Felieton

Disney oficjalnie wprowadza pierwszą biseksualną postać! Dlaczego wątki LGBT muszą pojawiać się w popkulturze?

Klementyna Szczuka -
disney lgbt
disney lgbt
Felieton - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Disney oficjalnie wprowadza pierwszą biseksualną postać! Dlaczego wątki LGBT muszą pojawiać się w popkulturze?

Bohatera należącego do społeczności LGBT po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w maju tego roku, gdy na Disney+ premierę miał krótkometrażowy film Pixara, „Out”. Produkcja opowiada o coming oucie przed rodzicami wchodzącego w dorosłe życie Grega, który jest gejem. Teraz natomiast, w serialu „The Owl House” na Disney Channel, poznajemy historię biseksualnej nastolatki!

Zanim ktokolwiek pomyśli, że jest to niepotrzebny zabieg, tłumaczymy – jest bardzo potrzebny. Po pierwsze dlatego, aby dzieci poznawały różne wzorce, z którymi mogą się utożsamić i wiedziały, że nie istnieje żaden właściwy, któremu za wszelką cenę będą musiały się podporządkować. Po drugie, skoro jako ludzie różnimy się od siebie wyglądem, kolorem włosów, oczu i skóry, dlaczego tych wszystkich cech mielibyśmy nie uwzględniać na ekranie? Orientacja seksualna jest w końcu jedną z nich.

Luz Noceda, 14-letnia bohaterka „The Owl House”, ma dominikańskie korzenie. O tym, że wchodzi w bliską relację z drugą dziewczyną dowiadujemy się z dwóch ostatnich odcinków, „Enchanting Grom Fright” i „Wing It Like Witches”. Motyw LGBT szybko został wyłapany przez fanów, a twórczyni, Dana Terrace, kilka dni temu potwierdziła tę informację na Twitterze oraz opowiedziała o tym, że fabuła oparta jest na jej własnych doświadczeniach. Długo musiała jednak przekonywać przełożonych, aby poprowadzić ją w ten sposób.

Do tej pory podobne wątki były wplatane jedynie sporadycznie i podrzędnie. Cieszy więc fakt, że może wkrótce będzie to normą, a artykuły takie jak ten nie będą wzbudzać większego zainteresowania. Niestety w Polsce czeka nas jeszcze do tego długa droga zwłaszcza, że kilka miesięcy temu dowiedzieliśmy się, że nowy pełnometrażowy film Disneya, „Naprzód”, w naszym kraju, podobnie jak w Rosji, został… ocenzurowany. Ma bowiem pojawić się w nim policjantka-lesbijka, co wynika z jej krótkiej wypowiedzi, w której żali się na problemy wychowawcze ze swoją – w polskim tłumaczeniu – pasierbicą, a nie córką swojej dziewczyny… W krajach Bliskiego Wschodu produkcja w ogóle się nie pojawi.

Wracając jednak do „The Owl House” – w świetle ostatnich wydarzeń informacja o biseksualnej Luz Noceda choć trochę podnosi na duchu. Jeśli myślicie, że temat LGBT Was nie dotyczy, pewnie nie zdajecie sobie sprawy, z iloma nieheteronormatywnymi osobami spotykacie się na co dzień, i że są one również częścią środowiska hip-hopowego. Przy tej okazji przypominam także tekst, w którym wybrałam 6 kawałków wspierających nas w walce z nietolerancją.

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Największy dżentelmen w polskim rapie. Oto 3 projekty Meek, Oh Why’a?, które musicie poznać!
Meek Oh Why

Meek, Oh Why? mówi o sobie, że wychowano go na dżentelmena i dlatego nie potrafi pisać kawałków o pieniądzach. Najbardziej "staroświecki" ze współczesnych raperów kończy dzisiaj 25 lat. Z tej okazji zapraszamy Was na subiektywny przegląd twórczości Mikołaja.

Hip Hop,News
Belmondo powrócił… i nagrał numer o drzewach i grzybach z Kubą Knapem!

Belmondo to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii polskiego hip-hopu. Teraz pojawił się gościnnie w utworze "Drzewa i Grzyby".