Hip Hop,News

Filipek ponownie w oktagonie Fame MMA?

Patryk Grzybicki -
Hip Hop,News - - Dodane przez Patryk Grzybicki

Filipek ponownie w oktagonie Fame MMA?

W ostatnim Q&A na Instagramie zapytano Filipka z kim chciałby sie bić na Fame MMA. Raper odpowiedział następująco „chyba z Sobotą”. Argumenty Filipka przemawiające za tym, by miało do tego dojść, a przede wszystkim mieć sens, to podobne warunki i podobna waga. Napisał również, że ktoś w tej walce będzie leżał, będzie bity, będzie płakał. „I to nie byłbym ja” – dodaje w kolejnym stories.

Jakiś czas temu ogłoszono udział Soboty w Fame MMA, jednak szczeciński raper nie ma jeszcze przeciwnika. Filipkowi w Q&A zarzucono, że S.O.B. ma od niego większe gabaryty, ten jednak się z tym nie zgodził. Ponadto napisał, że sportowo mógłby zmierzyć się z każdym. Widział, że Sobota szuka rywala na Fame MMA i oznajmia, że jest w gotowości.

Czy w nadchodzącej, szóstej edycji Fame MMA zobaczymy starcie Filipka z Sobotą? Gala już 28 marca.

fot. facebook.com/SobotaFlow, facebook.com/BaronFilipek

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Jedyny taki przelot – Oki „47playground” [Recenzja]

Od kiedy słynne już „Whoop?” Okiego trafiło do sieci, było wiadomo, że to chłopak, który potrafi trochę więcej, niż inni wybijający się artyści. Zaczął konsekwentnie pracować i pojawiać się w wielu utworach w charakterze gościa, prezentując swoją wyjątkową stylówkę. Choć oczekiwania co do nadchodzącej płyty były duże, rosły też obawy, ponieważ kolejne featuringi brzmiały w zasadzie tak samo i można było przestraszyć się, że Oki trochę zmęczy nas swoim materiałem. Jak się okazało już po jej wydaniu, jedyne co może być zmęczone, to nasze głośniki, bo taki album prędko z nich nie zejdzie, a styl, który artysta nam na niej zaprezentował, jest tak charakterystyczny, jak różnorodny.

Przelotka jedna na milion, jak mama

Słuchając tej płyty trudno odnieść wrażenie, że brzmienie Okiego nam kogoś przypomina. W dobie nawałnicy podobnych stylówek artysta dostarcza nam niezwykle oryginalny materiał, którego nawet do niczego nie porównamy, bo jest tak świeży. Na płycie oczywiście znajdują się elementy stylu, które charakteryzowały go już wcześniej. Mamy przyśpieszenia, są krzyki i znajdzie się też sporo krótkich podbitek w języku angielskim. Oki wzbogaca to jednak o potężne modulacje, które w innych przypadkach pewnie brzmiałyby źle, ale do tej płyty pasują jak ulał. Słychać to między innymi po zmodyfikowanym bridge’u w „Ktoś czeka”, czy delikatnie mrocznie brzmiącym refrenie w „Dysze”. Kiedy te fragmenty połączymy z połamanym, ale jednak rytmicznym flow na zwrotkach, które na „47playground” jest jeszcze bardziej wyraziste niż dotychczas, otrzymamy zupełnie wyjątkowe na dzień dzisiejszy stilo.

Czujesz ten syf, kiedy wchodzę na beat

Nie oszukujmy się, ze względu na to, jak Oki do tej pory nawijał, nie wszyscy zwracali uwagę, o czym rapuje. To błąd, bo na jego debiutanckim krążku wylane na nas zostaje wiadro emocji i autentyczności. Raper nie musi rzucać wersów, w których przechwala się, że jest prawdziwy. To czuć po każdej, pojedynczej linijce. Sentyment najbardziej może złapać za serce przy drugiej zwrotce we „Flashlight”, którą raper kończy wymownym wersem: „Typiara zgonuje na stole gdzie Kamila mama kładła nam jedzenie”. Smutnych rozliczeń z przeszłością jest na płycie więcej. W „Na kodach” słuchamy przecież o zakończonej przyjaźni: „Po nim jedynie została mi fota, kiedyś pierwszy w progach”, a na „Kochać Bloki” o przykrej sytuacji związanej z kumplem Okiego, który zamiast sportowej kariery wolał „noski”.

