Hip Hop,News

Jakie płyty wyjdą w lipcu? Sprawdźcie sami!

Jakub Purłan -
Hip Hop,News - - Dodane przez Jakub Purłan

Jakie płyty wyjdą w lipcu? Sprawdźcie sami!

Dość ubogo zapowiada się przyszły miesiąc, jeśli chodzi o nowe projekty rapowe. Zwłaszcza, że czerwiec okazał się bardzo obfity. Premierę miało wiele albumów, także słuchacze nie mogli narzekać na brak nowości.

Jednym z projektów, który zyskał chyba największe zainteresowanie, był „Hotel Maffija”. I trudno się dziwić, skoro w tym projekcie wzięła udział cała ekipa SBM. Całe przedsięwzięcie było ciekawie zrealizowane, zwłaszcza publikowane vlogi cechowały się sporym zainteresowaniem. Poza tym swój debiut zaliczył Szymi Szyms, świeży nabytek QueQuality. Kolejną płytę w swojej karierze wydał Tede „DISCO NOIR”, choć w kompletnie innym klimacie niż zwykle. Jednak do eksperymentów brzmieniowych raper zdołał nas przyzwyczaić. Dodatkowo swoje albumu wydali m.in. Kukon z Magierą, Sentino czy Oxon. A oto lista premier na lipiec:

01.07 – Kristophers – TBA
04.07 – Mada & Temzki – Alchemia Słowa
07.07 – Prykson Fisk – K02m02
10.07 – Kara – Przebudzenie
11.07 – Kristophers & Farmerskybeets – TRAPCRACK EP
22.07 – Fresh N Dope – Fresh N Dope Airlines
24.07 – młody yerba – Odcinanie
24.07 – Tede & Sir Mich – Disco Noir: Przedłużywszy [Wersja cyfrowa]

Osobiście jestem bardzo ciekawy projektu od Fresh N Dope. Tym bardziej, że będą tam interesujące kolaboracje. Jednak nie możemy wykluczyć, że wyjdą jakieś płyty niespodziewanie. Niedawno informowaliśmy, że na początku lipca wystartuje preorder albumu Opała. Taco też lubi zaskoczyć, a chodzą słuchy, że coś jest na rzeczy. Pozostaje tylko czekać.

fot. kadr z klipu „Tymek x Awich – Aligator / Fresh N Dope Airlines”, YouTube.com/Fresh N Dope

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kanye West w studiu z Dr. Dre! Snoop Dogg nagrał prace nad ich wspólną płytą
Kanye West

Niedługo po premierze „Jesus Is King” pojawiły się plotki, że Kanye pracuje razem z Dr. Dre nad następcą najnowszego albumu Westa. Wiadomo, że słów Ye lepiej nie traktować aż tak poważnie, ale teraz jesteśmy skłonni bardziej mu zaufać.

W sieci pojawiło się krótkie wideo, na którym widać, jak artyści pracują razem w studiu nagraniowym. Z ukrycia nakręcił je Snoop Dogg, który – jak możemy się domyślać – również może znaleźć się na płycie. Raper opowiada szeptem o tym, co się dzieje, i że Kanye „got some hot sh*t”…

A chwilę później West na Twitterze zamieścił zdjęcie kubka z sokiem pomarańczowym na dywanie z opisem, w którym przeprasza Dre za to, że wylał jego trzy krople, gdy kończyli ich pierwszy wspólny projekt.

