Felieton,Hip Hop

Jak Adam Mickiewicz pokonałby Kękę

Izabela Smolińska -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Izabela Smolińska

Jak Adam Mickiewicz pokonałby Kękę

Znacie taki stary dowcip, którego pointa brzmi: „mało się czyta, to i słownictwo ubogie”? Pewnie znacie, bo żart ma brodę tak długą, jak historia konfliktu Peji i Tedego. Odstawmy więc na bok poczucie humoru średniego kalibru i przejdźmy do rzeczy. Do rzeczy – czyli do słów. A dokładniej do tego, kto zna i używa ich najwięcej.

Temat wywołał Lil Pump, który szumnie ogłosił się najbardziej lirycznym raperem wszech czasów. Niestety, równie szybko, jak się samozwańczo koronował, został zdetronizowany. Tak od tysiącleci kończą uzurpatorzy – mamy wszak XXI wiek i o weryfikację wszelkich deklaracji nietrudno. Zwłaszcza, że są do tego niezłe narzędzia, jak regularnie aktualizowany ranking „The Largest Vocabulary In Hip Hop”. Made in USA. A jak to się ma z naszymi rodzimymi rymokletami? Już mówimy.

Analogiczne zestawienie do amerykańskiego przygotował w 2016 Mateusz Sawka. Z tą różnicą, że wziął na warsztat nie 35, a 10 tysięcy słów z hip-hopowych tekstów – dokładnie pierwsze 10 tysięcy unikatowych wyrażeń używanych przez raperów na ich krążkach (jeśli wejdziemy w szczegóły tak hipier dokładnie, to zestawienie jest jeszcze bardzie skomplikowane, bo Sawka zrobił ich kilka – na 10, 20 i 30 tysięcy wyrażeń).

Dlaczego 10? Jak tłumaczy autor – taka ilość to mniej więcej 25 piosenek, czyli dwa albumy. Obniżenie ilości słów o 20 tysięcy pozwoliło zatem zmierzyć się w rankingu starej i nowej gwardii. Z jednej strony sprawdzamy więc słownik Eldo, z drugiej zaś Kękę. I teraz smaczek: Sawka do rankingu dorzucił również Adama Mickiewicza. I wiecie co? Gdyby rapował, nie byłoby obciachu, wypadłby całkiem nieźle (jego zasób to 4133 słów).

Jesteście ciekawi kto wygrał? Liderem okazał się Tau. I to konsekwentnie – i przed, i po duchowej przemianie. Nieważne, czy brać pod uwagę 10 czy 30 tysięcy słów, nadal pozostaje na szczycie. Nieważne na które wcielenie patrzeć – zmienia się nie ilość, a jedynie rodzaj rymowanych przez rapera słów. Jako Tau, dawny Medium więcej śpiewa o wierze, nawróceniu i Bogu – wciąż jednak z tą samą etymologiczną zręcznością, co dawniej.

Drugi w rankingu uplasował się Mezo. Jak pisze sam Sawka: „Muszę przyznać, że było to dla mnie zaskoczenie. (…) Nie przeprowadzałem dokładniejszej analizy oprócz policzenia unikatowych słów, ale przeglądając jego teksty, zauważyłem sporo porównań do osób wymienianych z imienia i nazwiska np.: Od lat pod jedną banderą Lajner, Eros, Herkules, Mez, skuteczny jak Patrick Kluivert. Przypuszczam że to jeden z czynników osiągnięcia tak wysokiej pozycji, drugi – słowotwórstwo w stylu „mezokracji”. Cóż możemy dodać więcej do tego celnego podsumowania? Chyba zabrakło nam słów. 😉

Przejdźmy zatem dalej. Na koniec tabeli. Tu spotyka nas mała niespodzianka. Ranking zamyka bowiem… Kazik. Kazik raperem…? No właśnie. Może dlatego, jest na końcu stawki. I pewnie też z tego powodu, że chociaż dużo nawija, to mnóstwo też w tym powtórzeń. I w słowach w linijkach, i w samych wersach.

A oto jak prezentuje się pierwsza dycha rankingu (w nawiasie liczba słów):

 1. Medium/Tau (4513)
 2. Mezo (4495)
 3. L.U.C (4411)
 4. Hemp Gru (4248)
 5. Donguralesko (4313)
 6. Buka (4184)
 7. O.S.T.R (4154)
 8. PIH (4137)
 9. WWO/MOLESTA (4084)
 10. Vienio (4071)

Wspomniany wcześniej autor „Pana Tadeusza” plasowałby się w nim na 9. miejscu. Bez fejsa, insta i social mediów. Sami przyznacie, że imponujące.

