Hip Hop,News

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Szpaku nagrał jeden z najlepszych obecnie protest songów!

Klementyna Szczuka -
Ośmiogwiazdkowy s*urwiel
Ośmiogwiazdkowy s*urwiel
Hip Hop,News - - Dodane przez Klementyna Szczuka

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Szpaku nagrał jeden z najlepszych obecnie protest songów!

Szpaku właśnie dołączył do raperów, którzy zabrali głos w debacie publicznej za pośrednictwem swojej twórczości. W końcu decyzja TK mało kogo pozostawiła obojętnym. „Ośmiogwiazdkowy S*urwiel” to czwarty singiel promujący jego nadchodzący album, „Różową Panterę”, który ma ukazać się 22 stycznia.

Ostatnie kawałki Szpaka również były mocne. Najpierw tytułowy numer, w którym odpowiedział na stawiane mu zarzuty, później jako „Młody 2Pac” zwrócił się do hejterów, aż zrobił „Hałas”, zdradzając więcej szczegółów i uruchamiając wyjątkowy preorder. W „Ośmiogwiazdkowym S*urwielu” natomiast raper doskonale oddaje obecne nastroje w Polsce. Zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej przelało czarę goryczy – ludzie o różnych poglądach politycznych zjednoczyli się na trwających wciąż protestach, aby ostatecznie domagać się obalenia obecnego rządu.

„Na tekturach nasze hasła, nasza Polska, nasze miasta/Skini, metale, punki, dresiarze, dealerzy, lekarze/Każdy krzyczy: je*ać władzę!”

Już na samym początku kawałka Szpaku ostro opisuje działania władzy: „Wszystko, co nie ma logiki, zasłonią wiarą te k*rwy”, a także bezpośrednio nawiązuje do Jarosława Kaczyńskiego, mówiąc, że „chcą kontroli nad ciałem/Tu, gdzie władzę ma karzeł, który ma kota, nie babę”. Z numeru nie wybrzmiewa jednak frustracja i zrezygnowanie jak w przypadku „Polskiego Tanga” Taco Hemingwaya, a nadzieja, że walcząc razem, uda się coś zmienić. Podkreślają to m.in. linijki o rodzinie: „Mamo, wiem, że wierzysz w Boga, a z ciocią krzyczysz: je*ać” czy trochę wcześniej „Nasze dziadki patrzą z góry, wiem, że też by chcieli biec w tym”. Przesłanie w „Ośmiogwiazdkowym S*urwielu” jest więc jednoznaczne:

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy/Je*ać władzę, je*ać hieny, razem możemy coś zmienić”

fot. kadr z „Szpaku – Ośmiogwiazdkowy S*urwiel (prod. AZANN)”, YouTube.com/GUGU

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Travis Scott usunął Instagrama! Powodem hejt czy akcja promocyjna?

Nie ma lepiej działającego marketingowo rapera niż Travis Scott. To nie opinia, a fakt. La Flame w tym roku zdążył zaliczyć przecież współpracę z Fortnitem, która okazała się gigantycznym sukcesem, z McDonald's, która też dała zadowalające rezultaty oraz z PlayStation, skutecznie reklamując konsolę nowej generacji. Wydawało się więc, że Travis w mediach może odnosić tylko sukcesy, ale czy na pewno?

Hip Hop,News
„Żyj i daj żyć innym”. Słoń promuje nową płytę emocjonalnym i bardzo aktualnym singlem!
Słoń - Wojna Totalna | Prod. Chris Carson (ONE SHOT VIDEO)

Obecna sytuacja w kraju związana z antyrządowymi protestami w jakiś sposób dotknęła w zasadzie każdego z nas. Nic więc dziwnego, że ostatnio wychodzące numery są związane z tym tematem. Większość z nich to bezkompromisowe protest songi, jak ten w wykonaniu Cypisa czy "Ośmiogwiazdkowy S*urwiel" Szpaka. Są też jednak artyści, którzy nie zdecydowali się na zrobienie hitu, który będzie tylko wtórował frustracji protestujących, a stanie się brutalną, obiektywną oceną obecnej sytuacji i przy okazji jeszcze fantastyczną przestrogą. Taką piosenkę stworzył bowiem Słoń.