O albumie jednak wciąż nic nowego nie wiemy. Pojawia się więc pytanie, czy będzie on drugą częścią „Jesus Is King”, czy może zupełnie innym materiałem. Pozostaje czekać, podobnie jak na inne zapowiedziane projekty. W końcu Kanye ogłosił również, że podjął współpracę z marką GAP – pierwsza linia odzieży zadebiutować ma w 2021 roku, a na YouTube wleciała zajawka serialu animowanego na podstawie „Kids See Ghosts”, nad którym pracuje razem z Kid Cudim.

fot. kadr z filmu „Kanye West. Zane Lowe. Part 1”, YouTube.com/BBC Radio 1

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop,News
„Dzwoni Bezczel, żebyśmy podali rękę se” – Szpaku wyjaśnia wiele spraw w nowym singlu
Szpaku - Różowa Pantera

Pomimo tego, że Szpaku wydał w lutym tego roku „Dzieci Duchy”, nie zamierza zatrzymywać się wydawniczo i szykuje kolejny krążek. Album pt. „Różowa Pantera” promuje mocny, poruszający wiele drażliwych tematów singiel o tym samym tytule.

Ach, ta gitarka…

Gorąca szesnastka Szpaka stała się niemałym hitem, bo już ma na koncie aż 34 miliony wyświetleń w samym tylko serwisie YouTube. Spory udział w tym, że ten utwór można nazwać takim szlagierem ma producent Raff J.R., który w oparciu o charakterystyczny gitarowy riff stworzył podkład, obok którego nie można przejść obojętnie. Trudno więc dziwić się, że w tytułowym kawałku mającym promować nową płytę Szpaku decyduje się również na bit od niego. Klimat jest bardzo podobny, dlatego znów pewnie zachwyci tłumy.

Monotematyka, bo nie pogodziłem się

Bit, choć wpada w ucho i nie może z niego wyjść, nie jest jednak najważniejszą częścią tego kawałka. Zdecydowanie jest nią warstwa liryczna, co do której słuchacze Szpaka mieli ostatnio sporo przytyków. Zarzucano mu, że ciągle nawija o tym samy, głównie o tragedii związanej z ojcem, bracie i blokach. Nie sposób było się z tym nie zgodzić. To po prostu fakt, a nie opinia. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że to źle, bo artysta po prostu rapuje o tym, co zajmuje mu myśli. Wyjaśnia to zresztą w tym numerze wymownym cytatem, który umieściłem w podtytule.

Solóweczka

Takich rozliczeń jest zresztą więcej. Szpaku w tym kawałku przyznaje się również do zakopania topora wojennego z Bezczelem nawijając: „Dzwoni Bezczel, żebyśmy podali rękę se/To właśnie GUGU, życzę zdrowia, rób co kochasz, wiesz”. Biorąc pod uwagę to, jak obaj panowie jechali po sobie w dissach, wypada tylko przyklasnąć, że ostatecznie doszli do porozumienia. Raper z Morąga porusza też kwestię jeszcze jednego, wymierzanego ostatnio w jego kierunku zarzutu. Spora część słuchaczy była bowiem zdziwiona jego dołączeniem do chillwagonu i mocno skonsternowana faktem, że jest w tamtej ekipie, ma swoje GUGU, a dodatkowo dalej niby jest częścią BOR. Szpaku już wcześniej, za pośrednictwem social mediów tłumaczył, że nie rezygnuje z żadnej z ekip, a po prostu robi muzykę, co zresztą jeszcze podbił w tym numerze wersem: „Wbiłem do chillwagon z zajawy nie dla siana/Tam każdy żyje rapem, a to bardzo kusi Szpaka”.

Różowa Pantera

Nadchodzący album zapowiada się więc na nieco lżejszy od „Dzieci Duchów”, które przez brzmienia i potężny ładunek emocjonalny nie posiadały zbyt dużego repeat value, choć był to naprawdę dobry krążek. „Różowa Pantera”, o ile zostanie utrzymana w podobnym vibie co promujący ją singiel, ma szanse stać się dużo większym sukcesem. Dla tych jednak, którym to nie wystarczy, bo wciąż oczekują innej tematyki od rapera, Szpaku zawarł w piosence specjalny przekaz: „Masz mnie kochać albo je*ać”.

fot. kadr z klipu „Szpaku – Różowa Pantera”, YouTube.com/GUGU

Zostaw komentarz