Hip Hop,News

Kaz Bałagane nawija w nowym singlu o trudach i specyfice hodowli zwierząt. To wręcz podręcznik w tej tematyce! – Przeinterpretacja #3

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Kaz Bałagane nawija w nowym singlu o trudach i specyfice hodowli zwierząt. To wręcz podręcznik w tej tematyce! – Przeinterpretacja #3

Kaz Bałagane to jeden z najbardziej enigmatycznych tekstowo raperów w kraju. Choć jego liryka na pierwszy rzut oka jest prosta, zabawna i momentami bez sensu, to artysta ukrywa w niej bardzo wartościowy przekaz. Kto ma go znaleźć, ten znajdzie, a inni sprawiają tylko, że Kaz czuje się „niezrozumiany jak Pietrek Kogucik”, bo „wie co za lamusy przekręcają mu kawałki”. Nie mamy stuprocentowej pewności, że się do nich nie zaliczamy, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić test i dokopać się do ukrytego przekazu w „40 i 4”. Jak się okazuje, Bedogie wypuścił niemalże rymowany podręcznik o hodowli mniej i bardziej popularnych zwierząt.

Kto śledzi Kaza na Instagramie, ten wie, że ten często zajmuje się końmi. Z najnowszego singla dowiadujemy się jednak o innych zwierzakach, którymi opiekuje się raper. Niektóre mogą zaskoczyć. Już w pierwszych wersach rapuje: „Nie szukam żadnych trufli w opakowaniu krakersów”. Kaz pokazuje nam tu, jak ważne jest karmienie świń. Choć są one wszystkożerne, raper nie tuczy swoich zwierzaków byle krakersami, a dba o to, by były to faktyczne trufle, które są dla trzody przysmakiem. Dzięki takiej diecie świnki rosną zdrowsze, a w efekcie są później droższe.

W bridge’u między zwrotkami Kaz używa swojego charakterystycznego adliba: „psi psi psi”. Mało kto jednak wie, że to hasło, na które przywołuje się japońskie karpie koi w trakcie karmienia. Owe zwierzęta to nie jedyne ryby w hodowli rapera. Kaz nawija bowiem: „George Benson[…] Jedyny taki chłopak, co nie ma parcia na szkiełko” i w tym konkretnym przypadku ma na myśli swojego błazenka, przedstawiciela tego samego gatunku co Nemo, który swoje imię zawdzięcza wybitnemu gitarzyście. Jak widać, to jedyna rybka, która nie stuka bezmyślnie głową o szybę akwarium. Nie jest to zresztą jedyny pupil wymieniony w kawałku z imienia. Pojawia się też owczarek podhalański, który w związku z tym, że należy do jednej z nielicznych, typowo polskich ras psów, został dumnie nazwany jako Polska. Raper uwielbia ją rozpieszczać lepszym jedzeniem, dlatego nawija: „Polska kocha, kiedy rzucam mięso”. Artysta rapuje jeszcze o innych czworonogach, co słychać w wersie: „Nawet nie ogarnąłeś tu, że spowiadasz się psom”. Chodzi bowiem o psy terapeutyczne, którym osoby z problemami aż chcą się wygadać. Najpopularniejszymi rasami spełniającymi funkcję takich przyjaciół są bernardyny i owczarki australijskie, więc niewykluczone, że Kaz posiada któreś z nich.

„Co ty mogłeś słyszeć w mieście, kocie” to krótka ciekawostka dla miłośników właśnie tych domowych zwierzaków. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że koty mają dalece bardziej rozwinięty słuch od ludzi. Raper retorycznie zastanawia się więc nad tym, jak dużo więcej te futrzaki potrafią usłyszeć w gwarnym mieście od niego. „Więcej na papugę, niż zarobiłeś w rok” to jednocześnie flex, ale również dobra rada dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad hodowlą papug. To wcale nie jest tania sprawa, ponieważ te ptaki muszą być odpowiednio karmione, a ich klatki wystarczająco duże, by mogły jakkolwiek rozprostować w nich skrzydła. Jeśli dodatkowo mówimy o większych papugach, najlepiej byłoby przeznaczyć dla nich oddzielne pomieszczenie. Poza tym, niektóre gatunki, jak chociażby kakadu, potrafią kosztować niemalże 10 tysięcy złotych. Nie możemy więc dziwić się, że suma tych wszystkich kosztów równa się rocznej pensji niektórych ludzi.

