Felieton,Hip Hop

Jak w #Hot16Challenge2 wypadają dziewczyny?

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Jak w #Hot16Challenge2 wypadają dziewczyny?

W pierwszej edycji #Hot16Challenge w 2014 roku usłyszeliśmy zwrotki AdMy, WdoWy, Guovy czy Reny, więc i w tej – charytatywnej – nie mogło zabraknąć kobiet. Tym razem jednak z pewnością jest ciekawiej, bo akcja wyszła daleko poza scenę hip-hopową, a wyzwanie podjęli nie tylko raperzy i raperki.

Jako pierwsza swoją szesnastkę wrzuciła nominowana przez Vito Rosalie. Możemy przy tym zaryzykować stwierdzenie, że jest to zdecydowanie jedna z najładniejszych zwrotek – delikatna i płynąca, a przy tym wyjątkowo rytmiczna; na pograniczu rapu i R&B. Rosalie. w muzyce zrobiła zresztą duży progres, co udowodniła w marcu, gdy ukazał się jej drugi album. Jeśli czujecie taki klimat, a jeszcze nie słuchaliście „IDeal”, koniecznie sprawdźcie tę płytę!

Wśród nominowanych przez Rosalie. znalazła się m.in. Paulina Przybysz. Ostatnio położyła ona ważne wersy na projekcie Tego Typa Mesa, w „Niebywałe” z „Białego Tunelu”, o czym wspominałam TU. Teraz, przy okazji challenge’u, w swoich linijkach nie tylko nawiązała do obowiązku izolacji, ale nie oszczędziła również komentarza do obecnej sytuacji politycznej.

Najbardziej rapowe zwrotki jak na razie nawinęły Ryfa i Marianne, którą możecie kojarzyć z duetu z TKM albo singli „Nara Nara” czy ostatniego „Chcesz być” z AdMą. Obie raperki w swoich szesnastkach są bardzo charyzmatyczne. Pierwsza poleciała klasycznie i twardo, czyli tak, jak zapamiętaliśmy ją po świetnym, zeszłorocznym „47unk”, a druga nowoszkolnie i bardziej melodyjnie.

I znów nie do końca rapowo, ale znajomo. Coals zostali nominowani przez Tymka, a Łukasz Rozmysłowski i Kacha Kowalczyk swoje szesnaście wersów nagrali w jednym wideo, co super się ze sobą zgrało, również wizualnie. Obejrzyjcie to i zwróćcie uwagę na gry słów oraz follow-upy! A, no i Kacha do wyzwania nominować chciała między innymi Margaret, ale – oopsy daisy – wyprzedził ją Otsochodzi.

Zresztą piosenkarce ostatnio jest coraz bliżej do hip-hopu. Jakiś czas temu informowaliśmy, że Margaret powołała własną wytwórnię, do której dołączył młody raper, Wojtek Geniusz. Niedawno dograła się też do kawałka „Układanki” Young Igiego oraz została dobrze przyjęta przez środowisko.

Od niej nominacje trafiły m.in. do Natalii Szroeder i Reny, czekamy więc na kolejne szesnastki dziewczyn. Wkrótce powinniśmy je usłyszeć także od Dziarmy i młodej Nath., i… Guovy oraz PrzekoTV, bo podczas pisania tego artykułu, wleciała właśnie jeszcze (bardziej) gorąca zwrotka AdMy!

fot. kadr z „Marianne #hot16challenge2”, YouTube.com/Marianne

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
„To nie jest ku*wa konkurs: Rapować Każdy Może” – Czy DonGURALesko znowu zamiótł scenę pod dywan swoim #hot16challenge?

Kilka gorących szesnastek z pierwszej edycji doczekało się w kuluarach miana kultowych, ale nie mówi się tak o wszystkich, które na to określenie zasłużyły. Stosunkowo małym echem odbiła się chociażby zwrotka DonGURALesko, która ma ledwie ponad milion odsłon na YouTube. W porównaniu chociażby do rekordowej szesnastki Tede to wynik dosyć marny, a przecież mamy tu do czynienia z porządnym kawałkiem rapu.

News
Solar do Laikike1: „Wszystkiego dobrego Ci życzę”. #Hot16Challenge2 przynosi wiele pozytywów!

Solar wraz z akcją #hot16challenge2 zmotywował polską scenę rapową, a także inne środowiska, do niesienia pomocy polskiej służbie zdrowia. Zbiórka wczoraj (08.05.2020) przekroczyła milion złotych, ale na tym nie koniec! Poza tym aspektem, mam wrażenie, że całe przedsięwzięcie pomogło również całemu społeczeństwu. Mogliśmy na chwilę skupić się na czymś innym niż pandemia. Akcja #hot16challenge2 to powiew świeżego powietrza w tych trudnych czasach. Pozytywów jest więcej i przedstawię kilka z nich.