
Social media to głównie domena młodych ludzi, ale czy to znaczy, że nie ma w nich miejsca dla starszych? Facebook, Instagram, a nawet TikTok staje się popularny wśród osób 50, 60, a nawet 70+. I to my, młodzi, jesteśmy odpowiedzialni za pomoc starszym pokoleniom oraz uczenie ich tego, co nam przychodzi z łatwością. Przecież nikt nie wymagał od nas, że sami nauczymy się sznurowania butów.
Prawdziwa nauka tolerancji i zrozumienia
Dzisiaj coraz częściej możemy zaobserwować działalność starszych ludzi w internecie. TikTok, mogłoby się wydawać, jest zarezerwowany dla najmłodszych, ale to tylko stereotyp. Ci najstarsi też mogą uczestniczyć w świecie social mediów. Na polskim TikToku znajdziemy na przykład konto Pani Mariki. Ta ciepła, otwarta i radosna osoba tworzy kontent przyjazny dla ludzi w każdym wieku. Opowiada o swojej wegetariańskiej diecie, promuje zdrowy tryb życia, a także dzieli się swoją wiedzą na temat ziół i medycyny naturalnej. Nie daje się prowokować hejterom, a na krytykę odpowiada z szacunkiem, nie dając się ponieść emocjom. To, że starsi ludzie pojawiają się na takich platformach, korzystnie wpływa na relację międzypokoleniową. To budowanie mostów pomiędzy grupami ludzi, których pozornie nic ze sobą nie łączy. Dzięki takim prostym filmikom rozwija się w społeczeństwie otwartość, szacunek i zrozumienie dla drugiego człowieka.
Nie bądź sztywniak, pomóż babci!
Często problemem dla ludzi starszych jest korzystanie z najnowszych technologii. Babcie, dziadkowie czy rodzice mogą nie potrafić założyć konta na Facebooku czy znaleźć najlepszego przepisu na ciasto. Dlatego to na młodych ludziach ciąży odpowiedzialność, aby pomagać najbliższym. Jak to robić? Rozmawiać z nimi o tym, pokazywać, tłumaczyć. Oni naprawdę mogą być ciekawi świata. Może nie jest im łatwo prosić o pomoc, ale na pewno chętnie ją przyjmą. Pokażmy im, jak działa TikTok, co można znaleźć na Facebooku, spróbujmy ich zainteresować tym, co dla nas jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Nie skreślajmy ludzi starszych ze świata, który traktujemy jak nietykalną własność, ale spróbujmy się tym światem dzielić.
Oni nic nie zrozumieją…
Jak pomóc dziadkowi z telefonem, skoro on nic nie rozumie? Może nie chce się dowiedzieć, może go to nie interesuje albo się boi? Bądź cierpliwy tak jak on, gdy Ty broiłeś jako dziecko. Krok po kroku spróbuj wytłumaczyć, a jeśli nie rozumie, próbuj dalej! W końcu to czas, który spędzacie razem, czyli wartość bezcenna. Może Twoje starania nie przyniosą oczekiwanych efektów, ale to wcale nie będzie oznaczało, że były bez sensu. Uwierz w nich i nie odtrącaj, bo na to nie zasługują. Może z czasem prześcigną Twoje umiejętności albo zyskają popularność na TikToku?
Tiktokowe babcie
Nie można nie wspomnieć o emerytach, którzy zdobyli tysiące followersów i miliony polubień. Na czym polega fenomen starszych ludzi w social mediach? Właśnie na tym, że są starsi przez co to, co tworzą, jest oryginalne. Przełamują stereotypy i wychodzą poza obowiązujące schematy. Nie żyją myślą, że coś im nie wypada. Robią to, co lubią i dzielą się swoją pozytywną energią z innymi. Dla przeciętnego nastolatka to nie jest normalny widok zobaczyć tańczącą babcie w internecie. Babcia, która ma na tyle duży dystans do siebie, że potrafi śmiać się z upływającego czasu to prawdziwa lekcja pokory dla niejednego młodego człowieka. Prosimy o więcej takich babć!