
Nieważne, czy oldschool, czy newschool, w hip-hopie zawsze najważniejszym elementem bitu były i są bębny. To właśnie one wpływają na dynamikę kawałka oraz w większości przypadków to do nich raper dopasowuje swoje flow.
Pierwszą część poradnika, w której przedstawiliśmy programy do tworzenia muzyki znajdziecie TUTAJ.
Kick
Najważniejszy element rapowej perkusji. Mocne, basowe uderzenie, wyznaczające rytmikę kawałka. Gęstsze ułożenie kicka daje więcej dynamiki, rzadsze kładzie na niego większy nacisk, co sprawia, że wybrzmiewa mocnej. Należy pamiętać jednak, aby nie zatopić w nich całego swojego bitu.
Snare i clap
Używane zamiennie. Również wyznaczają rytmikę, ale robią to jednak inaczej niż kick – snare i clap w większości utworów są ułożone dokładnie tak samo. To powtarzalne ułożenie wybija rytm kawałka oraz sprawia, że słuchacz buja się do bitu. Urozmaicenie o dodatkowe dźwięki doda utworowi dynamiki.

Hi-hat
To charakterystyczny dla trapu cykacz, do którego każdy producent podchodzi inaczej. Dla niektórych jest to poboczny dźwięk dodany w tle, żeby bit nie brzmiał zbyt pusto, a dla innych główny element perkusji, który idealnie zgrywa się z nawijką rapera, jak na przykład w kawałku ”Smog” Słonia, do którego bit zapewnił duet Young Veteran$.
808
Jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, składnik trapowego bitu, czyli bas, który nadaje głębi całej produkcji. Podobnie jak w przypadku hi-hatów, każdy ma inne podejście do niego w swoim bicie. Ważne jednak jest, żeby zostawić wystarczająco miejsca dla rapera. Jeżeli chcesz dodać dodatkowe smaczki do swojego basu, zrób to na końcu wersu, a resztę zostaw w miarę możliwości prostą. Mniej znaczy więcej, a artyście będzie łatwiej odnaleźć się na puściejszej przestrzeni.

”Percs”
Różnego rodzaju dźwięki, nie tylko perkusyjne, dodawane do bitów dla urozmaicenia i przerwania monotonii. Dzwonki, trójkąty, uderzenia pałeczek – dosłownie wszystko może być użyte w bicie, ograniczeniem jest tylko Twoja wyobraźnia.
Przygotowaliśmy dla Was także specjalne sample do pobrania, które dostępne są dla każdego za darmo. W linku poniżej znajdziecie zestaw bębnów. Kolejne elementy będą pojawiać się w następnych częściach poradnika. Wypatrujcie ich, a z czasem utworzycie uniwersalną paczkę, która będzie towarzyszyć Wam na drodze do zostania producentem.
fot. kadr z „GOTUJEMY Z LOAA: „Aha” – Otsochodzi Ft. Pezet”, YouTube.com/skrr.pl