trzech złotych kropek między dwoma złotymi liniami, a to wszystko powyżej złotych słów „AGED 25 YEARS”

Czyli mamy producenta znanych alkoholi, ale każdy z typów i edycji musi być rejestrowany od nowa. Może i trochę biurokracji w to wchodzi, ale za to działa. Dzięki temu Chivas wygrał np. sprawę z Yantai Aowei Winery Co Ltd i Yantai Chivas Winery Co Ltd. Firmy sprzedawały kopie alkoholi marki – cały branding był identyczny, ale zamiast nazwy „Chivas Regal”, na pudełkach i butelkach widniało „Elysee Regal”.

W tym przypadku kradzież marki była ewidentna i sąd ukarał fałszujące firmy. Ale nawet jeśli niektóre z pojęć zawartych w opisie zarejestrowanej marki wydają się nieostre, to spokojnie, prawnicy Chivasa z pewnością umieją je wyostrzyć wedle potrzeb – choćby prezentując długą i udokumentowaną produkcję towarów spod tego brandu. Poniekąd tak było właśnie w tym przypadku, kiedy po prostu wykazano, że mamy do czynienia z ewidentnym przywłaszczeniem identyfikacji wizualnej. Jednak tutaj mamy spór wytwórcy z wytwórcą. Co jeśli nazwę marki buchnąłby ktoś niezwiązany z branżą, w której porusza się dana firma? Bo wiecie, taki przypadek już był i nic się nie stało. Mówi Wam coś ksywa… Gucci Mane?

Być jak Gucci Mane

Co ma wspólnego raper urodzony w 1980 w USA z marką założoną w 1921 we Włoszech? Podpowiem – nic. I mimo, że teoretycznie Gucci mogłoby coś z tym zrobić, to nigdy oficjalnie nie wystosowano żadnego pisma, żaden pozew nie ujrzał światła dziennego. Dlaczego? Według portalu The Fashion Law, Gucci prawdopodobnie nie miało jak dowieźć w sądzie, że działania rapera jakoś szkodzą marce. Co więcej, Gucci nigdy nie rejestrowało swojego brandu w kontekście przemysłu muzycznego (przy wypełnianiu wniosku zaznacza się sektory, z którymi marka być kojarzona). Skąd mieli wiedzieć, że w pewnym momencie pojawi się jakiś świr z ksywą Gucci Mane? Raczej nie o tym myśli się każdego dnia. W każdym razie istniała podstawa prawna, by pozamiatać pana Mane’a – raper wykorzystał nazwę marki do działalności zupełnie z tą marką nietożsamej. I co? I nic.

Gucci nie tylko nic nie zrobiło w 2005 roku, kiedy raper dochodził do sławy, ale po latach firma doprowadziła do współpracy i Gucci Mane jest twarzą kampanii zaplanowanej na 2020 rok. To zdecydowanie dobry ruch marketingowy i można domniemywać, że w 2005 roku pozywanie Mane’a dobrym ruchem nijak nie było. Po pierwsze z perspektywy Gucci był nieistotny, po drugie wikłanie się w procesy nigdy nie jest specjalnie przyjemne.

Będzie beef?

Chyba można uznać, że firma Chivas może mieć dokładnie te same wąty do rapera Chivasa, co Gucci do Gucci Mane’a. A skoro można tak uznać, to chyba można też uznać, że żadne działania prawne nie zostaną podjęte. Tym bardziej, że Gucci Mane od początku miał większy potencjał na ogólnoświatową rozpoznawalność, bo jest po prostu ze Stanów, a Chivas tworzy lokalnie i w bardzo lokalnym języku, jakim jest polski. Niska szkodliwość społeczna czynu? Cholera, miałem nie świrować prawnika.

fot. kadr z klipu „Chivas – SSSSMUTNO”, youtube.com/GlobalHertz

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Bedoes: W większości przypadków druga zwrotka to po prostu freestyle

Bedoes wydał wraz z Lankiem „Opowieści z Doliny Smoków” już dwa tygodnie temu, ale echa tego albumu absolutnie nie milkną. My już swoje zdanie wyraziliśmy, ale opinie na jego temat w rozmowach z raperem przedstawiają również inni. Gargamel dyskutował o płycie z Lankiem i Bedoesem w ramach „Pogłosu” w radiowej „Czwórce”. W trakcie tej rozmowy dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, między innymi o procesie twórczym albumu, zawodach jakie towarzyszyły temu krążkowi oraz planach na stworzenie kolejnego.

