Wyróżnione

Jak zostać producentem? Pokażemy Ci, jak zacząć! OD KUCHNI #1

Julian Glosa -
od kuchni cz.1
od kuchni cz.1
Wyróżnione - - Dodane przez Julian Glosa

Jak zostać producentem? Pokażemy Ci, jak zacząć! OD KUCHNI #1

Produkcja muzyki to nie tylko sesje w studio, metry kabli i mikser wielkości stołu. Swoją przygodę jako producent muzyczny możesz zacząć już teraz, przed swoim komputerem. W części pierwszej poradnika przedstawiamy propozycje programów dla początkujących oraz kilka tricków, o których warto pamiętać!

1. Wybierz odpowiedni DAW

Digital Audio Workstation, w skrócie DAW, to program, w którym dzieje się cała magia związana z produkcją muzyki. Najważniejszą rzeczą dla Ciebie, zaczynającego producenta, jest wybranie takiego oprogramowania, które nie będzie przytłaczać Cię mnogością opcji, a jednocześnie da Ci możliwość ukończenia Twojego pierwszego utworu. Wszystkie programy, które przygotowaliśmy poniżej są darmowe, więc jeśli nie odpowie Ci któryś z nich, śmiało możesz wypróbować kolejny.

2. Ucz się od najlepszych

Mimo tego, że dopiero zaczynasz, nikt nie nauczy Cię lepiej niż profesjonaliści. Na początku wszystko będzie wydawało się czarną magią, ale po czasie zaczniesz poznawać nowe metody i sposoby, które będziesz mógł wykorzystać w swoich utworach. Seria „GOTUJEMY Z…” na naszym kanale przedstawia producentów rozkładających swoje najpopularniejsze bity na czynniki pierwsze, omawiając każdy element. Zobacz, jak robią to m.in. Deemz, Lanek, Nocny czy LOAA!

3. Odtwarzaj

Przydatnym lifehackiem jest odtwarzanie brzmienia gotowych bitów. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to trochę podejrzane, jednak starając się naśladować znanego producenta poznajesz jego proces twórczy od kuchni, a przy tym ciągle czerpiesz satysfakcję z własnych osiągnięć. Po wielu próbach udało Ci się odtworzyć perkusję z Twojego ulubionego kawałka? Teraz tworząc coś samodzielnie możesz użyć nabytej wiedzy oraz wykorzystać podobne metody i schematy do stworzenia czegoś własnego. Zdobywając doświadczenie i wzorując się na innych, tworzysz swój unikalny zestaw narzędzi, które w przyszłości będą charakteryzowały Twój niepowtarzalny styl. Pamiętaj jednak, aby szanować pracę innych i nie podpisywać się pod nią swoim imieniem. Taki bit najlepiej zachować dla siebie.

4. Otwórz głowę

Producent rapowy powinien słuchać hip-hopu? Oczywiście, ale nie tylko. Nie zamykaj się na gatunki muzyczne, które chcesz produkować. Łącząc wiele stylów, często możesz otrzymać ciekawe rezultaty. W gatunkach takich jak pop, jazz, rock czy nawet EDM stosuje się inne sposoby produkcji niż w hip-hopie, więc dlaczego by nie zainspirować się właśnie nimi? Im bardziej oryginalny i kreatywny będzie twój instrumental, tym bardziej rozpoznawalny będzie dla słuchacza.

5. Nie poddawaj się!

Trywialne, oklepane, oczywiste… Mimo tego, jest to najprawdopodobniej najważniejsza pozycja na liście. Zaczynając w przemyśle muzycznym, łatwo zniechęcić się poprzez porównywanie się do bardziej doświadczonych twórców. Na początku każdy przechodził przez to samo. Z czasem zaczniesz zauważać, że idzie Ci coraz lepiej. Nie odczuwasz postępu? Warto raz na jakiś czas wrócić do swoich starszych projektów i porównać z obecnymi produkcjami.

W kolejnych częściach „Od kuchni” zabierzemy się za techniczne elementy produkcji. Wkrótce będziecie mogli otrzymać także stworzoną specjalnie na potrzeby poradnika darmową paczkę, w której znajdą się m.in. wysokiej jakości 808 i hi-haty!

fot. kadr z „GOTUJEMY Z Lankiem: “Michelangelo” – Bedoes & Lanek Ft. Pressa”, YouTube.com/skrr.pl

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Słoń słucha Britney Spears i K-Popu? Raper przyznał się do tego w aucie Winiego
Wini x Słoń - rozmowa

Samochodowe wywiady Winiego na dobre wpisały się już w annały polskiego internetu. To w końcu jedyne w swoim rodzaju rozmowy, które mimo, że są o niczym, tak naprawdę są o czymś. Często wciągają przez prowadzącego, ale nie raz też przez gościa i z takim odcinkiem mieliśmy właśnie do czynienia. Na fotelu pasażera, już drugi raz, zasiadł Słoń, a rozmowa dotyczyła wszystkiego – od K-Popu zaczynając, a na słowiańskich bogach kończąc.

TikTok,Wyróżnione
Jak wybić się na TikToku? 11 porad dla początkujących twórców
jak wybić się na tik toku

Chciałbyś spróbować swoich sił na TikToku, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Chcesz coś osiągnąć, przy okazji realizując swoje zainteresowania? Masz dość wszystkiego, co Cię otacza i szukasz jakiejś odskoczni? Przygotowaliśmy dla Ciebie 11 wskazówek, które sprawią, że nagranie tik toka przyjdzie Ci z łatwością, a Twój filmik zobaczą tysiące użytkowników.