Felieton,Hip Hop

Jak w #Hot16Challenge2 wypadają dziewczyny?

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Jak w #Hot16Challenge2 wypadają dziewczyny?

W pierwszej edycji #Hot16Challenge w 2014 roku usłyszeliśmy zwrotki AdMy, WdoWy, Guovy czy Reny, więc i w tej – charytatywnej – nie mogło zabraknąć kobiet. Tym razem jednak z pewnością jest ciekawiej, bo akcja wyszła daleko poza scenę hip-hopową, a wyzwanie podjęli nie tylko raperzy i raperki.

Jako pierwsza swoją szesnastkę wrzuciła nominowana przez Vito Rosalie. Możemy przy tym zaryzykować stwierdzenie, że jest to zdecydowanie jedna z najładniejszych zwrotek – delikatna i płynąca, a przy tym wyjątkowo rytmiczna; na pograniczu rapu i R&B. Rosalie. w muzyce zrobiła zresztą duży progres, co udowodniła w marcu, gdy ukazał się jej drugi album. Jeśli czujecie taki klimat, a jeszcze nie słuchaliście „IDeal”, koniecznie sprawdźcie tę płytę!

Wśród nominowanych przez Rosalie. znalazła się m.in. Paulina Przybysz. Ostatnio położyła ona ważne wersy na projekcie Tego Typa Mesa, w „Niebywałe” z „Białego Tunelu”, o czym wspominałam TU. Teraz, przy okazji challenge’u, w swoich linijkach nie tylko nawiązała do obowiązku izolacji, ale nie oszczędziła również komentarza do obecnej sytuacji politycznej.

Najbardziej rapowe zwrotki jak na razie nawinęły Ryfa i Marianne, którą możecie kojarzyć z duetu z TKM albo singli „Nara Nara” czy ostatniego „Chcesz być” z AdMą. Obie raperki w swoich szesnastkach są bardzo charyzmatyczne. Pierwsza poleciała klasycznie i twardo, czyli tak, jak zapamiętaliśmy ją po świetnym, zeszłorocznym „47unk”, a druga nowoszkolnie i bardziej melodyjnie.

I znów nie do końca rapowo, ale znajomo. Coals zostali nominowani przez Tymka, a Łukasz Rozmysłowski i Kacha Kowalczyk swoje szesnaście wersów nagrali w jednym wideo, co super się ze sobą zgrało, również wizualnie. Obejrzyjcie to i zwróćcie uwagę na gry słów oraz follow-upy! A, no i Kacha do wyzwania nominować chciała między innymi Margaret, ale – oopsy daisy – wyprzedził ją Otsochodzi.

Zresztą piosenkarce ostatnio jest coraz bliżej do hip-hopu. Jakiś czas temu informowaliśmy, że Margaret powołała własną wytwórnię, do której dołączył młody raper, Wojtek Geniusz. Niedawno dograła się też do kawałka „Układanki” Young Igiego oraz została dobrze przyjęta przez środowisko.

Od niej nominacje trafiły m.in. do Natalii Szroeder i Reny, czekamy więc na kolejne szesnastki dziewczyn. Wkrótce powinniśmy je usłyszeć także od Dziarmy i młodej Nath., i… Guovy oraz PrzekoTV, bo podczas pisania tego artykułu, wleciała właśnie jeszcze (bardziej) gorąca zwrotka AdMy!

fot. kadr z „Marianne #hot16challenge2”, YouTube.com/Marianne

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
„To nie jest ku*wa konkurs: Rapować Każdy Może” – Czy DonGURALesko znowu zamiótł scenę pod dywan swoim #hot16challenge?

Kilka gorących szesnastek z pierwszej edycji doczekało się w kuluarach miana kultowych, ale nie mówi się tak o wszystkich, które na to określenie zasłużyły. Stosunkowo małym echem odbiła się chociażby zwrotka DonGURALesko, która ma ledwie ponad milion odsłon na YouTube. W porównaniu chociażby do rekordowej szesnastki Tede to wynik dosyć marny, a przecież mamy tu do czynienia z porządnym kawałkiem rapu.

Gural nie tylko ujarzmia tłuściutki bit swoim niezwykle bujającym flow, ale również rzuca ciekawe wersy, po których można się porządnie uśmiechnąć: „Tu długie weekendy trwają od środy do wtorku/ Po afterze jesteś znów na biforku”. Nie brakuje jednak też tych, które są poważnymi statementami, jak chociażby: „Czasem tak bywa, wjeżdża jeden koleś i zamiata scenę pod dywan.” To nie była pusta bragga, bo tą zwrotką Gural faktycznie zawstydził znaczną część ówczesnej sceny. Dodatkowego, nietuzinkowego klimatu tej produkcji nadaje jeszcze fakt, że jest nagrana bardzo surowo, w środku fury, tuż po skończonej rozmowie telefonicznej z wielkim plikiem banknotów.

Niecałe 6 lat później Gural już pofatygował się do studia z nie mniej gorącą szesnastką, choć trzeba przyznać, że brakuje tu klimatycznej buły hajsu, z której mógłby zadzwonić, choćby do nominowanego Sido. To jednak szczególik, a skupić powinniśmy się na tekście, bo w tej edycji szef Szpadyzorni naprawdę zafundował nam „liryczną zadymę”, o której sam zresztą nawija.

