Felieton,Hip Hop

„Głodni z natury” – zapomniana płyta czy wciąż główna pozycja na playliście? [RAPROSPEKCJA]

Patryk Grzybicki -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Patryk Grzybicki

„Głodni z natury” – zapomniana płyta czy wciąż główna pozycja na playliście? [RAPROSPEKCJA]

W 2013 roku dwóch reprezentantów StepRecords, Hukos i Cira, wydali wspólny album „Głodni z natury”. Jak na tamten czas materiał był ciekawy brzmieniowo i dość nowoczesny, chociażby ze względu na instrumentale. Na płycie znaleźli się tacy goście jak Zeus, Z.B.U.K.U, Kasia Garłukiewicz, Joter, Kali, Paluch, Kajman, Fama Familia, Praktis, Bezczel, Sheller, Bonson, Pyskaty, Głośny i Justyna Kuśmierczyk. Jak widać, gościnnych udziałów na tym albumie nie zabrakło i to one też nadały pewnego, ciekawego charakteru.

Wydaje mi się, że Hukos i Cira to duet pasujący do siebie idealnie. Mogliśmy usłyszeć tę dwójkę na niejednym kawałku i nie chodzi teraz o płytę „Głodni z natury”. Panowie wystąpili chociażby wspólnie w utworze „Kupujcie Polskie Rap Płyty” czy na albumie „Chada: Jesteś Legendą” w numerze „Dranie tak mają”.

Trzy utwory, do których wracam najczęściej

„Widzę, spływam”

Numer z gościnnym udziałem Zeusa i Zbuka, który katowałem bardzo długo. Najbardziej podoba mi się tam refren oraz gościnna zwrotka Zeusa. Kawałek szczery, z przekazem, który mega do mnie trafia!

„Nie potrzebuję tego gówna”

Najlepszy bit z płyty dla mnie to ten z numeru, do którego dograli się Kajman, Kali i Paluch. Sam kawałek mega, przekazujący prostą i szczerą treść. Była to w sumie już końcówka fali rapu, który stawał na treść i przekaz, a nie na brzmienie, które na tej płycie również stoi na wysokim poziomie. Gościnne zwrotki dla mnie idealnie dobrane. Kajman spoko przekminy i jego charakterystyczna nawijka, Kali z nawijką, kóra kojarzy mi się z jego płytą „50/50” oraz Paluch ze swoim ostrym, konkretnym przekazem. Całość jak najbardziej gra ze sobą.

„Rozdaję serce”

Ten numer uwielbiam za refren, który wykonała bardzo zdolna Justyna Kuśmierczyk. To łagodny, klimatyczny i przede wszystkim dobrze brzmiący kawałek, który opowiada o tym, by kochać swoich bliskich, ale również szanować innych ludzi, ponieważ coraz częściej spotyka się zawiść i nieprzyjaźń. Bardzo fajna inicjatywa przekazania przez Hukosa i Ciry, by być blisko ze swoją rodziną, przyjaciółmi i żyć ze wszystkimi w zgodzie. Sprawdźcie koniecznie!

Chociaż o raperach takich jak Hukos i Cira słyszymy coraz mniej, bardzo chętnie przesłuchałbym nowej, wspólnej płyty od tych panów!

fot. kadr z klipu „Czy to miało tak wyglądać?”, YouTube.com/Step Records

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
Bedoes: Sława daje władzę, jest narzędziem do tego, żeby zmieniać świat

Na łamach Vogue pojawił się obszerny wywiad z Bedoesem, który przeprowadziła Anna Konieczyńska. Raper z Bydgoszczy opowiedział o tym, jak istotne jest dzielenie czasu pomiędzy jego rodzinnym miastem a stolicą.

Felieton,Hip Hop
Teatr Nowy Proxima w Krakowie organizuje półkolonie hip-hopowe!

W ostatnich latach rap zdominował inne gatunki muzyczne w Polsce. Wystarczy spojrzeć na OLiS (oficjalna lista sprzedaży detalicznej) czy też na wyświetlenia utworów na platformach streamingowych. Zwiększyło się przez to zainteresowanie hip-hopem, co z kolei spowodowało otwarcie się innych instytucji oraz społeczności na tę kulturę.