Jadę teraz, nie policzę kół

Lirycznie Oki nie poprzestaje jednak tylko na autentyczności. Słowa są prawdziwe, ale przekazane za prosto mogłyby jednak nużyć, dlatego raper kapitalnie nimi żongluje. Płyta wręcz kipi od elokwentnych gierek językowych. W numerze „Justin Bieber” mogliśmy chociażby usłyszeć: „Serducho z kamienia tyle czasu szlifowane na chodniku, że niechcący mamy z tego płytę”, które jest sprytną, kamieniarską alegorią życia rapera. Swoją przeszłość w zgrabne słowa ubiera również we „Wracam do Domu” nawijając: „Starych ziomali wywiało, bo to przeminęło z wiatrem, nie będziemy go szukali w polu”. Polotu nie brakuje też w bystrym followupie do twórczości duetu PRO8L3M zawartym w numerze „Voodoo”: „Wy chcieliście problem, to zrobicie crash test”.

Tylko dobre ziomy

„Tylko dobre ziomy w moich skromnych progach” to wers, który rozpoczyna refren utworu „Na Kodach” i choć traktuje o otoczeniu raperów, to idealnie wpasowuje się w dobór gości na płycie. Oki zaprosił na swój krążek 4 artystów, którzy pozytywnie wpływają na każdą piosenkę, w której możemy ich usłyszeć. Szpaku daje nam emocje, do których nas przyzwyczaił, a Zetha i Paluch rzucają zwrotkami pełnymi życiowych przemyśleń, wpajając nam przy tym istotne wartości. „Tyle rzeczy dla mnie ważnych, lecz żadna nie jest ważna dla mnie, jak moja rodzina” – nawija kielecki raper w numerze „Wracam do Domu”. Poznaniak udzielający się w „Voodoo” podsumowuje swoją mądrą zwrotkę zgrabnym wersem: „Zdrowy głos z chorych serc piorę banię z brudów”. Nie możemy zapomnieć też o Gedzu, który rzuca kapitalnym refrenem. Szkoda, że nie pojawił się również na zwrotce, bo dobrze wiemy, że i on potrafi żonglować słowem tak, by nie tylko ciekawie brzmiało, ale i coś przekazywało.

fot. kadr z klipu „OKI – Justin Bieber (prod. Magiera)”, YouTube.com/nigdystopTV

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
DaBaby zostanie prezydentem? Tak, ale dopiero za… 50 lat!

Od jakiegoś czasu wokół DaBaby’ego ciągle się coś dzieje. Już choćby na samym początku stycznia zdążyła zatrzymać go policja. Teraz, po swoich dwóch wydanych w zeszłym roku albumach, „Baby on Baby” i „Kirk”, na których zaprezentował swoje skille i wyjątkowe, dynamiczne flow, raper nie zamierza zwalniać tempa. Możemy zatem wkrótce spodziewać się od niego kolejnych projektów, których zresztą bardzo oczekujemy. Nie tylko muzycznych.

W wywiadzie dla The Guardian DaBaby opowiedział o swoich ambicjach i inspiracjach. Naturalnie raper z Ohio uczył się od najlepszych, a według niego są nimi Future, Lil Wayne i Kanye West. Od początku wiedział też, że musi im dorównać.

Pomysł bycia znanym lokalnie raperem nigdy nie był dla mnie prawdziwy. Od razu chciałem znaleźć się na tych samych listach, co Drake

Ale hip-hop to nie jedyna dziedzina, w której DaBaby zamierza działać. Aktualnie chciałby kontynuować aktorstwo i rozwijać Billion Dollar Baby. Jednak zapytany o swoje plany na najbliższe pięć lat, nie był za bardzo pewien. Odparł jedynie, że… za 50 chciałby być prezydentem.

50 lat, człowieku? Lepiej, abym był niemal prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział.

W takim razie najpierw będziemy głosować na Kanye’ego Westa albo Young Thuga, a za kilkadziesiąt lat… Jeśli do tego czasu się nie rozmyśli, odpowiedź jest oczywista.

fot. kadr z klipu „DaBaby – Suge (Yea Yea) Official Music Video”, YouTube.com/DaBaby

Zostaw komentarz