Dobrze wiemy, co dla Dziadziora liczy się w rapie najbardziej. To skille i raper podkreśla to już w pierwszych wersach, stanowczo komentując fakt, w jaki #hot16challenge się rozprzestrzeniło. „To nie jest ku*wa konkurs: Rapować Każdy Może/ To nie kolorowe bańki, to walki na noże”. Wiadomo, zwrotki Norbiego, Michała Karmowskiego czy Profesora Matczaka z pewnością nie zawyżają poziomu technicznego tej edycji, ale zwiększają jej rozgłos na sfery, w które wieść o tej akcji mogłaby nie dotrzeć, a to ich gigantyczny plus.

Gural bardzo konkretnie, choć oczywiście nie sposób dosłowny, bo nie byłby sobą, gdyby nie użył łamigłówek, odniósł się do obecnej sytuacji w kraju: „Masy wołają pracy, lasy wołają wody”. Nie omieszkał też skomentować spraw politycznych: „Szepcze do ucha krasnal, szczerzy się Adrian”. Wyciągnął też bardzo niepokojące, ale mające sporo wspólnego z prawdą wnioski: „Kreślili Dubaj, będzie białoruski skansen”.

Tym razem dostaliśmy więc mniej przewózki i to dosłownie, bo Gural nie siedział w aucie, a znacznie więcej mięsistej i prawdziwej treści. Choć przekaz spoważniał, absolutnie nie oznacza to, że Dziadzior zdziadział. Jak słychać, wciąż umie zamiatać, chociaż akurat w tej edycji o tym nie nawinął.

fot. kadr z klipu „Wielki Szu (prod. i skrecze The Returners)”, YouTube.com/donGURALesko

Zostaw komentarz

News
Solar do Laikike1: „Wszystkiego dobrego Ci życzę”. #Hot16Challenge2 przynosi wiele pozytywów!

Solar wraz z akcją #hot16challenge2 zmotywował polską scenę rapową, a także inne środowiska, do niesienia pomocy polskiej służbie zdrowia. Zbiórka wczoraj (08.05.2020) przekroczyła milion złotych, ale na tym nie koniec! Poza tym aspektem, mam wrażenie, że całe przedsięwzięcie pomogło również całemu społeczeństwu. Mogliśmy na chwilę skupić się na czymś innym niż pandemia. Akcja #hot16challenge2 to powiew świeżego powietrza w tych trudnych czasach. Pozytywów jest więcej i przedstawię kilka z nich.

Solar i Laikike1

Beef między raperami miał miejsce w 2013 roku. I od tego czasu nie zamienili ani słowa. Dlatego niemałym zaskoczeniem było jak po swojej zwrotce w #hot16challenge2 Laikike1 zwrócił się do szefów SBM. Solarowi pogratulował tego, że zostanie ojcem i ma już wybrane imię, a Białasowi przekazał, że chętnie pojawi się na albumie dla Bonusa RPK. Karol odpowiedział na te słowa na swoim instastory, nie ukrywał zdziwienia, ale jednocześnie zadowolenia związanego z tą całą sytuacją.

Kafar i SBM

Pamiętamy fakt, że nie było po drodze ekipie Dixon37 i SBM. Jednak przy akcji charytatywnej znikają wszystkie niesnaski. Najlepiej to opisują wersy członka Dixon37: „Kafar nie bierz w tym udziału, bo to akcja Solara, w ch*ju mam kto to zaczął, jeśli się pomaga”. #hot16challenge2 chyba nie przestanie zaskakiwać. Na szczęście większość niespodziewanych sytuacji związanych z nią jest pozytywna. Polski rap i jego słuchacze pokazali, że potrafią się zjednoczyć w szczytnym celu.

Najwięcej zyskali?

Akcja bardzo szybko rozprzestrzeniła się z rapowego mainstreamu do podziemia. Mata jako trzeci wypuścił swoją 16-tkę i już wtedy nominował, nieznanego szerszemu gronu słuchaczy, Przemka Fergusona. [TUTAJ] przybliżyłem jego postać, warto sprawdzić. Raper z Warmii i Mazur zebrał mnóstwo pozytywnych komentarzy pod swoją zwrotką w #hot16challenge2 (prawie pół miliona wyświetleń), a także inne jego kawałki zyskały sporo nowych odtworzeń. Mata przyczynił się do nominacji jeszcze jednego rapera, który nie był powszechnie znany. Podczas charytatywnego streama, przed całą akcją #hot16challenge2, sprawdził kawałek fukaJa i go spropsował. To z kolei przyczyniło się do nominacji od Quebonafide. W nieco ponad tydzień młody raper zyskał niemałą rozpoznawalność, teraz wszystko w jego rękach. Zobaczymy jak wykorzysta swoją szansę, będziemy obserwować.

#hot16challenge2 niesie za sobą jeszcze mnóstwo innych pozytywów. Fajnie, że przyłączyło się do tej inicjatywy wiele osób niezwiązanych z rapem. Założeniem całej akcji jest pomoc polskiej służbie zdrowia w walce z koronawirusem, dlatego im więcej osób usłyszy o niej, tym lepiej. Nikt się nie spodziewał, że udział weźmie Norbi, Zbigniew Stonoga czy Artur Andrus. Do tego swoją cegiełkę dołączyły m.in. firmy x-kom, Muszyna, Tiger. To tylko kilka przykładów, wszystkie trudno wymienić. I to jest piękne. Po prostu dziękujemy każdemu kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do pomocy w tej inicjatywie!

fot. kadr z klipu „Laikike1 #Hot16Challenge2”, kadr z klipu „SOLAR #Hot16Challenge2”

Zostaw komentarz