Felieton,Hip Hop

Jerzyk Krzyżyk, którego nominował Tymek, opowiedział nam trochę o sobie!

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Jerzyk Krzyżyk, którego nominował Tymek, opowiedział nam trochę o sobie!

Po tym jak Tymek opublikował wczoraj swoją gorącą szesnastkę, do wyzwania zaprosił kilka nieoczywistych nazwisk. Nominowani zostali Awich, Jerzyk Krzyżyk, duet Coals, Trill Pem i Mekal. Ten drugi na scenie jest od niedawna, ale ma już w dorobku trzy projekty. Najnowszy z nich, czyli epkę „Odpust”, wypuścił w zeszłym miesiącu.

Muzyka, którą tworzy, przesiąknięta jest miejscem, z którego pochodzi. To stepowe, zimne krajobrazy; elektroniczne, kwaśne. Czuć to bardzo dobrze w „Moczydle”, drugim albumie Jerzyka, po który musicie sięgnąć, jeśli chcecie poznać jego twórczość.

Inspiruje mnie wschodniopolski pejzaż i martyrologia, ale też mnóstwo innych rzeczy. Coldwave to muzyka polskiej metalowej prerii. Tam się wychowywałem, na przemian z Warshau. A jeśli chodzi o jakieś muzyczne przetarcie oczu – dobrze wszystkim znany pan z Houston [Travis Scott – przyp. red.] i jego kolega Mike Dean.

Zresztą „Days Before Dożynki” też sobie odpalcie. Wszystkie trzy projekty możecie sprawdzić na jego kanale YouTube i na streamingach.

Tymek Jerzyka poznał w styczniu. Raper przyszedł na jego wernisaż „Chyba źle poszliśmy” w Technice, a później odnalazł jego kawałki w sieci. Bo Krzyżyk poza muzyką zajmuje się również sztukami wizualnymi, najczęściej malarstwem, i jak mówi, wszystko jest u niego tożsame i wzajemnie do siebie nawiązuje.

Zapytaliśmy też o to, kto nagrał jego ulubioną tegoroczną szesnastkę. Odpowiedź: Wikary.

fot. Szymon Golendzinowski

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Szpaku nagrał #hot16challenge, które jest protestem przeciwko kłusownictwu – #5 Przeinterpretacja

Na chwilę znaleźliśmy się w rzeczywistości, w której trudno o nowe przeboje, bo furorę robią pojedyncze zwrotki, choć niektóre opatrzone są też w refreny, bridże, intra, outra i inne fajerwerki. Chociaż te gorące szesnastki nagrywane są pod wpływem chwili, wcale nie oznacza, że nie mają głębszego przekazu. Najlepszym tego przykładem jest #hot16challenge Szpaka. Relacja z Pikersem i nominacje są bowiem tylko złudnym pierwszym planem dla tła, które w tym wypadku ma największe znaczenie, bo opowiada o całym złu, które niesie ze sobą kłusownictwo. Nie wyczailiście tego? Cool, I got ya.

Hip Hop,News
Szymi Szyms – z nowym singlem w mainstream?

Szymi Szyms to młody, bardzo utalentowany raper, który niedawno wkroczył w szeregi QueQuality. Część z Was może go nie kojarzyć, a część może znać na pamieć jego numery i to niekoniecznie te najnowsze. Pamiętam jego starsze kawałki, takie jak "Czysta wódka" czy "Demyt", które już wtedy zrobiły na mnie ogromne wrażenie, a poziom jego numerów z każdym kawałkiem rośnie.