News

Hit Mero to plagiat Lil Wayne’a?

Damian Kaźmierczak -
News - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Hit Mero to plagiat Lil Wayne’a?

W piątek informowaliśmy Was o nowym singlu Mero. Młodego rapera z Rüsselsheim, który podbija listy przebojów w Niemczech i Austrii. Jego najnowszy kawałek „Wolke 10” w ciągu dwóch dni został wyświetlony przez ponad 6 milionów widzów. Jednak i w tej słodkiej beczce miodu musiała pojawić się łyżka dziegciu. Nastoletni raper został oskarżony o plagiat!

Raper Azzi Memo zarzucił Mero zbyt dużą (lekko mówiąc) inspirację kawałkiem „Mirror” Lil Wayne’a i Bruno Marsa.

W komentarzu (już niestety usuniętym) raper zwrócił uwagę na bardzo duże podobieństwo linii melodycznej w obu przytoczonych numerach. Czy Azzi ma rację, czy może jego wpis wyniknął tylko z zazdrości o sukces młodszego kolegi? Posłuchajcie i sami oceńcie podobieństwo kawałków Mero i Lil Wayne’a.


Najbardziej wydawałoby się zainteresowany, czyli Mero, wydaje się być jednak nieporuszony zamieszaniem i nie zwraca uwagi na zaczepki starszego kolegi z branży. 18-letni raper skupił się na celebrowaniu kolejnego sukcesu, o czym nie zapomniał poinformować fanów za pośrednictwem instastory:

Zarzuty o nadmierną „inspiracje” to w rapie nie nowość. Zdarzają się również na polskiej scenie. Wystarczy przypomnieć chociażby aferę z bitem do kawałka „Kryptowaluty” Taconafide, czy łatkę, którą dostał KaeN, za „kopiowanie” Eminema. Często w takich sprawach trudno jest rozstrzygnąć, co jest tylko inspiracją, a co pójściem na łatwiznę i świadomym xerobojstwem.

Fot. klip „Mero – Baller Los”/YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,Wyróżnione
Wielki Brat patrzy na rap – kto nawijał o Big Brotherze?

Już 17 marca startuje jeden z najbardziej rozpoznawalnych (i kiczowatych) programów telewizyjnych - Big Brother. Zasady show są proste:
mamy 15 uczestników i jeden dom. Do tego kamery rejestrujące wszystko 24/7. Co tydzień odpada jedna osoba. O tym, kto będzie musiał opuścić dom Wielkiego Brata, zdecydują widzowie. Ostatni "gracz" wygrywa 500 tysięcy złotych. 18 lat temu, gdy rozgrywała się pierwsza edycja, to był szał. Z okazji (ponownej) premiery postanowiliśmy przegrzebać nieco stare kawałki i wyszukać dla Was wzmianki o BB w rapie. Zaskoczeni? Macie prawo. Chodź nie od dziś wiadomo, że popkultura przewija się w hip-hopie, to gdzie w tym wszystkim Big Brother?! A jednak!