Niestety, ponieważ zestawienie powstało trzy lata temu, brakuje w nim tych, którzy ostatnio są bardzo na topie – graczy polskiej sceny rapu, takich jak Taco, czy Igi. A szkoda. Jesteśmy bardzo ciekawi, gdzie by się uplasowali w zestawieniu. A wy?

Aha właśnie, odnośnie rankingu Sawki mamy jeszcze jedną ciekawostkę, tym razem graficzną: autor pokusił się o przygotowanie obrazów ze słów użytych w tekstach danych raperów. Ich rozmiar jest wprost proporcjonalny do częstotliwości występowania. Jak mówi autor – to taki raperów portret psychologiczny. Zobaczcie sami, co to znaczy.

fot. Kękę, “Nic już nie muszę”/YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
News,Streetwear
Drew House: Justin Bieber wchodzi do streetwearu

Justin Bieber wzbudza w wielu osobach dużo sprzecznych emocji. Przez ostatni rok o muzyku jednak było dość cicho. Okazało się, że między innymi dlatego, że pracował on nad stworzeniem swojej nowej marki streetwearowej – Drew House, o której pierwsze wzmianki pojawiały się właśnie rok temu.

Na oficjalnej stronie marki, w zakładce „o nas”, możemy przeczytać taki opis:

View this post on Instagram

open house link in bio

A post shared by Drew House (@drewhouse) on

Logo to emotka uśmiechniętej buzi, z napisem „DREW” w miejscu ust. Zdjęcia pierwszej kolekcji zdradzają, że projekt Justina łączy modę streetwearową z roboczą. Główne cechy debiutanckiego wydania to stonowane kolory i mocno oversizowe kroje.

Kolekcja muzyka ma już za sobą pierwszy duży rozgłos. Przyniosły go… kapcie. Kosztowały jedynie 5 dolarów, czyli niecałe 20 zł. Aktualnie są niestety wyprzedane, ale prawdopodobnie możemy oczekiwać restocku.

Kolekcja jest dostępna na oficjalnej stronie Drew House. Ceny wahają się od 48 dolarów (180 zł) za t-shirt do 148 dolarów (550 zł) za spodnie. Wszystkie ubrania wykonywane są ręcznie w Los Angeles , dlatego trzeba nastawić się na dość długi czas oczekiwania (2-4 tygodnie, w zależności od przedmiotu).

fot. Drew House

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
PRO8L3M rusza w trasę

Dopiero co PRO8L3M ruszył z preorderem swojego nowego albumu. Dopiero co pisaliśmy, że limitowane wersje deluxe już się wyprzedały. Nie minął tydzień, a mamy dla Was kolejną wiadomość – PRO8L3M rusza w trasę. Póki co wiemy, że zahaczy o 14 największych polskich miast. 

“Widmo” – bo oczywiście to o nie tutaj chodzi – ukaże się 1 marca. Trasa mająca je promować, wystartuje dokładnie tydzień później w Zielonej Górze. Potem raperzy ruszą do Poznania i do Torunia, a stamtąd zawrócą na południe, w kierunku Rzeszowa. Warto kupić bilety na koncert w Katowicach albo w Łodzi – tam jako trzeci do duetu Oskar i Steez na scenie wystąpi Sokół.

Pełna lista miast z trasy:

 • 07.03 – Zielona Góra, Kawon
 • 08.03 – Poznań, Tama
 • 09.03 – Toruń, Od Nowa
 • 14.03 – Rzeszów, Pod Palmą
 • 15.03 – Lublin, Graffiti
 • 16.03 – Kielce, Grand Music Club
 • 22.03 – Łódź, Wytwórnia (wspólnie z Sokołem)
 • 23.03 – Gdańsk, B90
 • 28.03 – Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA
 • 29.03 – Wrocław, A2
 • 30.03 – Warszawa, Hala Koło
 • 04.04 – Opole, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki
 • 05.04 – Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe (wspólnie z Sokołem)
 • 06.04 – Kraków, Studio

Bilety właśnie trafiły do sprzedaży. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim rozszedł się preorder (a z nim antysmogowe maseczki), radzilibyśmy już dziś pomyśleć o tym, żeby je kupić. 

fot. PRO8L3M, “Ground Zero”/YouTube

Zostaw komentarz