Wyszedłem ze swojej strefy komfortu. W większości przypadków druga zwrotka to po prostu freestyle. W kabinie Johny zapętlał mi bit, a ja nawijałem wersy bez pisania. To była zupełnie inna praca, niż się spodziewałem.

Borys wspomina wcześniej, że wydawało mu się, że najlepsze kawałki jest w stanie napisać tylko w domu. Jak widać, przy tej płycie znacząco zamieszał w swoim procesie twórczym, co bez wątpienia wyszło mu na dobre. Kto nie chciałby mieć platynowej płyty za krążek w połowie oparty na freestyle’u?

Bedoes już wcześniej zdradzał słuchaczom, że koncepcja płyty zmieniła się w trakcie jej tworzenia. Przy okazji eventu promującego jej premierę przyznał również, że pierwotnie miała nazywać się ona „Akademia Sztuk Pięknych”. Raczej jednak nie przypuszczaliśmy, że wyżej wspomniana zmiana była tak drastyczna, jak stwierdził raper.

Na początku to miał być projekt, który robimy w miesiąc i puszczamy. […] Zaczęliśmy nagrywać, zrobiliśmy szybko projekt, ale jak po miesiącu przynieśliśmy gotową płytę, to po rozmowach, po namowach tak naprawdę, stwierdziliśmy, że robimy pełnoprawny projekt. Mieliśmy płytę już gotową i prawie wszystko wyrzuciliśmy.

To zresztą nie jedyny dowód na to, że w krążek zostało włożone więcej pracy, niż mogłoby się wydawać. Jak się okazuje, niektóre numery pierwotnie miały inne brzmienie niż to, które ostatecznie znalazły się na albumie. O tym wspomina akurat zwykle milczący Lanek.

Dzień przed oddaniem płyty do tłoczni zrobiliśmy ostateczną wersję „1998”. Było chyba z pięć wersji. Była taka grime’owa, brytyjska, inna była powolna, na pianinie, a ostateczną zrobiliśmy w niedzielę, a w poniedziałek oddawaliśmy płytę do tłoczni.

Choć ostatecznie płyta przyjęła się fantastycznie i szybko zebrała zasłużone wyróżnienia, artyści przyznają, że teraz widzą w niej sporo mankamentów. Jak się okazuje, działa to też odwrotnie, ponieważ na płycie jest kawałek, z którego są bardzo zadowoleni, choć raczej nie przypadł do gustu słuchaczom.

To jest chyba najgorsze. To jest mój największy ból przy powstawaniu płyty. Nic mnie tak nie zabolało, że Hardcore Pleasure nie przyjęło się tak, jak myślałem, że się przyjmie.

Jak wspomniałem we wstępie, od premiery płyty minęły ledwie dwa tygodnie. Mogłoby się wydawać, że teraz artyści powinni dać sobie sporo czasu, by odpocząć, zanim wezmą się za kolejny projekt prawda? Nic bardziej mylnego. Bedoes zdradził nam, że pracę nad nowym albumem mogą ruszyć już bardzo niedługo.

Chcę trochę odetchnąć, spojrzeć na ten projekt. Wydaje mi się, że następny zaczniemy tworzyć, gdy będzie trwała nasza trasa koncertowa, bo mamy taki plan, by stworzyć projekt w trakcie trasy.

