Lifestyle

Instagram zabezpieczy młodych użytkowników. Czy nowe rozwiązania będą skuteczne?

Michał Szyndler -
instagram zabezpieczenia
instagram zabezpieczenia
Lifestyle - - Dodane przez Michał Szyndler

Instagram zabezpieczy młodych użytkowników. Czy nowe rozwiązania będą skuteczne?

Mogłoby się wydawać, że pokolenie cyfrowych tubylców radzi sobie w mediach społecznościowych całkiem nieźle. Są to przecież osoby urodzone w czasach powszechnego dostępu do technologii. Z drugiej strony jest to złudne poczucie bezpieczeństwa, a troska nie bierze się znikąd. Dlatego też Instagram wprowadza nowe zabezpieczenia, które mają sprawić, że użytkownicy będą mniej zagrożeni. O wszystkim poinformowano wczoraj na oficjalnym blogu Instagrama.

Nie napiszesz do niepełnoletniej osoby, która Cię nie obserwuje

Ta deklaracja odbiła się zdecydowanie najgłośniejszym echem. Brzmi w końcu naprawdę poważnie. Ma to na celu zapobieganie niechcianym i potencjalnie niebezpiecznym kontaktom. Instagram idzie jednak o krok dalej: nawet gdy obie osoby obserwują się nawzajem, osoba niepełnoletnia może otrzymać ostrzeżenie. W jakim przypadku tak się stanie? Choćby wtedy, kiedy algorytmy Instagrama sklasyfikują osobę jako podejrzaną. A może zrobić na przykład, kiedy użytkownik będzie próbował nawiązać kontakt z dużą liczbą niepełnoletnich osób.

Młodzi oszuści

Nowe usprawnienia platformy brzmią sensownie, ale pojawia się wiele zastrzeżeń. Na wszelki wypadek załóżmy, że instagramowe DMy nie są jedynym sposobem komunikacji między różnymi osobami. I że nie utrudnią kontaktu w ważnej sprawie i w stresującej sytuacji. Problemem jest też określanie wieku. Aby używać konta na Instagramie, trzeba mieć ukończone 13 lat. Młodzi użytkownicy mediów społecznościowych zawyżają swój wiek. W jaki sposób aplikacja ma chronić niepełnoletnie osoby, jeżeli będzie przekonana, że są o wiele starsze, niż w rzeczywistości?

Algorytmy zbawią świat

Tutaj z pomocą przychodzą specjalne algorytmy, które określą wiek użytkownika niezależnie od tego, co wpisał. Brzmi to jak działania, które są możliwe do wykonania. Systemy rozpoznawania twarzy stają się coraz bardziej zaawansowane, a użytkownicy sami dostarczają coraz więcej informacji, za pomocą których algorytmy uczą się jeszcze lepiej. Zresztą nie trzeba nawet specjalnie rozpoznawać czyjejś twarzy: „Mówisz, że masz 22 lata? Okej, to dlaczego ciągle logujesz się w okolicach liceum? I dlaczego ciągle oznaczasz w relacji te same osoby, które w naszej bazie danych mają wpisane siedemnaście lat?” Jak widać, nie zawsze potrzeba skomplikowanego śledztwa.

Instagram zapowiada również inne zmiany. Platforma zamierza dostosować treści do wieku użytkowników. Nie tego, który użytkownicy podadzą, a tego, który zostanie wskazany przez algorytm. Możemy się ewentualnie zastanowić nad tym, czy młodszym oszustom mediów społecznościowych nie zrobi się przykro, gdy zrozumieją, że Instagram ich przejrzał. A mówiąc zdecydowanie poważnie: zapewne Instagram nauczy się też rozpoznawać użytkowników poniżej 13 roku życia. Co wtedy? Czy będzie usuwał ich konta lub nakładał na nich tymczasowego bana?

Co z tego wyniknie?

Na pewno pojawią się różne nieporozumienia. Ktoś niesłusznie zostanie uznany za osobę niepełnoletnią. Ktoś inny nie będzie mógł skontaktować się ze swoimi znajomymi, a jeszcze ktoś zostanie niesłusznie uznany za osobę potencjalnie niebezpieczną. Jeżeli nie pociągnie to za sobą poważnych konsekwencji, to chyba jesteśmy skłonni to zaakceptować. Jeżeli jednak okaże się, że zmiany wprowadzą więcej szkód, niż pożytku, to prawdopodobnie Instagram z nich zrezygnuje. Ale skoro już teraz władze platformy mówią o tych zmianach otwarcie, to zostały one, przynajmniej do pewnego stopnia, przemyślane.

Wszystkie problemy Instagrama

Ze swojej strony dodam, że macie jeszcze wiele do nadrobienia. Te działania są oczywiście dobre, ale innym poważnym problemem są spamujące boty, które na niespotykaną dotąd skalę wysyłają zawirusowane linki. Potrzebujemy lepszego systemu rozpoznawania wiadomości, które narażają nas na niebezpieczeństwo. Przydałyby się również poważne mechanizmy oznaczania potencjalnie niebezpiecznych wiadomości. Czytelne alerty i rzucające się w oczy komunikaty mogłyby pomóc. Drogi Instagramie, ten pomysł macie za darmo!

fot. instagram.com/blog

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
„Ground Zero Mixtape” PRO8L3M-u. Przypominamy najfajniejszy styl sportowy
Ground Zero Mixtape

Zaraz wiosna i nowy projekt PRO8L3M-u. Duet właśnie wypuścił dwa single, w tym jeden z Brodką, a my w tym czasie obchodzimy kolejną, tym razem trzecią, rocznicę. „Ground Zero Mixtape” ukazał się dokładnie 16 marca 2018 roku.

TikTok
Nowy trend na TikToku podniesie Twoją samoocenę!
Nowy trend na TikToku

Duże oczy, pełne usta, zadarty nosek, lśniące długie włosy i oczywiście "idealna" figura. Dzisiaj to social mediach kreuje się współczesny kanon piękna. Perfekcyjne dziewczyny i chłopaki o ciele Adonisa, których obserwujemy wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości. Jak nie dać się zwariować i kochać siebie, gdy wokół jest tyle "ideałów"?