Rap

„Ground Zero Mixtape” PRO8L3M-u. Przypominamy najfajniejszy styl sportowy

Klementyna Szczuka -
Ground Zero Mixtape
Ground Zero Mixtape
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

„Ground Zero Mixtape” PRO8L3M-u. Przypominamy najfajniejszy styl sportowy

Zaraz wiosna i nowy projekt PRO8L3M-u. Duet właśnie wypuścił dwa single, w tym jeden z Brodką, a my w tym czasie obchodzimy kolejną, tym razem trzecią, rocznicę. „Ground Zero Mixtape” ukazał się dokładnie 16 marca 2018 roku.

Muszę przyznać, że choć bardzo lubię całą dyskografię PRO8L3M-u, to do tego projektu wracam najczęściej. Ten materiał wywołuje silne emocje inaczej niż nostalgiczne mixtape’y „Art Brut” i inaczej niż dekadenckie, dystopijne „Widmo”. „Ground Zero Mixtape” to przejażdżka po międzynarodowych, krajowych i różnych stanach emocjonalnych.

Jest szybko

Znaczna część z 27 utworów jest krótka, więc mimo, że projekt trwa niemalże godzinę, muzyka cały czas zachowuje dynamikę. W trakcie pojawiają się niedługie skity i momenty, w których Oskar właściwie bardziej niż rapuje, melorecytuje. Czasem są one nieco odrealnione – klimat „Rewii” zresztą świetnie oddaje sytuację, w jakiej raper znajduje się w kawałku. Projekt uzupełnia też kilka utworów o standardowej długości jak niesamowicie emocjonalne „Flary” czy „Na Audiencji”, który wywołał kontrowersje oraz rozpoczął dyskusję na temat seksizmu i granic w rapie.

„Ground Zero Mixtape” to brzmieniowo wciąż najbardziej surowy i brudny projekt duetu. Steez czerpał na nim z muzyki elektronicznej lat ’90, więc szorstki głos Oskara ściera się przede wszystkim z rejwowymi, transowymi bitami. Przez nie niekiedy przebijają się delikatnie samplowane wokale, choć w „Golden” momenty Jill Scott są niejako punktami kulminacyjnymi. W całym tym pośpiechu, którego kwintesencją jest „Fair Play” jest jednak miejsce na autorefleksję i uczucia. Zwłaszcza w drugiej połowie płyty, od „Flar”, bo to tam utwory są najbardziej intymne.

„Miałem życie, ale nie mam, miałem w głowie spowiedź, także nie mam (…) Miałem tobie coś powiedzieć, ale nie mam/Bo człowieka, na którym polegać mogłem nagle nie znam”

„Magnolie”

Oskar sam przed sobą przyznaje się do błędów. Zna swoje słabości i jest świadomy upływającego czasu. Jest w końcu świetnym tekściarzem. Jak zwykle jego „wersy są przemyślane, porównania trafione i nadzwyczaj pojemne, a każda „ku*wa” pada dokładnie tam, gdzie paść powinna”.

fot. genius.com

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Janusz Walczuk to właśnie Twój nowy idol
Janusz Walczuk - Janusz Walczuk

Jakiś czas temu SBM Label rozpoczęło nietypową akcję promocyjną nowego krążka jednego ze swoich artystów. Otóż całość była niespodzianką. Słuchacze nie wiedzieli, czyją płytę oraz gadżety mogą zamówić. Wiadomo było tylko, że jest to album uczestnika SBM Starter. Podejrzewano więc głównie Lubina lub Szczyla, ale tajemniczym artystą nie okazał się żaden z nich. Jest nim Twój nowy idol.

Lifestyle
Instagram zabezpieczy młodych użytkowników. Czy nowe rozwiązania będą skuteczne?
instagram zabezpieczenia

Mogłoby się wydawać, że pokolenie cyfrowych tubylców radzi sobie w mediach społecznościowych całkiem nieźle. Są to przecież osoby urodzone w czasach powszechnego dostępu do technologii. Z drugiej strony jest to złudne poczucie bezpieczeństwa, a troska nie bierze się znikąd. Dlatego też Instagram wprowadza nowe zabezpieczenia, które mają sprawić, że użytkownicy będą mniej zagrożeni. O wszystkim poinformowano wczoraj na oficjalnym blogu Instagrama.