W takim razie czekamy z niecierpliwością, bo przecież przy kolejnym wywróceniu procesu twórczego do góry nogami, znów może powstać coś wyjątkowego.

fot. kadr z klipu „Bedoes & Lanek – Opowieści z Doliny Smoków”, youtube.com/SBM Label

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
„Patointeligencja” jako wiersz Adama Mickiewicza! Głosy zachwytu dobiegają z niespodziewanych miejsc

Kiedy tylko usłyszeliśmy „Patointeligencję” Maty, momentalnie zorientowaliśmy się, że to po prostu ważny utwór. Właśnie dlatego postanowiliśmy dorzucić do niego swoje Trzy Grosze. Jednak echo, którym ten numer odbił się nie tylko w muzycznym światku, ale również w mediach, które zwykle nie traktują o rapie, okazało się dużo głośniejsze, niż wszyscy mogli się spodziewać.

Zacznijmy jednak od samej branży muzycznej. Wspominaliśmy już przy okazji wyżej załączonego tekstu, że nie jest to wybitny numer pod względem technicznym, gdyż Macie zdarza się wypadać z bitu. Niemniej jednak nie przeszkodziło mu to w zdetronizowaniu miłościwie nam panującego króla Spotify, jakim od kilku dobrych tygodni był Bedoes. Zrzucenie ze szczytu rapera, który znalazł się w pierwszej setce najczęściej słuchanych artystów na świecie (!) na rzeczonej platformie to przecież nie lada wyczyn.

Patointeligencja Top 1 w Top 50 Polska na Spotify. Gratulacje.

Posted by Bedoes on Friday, December 13, 2019

Gratulacje od kolegi z wytwórni, choć oczywiście zupełnie zasłużone, mogą być jednak brane z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że nie są do końca obiektywne. Te nie napływają jednak tylko z ust zaprzyjaźnionych raperów, ale również od innych, i to takich, których przecież nie posądzalibyśmy o to, że będą wypowiadać się na temat rapu. Mam na myśli ogromną pochwałę Maty, którą wystosowała Kayah, nazywając młodego artystę geniuszem.

Kiedyś MATA 😛 spytał, czy może wykorzystać w swoim utworze motyw „prawy do lewego” i już wtedy jego twórczość zrobiła…

Posted by Kayah on Thursday, December 12, 2019

To jednak wciąż przykłady odzewów z branży muzycznej, a przecież „Patointeligencja” zwróciła również uwagę tych, którzy nie są z nią związani. Temat tego utworu na tapet wzięła „Wyborcza”, a tekst o tym kawałku znalazł się na głównej stronie Onetu. Małogrzata Halber, dziennikarka i autorka książki „Najgorszy człowiek na świecie”, uznała „Patointeligencję” za najlepszy polski tekst kultury w ostatnim czasie. Rzadko kiedy jakikolwiek numer zostaje omówiony przez takie media, a przypominam, że nie mówimy o jakimś niezwykle wyczekiwanym utworze Quebonafide czy Taco Hemingwaya, a kawałku chłopaka, który ma jeszcze przed sobą swój legalny debiut.

„Patointeligencja” to bez wątpienia numer ważny, o tym zresztą traktują powyższe akapity, ale nie przeszkadza mu to w staniu się memowym viralem. Jego popularność rośnie ze względu na zabawne i nieoczywiste przeróbki, które już zalewają internet. Doczekaliśmy się chociażby parodii, którą mógłby popełnić Adam Mickiewicz pt. „PatoEmigracja”. Na warsztat wziął ją również fanpage ubierający w wiersze słowa chyba najbardziej niedocenionego poety w polskiej części internetu, Klocucha.

Takich treści i kolejnych komentarzy możemy się na dniach spodziewać jeszcze więcej. Niezależnie od tego, czy utwór przypada do gustu, czy nie, należy pogratulować autorowi rozgłosu i życzyć, by kolejne jego utwory robiły nie mniejsze zamieszanie, a on sam, tu oczywiście puszczamy oczko w kierunku rapera, nieco rzadziej wypadał z bitu (albo nie mnożył tych sylab ponad miarę, to się wyrobi z oddechami). #MataPozamiatał

fot. kadr z klipu „Mata – Patointeligencja”, YouTube.com/SBMLabel

Zostaw komentarz