P.S. Po przeczytaniu tekstu należy skonsultować się z własnym humorem i dystansem, gdyż tekst nie ma na celu zdyskredytowania niczyjej wizji lub twórczości.

fot. kadr z klipu „Kaz Bałagane/APmg – Paparazzi (Official Video)”, YouTube.com/Narkopop

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,Ranking
Top 10 numerów 2020 roku z największą liczbą wyświetleń!

Kończy się 4 miesiąc bieżącego roku, a w polskim rapie wyszło już wiele płyt, singli czy kolaboracji. Udany debiut zaliczył Mata, dużo się mówiło o „Art Brut 2”, a najwięcej szumu wywołał powrót Quebonafide. Jednak jak prezentuje się zestawienie najpopularniejszych utworów pod względem wyświetleń? Kilka pozycji może być zaskakujących, zobaczcie sami!

Top 10

10. Pezet – Magenta (Opublikowany 09.01.2020, wyświetlenia ~5 485 000)

9. Mata – Żółte flamastry i grube katechetki (18.01.2020, ~5 900 000)

8. Malik Montana, Dmn – Niedostępny (14.02.2020, ~5 910 000)

7. Szpaku & Kubi Producent – Noc Polarna (10.01.2020, ~5 950 000)

6. Quebonafide – BUBBLETEA (01.04.2020, ~6 415 000)

5. PRO8L3M – Przebój nocy / gościnnie Wanda i Banda
(04.03.2020, ~6 575 780)

4. Tymek – Milion ft. PlanBe, Oki (31.01.2020, ~8 470 000)

3. Quebonafide – SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ (01.04.2020, ~9 555 000)

2. PRO8L3M – Skrable (27.01.2020, ~9 800 000)

  1. Quebonafide – JESIEŃ (10.02.2020, ~13 600 000)

PS mam nadzieję, że nic nie pominąłem..

fot. kadr z klipu Quebonafide – „SZUBIENICAPESTYCYDYBROŃ”, youtube.com/quequality

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Czy feminizm to choroba psychiczna? Według Malika Montany – tak!

Wystarczyła krótka odpowiedź 19-letniej dziewczyny na jedno z pytań zadanych jej na Instagramie, aby rozpętała się publiczna dyskusja o feminizmie z Malikiem Montaną. Oliwia Trybus, organizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Krośnie i feministka dwa miesiące temu (tak, dwa miesiące temu) powiedziała po prostu, że nienawidzi muzyki rapera i gdy tylko ją słyszy, robi wszystko, aby ją wyłączyć. W niedzielę Malik postanowił na swoim story stworzyć „serial komediowy”, przez który na dziewczynę wylała się fala hejtu.

Źródło: instagram.com/milionioliwka

Dziewczyna udostępniła relację na swoim story i dodała, że jest obrzydliwym seksistą. Za Oliwią wstawiło się wiele osób. Malik zwłaszcza określenie „obrzydliwy” mocno wziął do siebie i zaczął się bronić, m.in. poprosił, aby dziewczyny nagrywały filmy, na których tańczą do jego kawałków. W końcu zaapelował także do fanów, aby nie komentowali w brzydki sposób wpisów „zgorzkniałych kobiet”, czyli „grupy feministek”. I dodał przy tym, że…

W 2020 roku z moich obserwacji, z tego co ja przeżyłem i widzę, to jest stuprocentowe równouprawnienie kobiet. Stąd moje stwierdzenie, że feminizm w 2020 roku nie ma racji bytu

…i napisał…

Źródło: instagram.com/donmalikmontana

Raper porozmawiał o sprawie na relacji na żywo z samymi ofiarami choroby feministkami, co możecie obejrzeć sobie na przykład TU albo TU. Nie ważne, jakie były jego intencje. To, co zrobił, publicznie wyśmiewając Oliwię, było totalnie niefajne. I byłoby bez względu na to, kim byłaby ta osoba. Skoro znów przekonaliśmy się, gdzie według części ludzi jest miejsce kobiet oraz przypomnieliśmy sobie, jak wygląda stereotypowa kobieta walcząca o swoje prawa, podkreślamy – to właśnie dlatego feminizm jest potrzebny. No i chyba nie musimy przypominać, że bez niego hip-hop nie wyglądałby tak samo?

fot. kadr z klipu „Mr Polska, Malik Montana, Bizzey – Banknoty (prod. by La$$a) [Official Video]”, YouTube.com/Mr. Polska

Zostaw komentarz