Hip Hop,News

LA w ogniu: Nipsey Hussle wśród 36 ofiar zeszłego tygodnia

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

LA w ogniu: Nipsey Hussle wśród 36 ofiar zeszłego tygodnia

Niezwykle przykra wiadomość dotarła do nas z USA. Nipsey Hussle został zastrzelony przed swoim sklepem w LA. Jak podaje Michel Moore, szef LAPD, okazuje się, że Nips jest kolejną ofiarą przemocy, która targa w ostatnim czasie całym rejonem. Od ubiegłej niedzieli zastrzelono 26 osób, 10 zamordowano w inny sposób.

Piss poor, mówił mi Nips, że był kiedyś/A, że jest jednym z moich mentorów muszę mu wierzyć/Piss poor, dlatego przedarł się pazurem w biznes – nawijał Laikike1 w “Level Up 9“. Faktycznie – Nips był raperem definicją tego, czym jest podjęcie próby wyrwania się z półświatka i osiągnięcia sukcesu w legalnej branży – muzyce. Definicją, bo faktycznie mu się udało, a jego ostatni album był nominowany do Grammy (ostatecznie przegrał z Cardi B). Raper był powszechnie szanowany w środowisku przez topowych wykonawców. Zainwestował też w branżę odzieżową. Został zastrzelony przed swoim sklepem. Miał 33 lata.

Przestępczość w Los Angeles budzi niepokój do tego stopnia, że sami raperzy – będąc poniekąd trybunami ludu – apelują do gangów o zaprzestanie rozlewu krwi. Tak było chociażby w 2016 roku, kiedy The Game i Snoop Dogg przeprowadzili szereg akcji włącznie ze spotkaniem się z władzami LAPD, by ukrócić niesnaski między dwoma odwiecznym rywalami – gangiem Bloods (The Game) i gangiem Crips (Snoop).

Wówczas wydawało się, że akcja zakończyła się sukcesem. Zarówno policja jak i przedstawiciele gangów byli gotowi do wdrożenia w życie nowej strategii, która miałaby ułatwić zaprowadzenie pokoju w targanym wojnami gangów mieście. Niestety – rozejm podziałał na krótką metę. Okazało się, że przestępczego środowiska nie da się w tak prosty sposób regulować.

Motyw

Choć za wcześnie by mówić o całej sprawie z całkowitą pewnością, to już dzisiaj możemy stwierdzić jedną rzecz. Co ciekawe, wynika ona niestety z historii śmierci innych raperów, którzy zostali zastrzeleni. Śmierci zarówno 2Paca jak i Notoriousa BIG są owiane tajemnicą, ale ich charakterystyka pokazuje, że na pewno nie były to napady rabunkowe. Inaczej było w przypadku zabójstwa XXXTentaciona w maju ubiegłego roku. Napastnicy ewidentnie starali się okraść rapera. Co wiodło zabójcą Hussle’a?

Z relacji świadków wynika, że napastnik miał podejść do Nipseya, który stał przed sklepem, oddać kilka strzałów, a następnie oddalić się do zaparkowanego samochodu, w którym czekała kobieta. Źródła w LAPD podają, że sprawa jest powiązana z działalnością przestępczą. Niewiele później niejaki Cinco poprowadził live’a na Instagramie. Nie byłoby to warte wspomnienia, gdyby nie to, że pojawiła się tam osoba, która przechwalała się zabójstwem Nipsa.

https://www.instagram.com/p/BvsVY4dHawK/

Chłopak pasuje do opisu policji, ale Cinco trzeźwo zauważa, że prawdziwy zabójca raczej by się nie afiszował. No cóż – czy na pewno? W dzisiejszych czasach być może jest to świetny powód do zyskania sławy? Pamiętacie jak Dzhokhar Tsarnaev, podejrzany o zamach bombowy, w którym zginęło troje ludzi, w tym 8-letni chłopiec, dostał okładkę Rolling Stone’a? My pamiętamy -> KLIKNIJ. A gościa, który nielegalnie hasał z bronią i został modelem? My pamiętamy -> KLIKNIJ.

Czy zabójstwo Nipsa jest warte poklasku w środowisku przestępczym? Na to pytanie musiał odpowiedzieć sobie sprawca. W całej sprawie jest jednak jeszcze jeden niepokojący wątek.

Nipsey jak… Snoop i The Game

Na początku artykułu mogliście przeczytać o próbach zaprowadzenia porządku, do których przyczyniają się sami raperzy. Nipsey zginął na kilkanaście godzin przed spotkaniem, w którym miał uczestniczyć… wcześniej przytoczony Michel Moore, szef LAPD. Miało dotyczyć przerwaniu agresji wśród gangów.

Czy spotkanie zostało uznane przez kogoś za niegodne ulicznego kodeksu? Czy Nipsey zginął, bo mając ku temu sposobność, mógł pomóc swojej społeczności? Te pytania mogą wydawać się tabloidowe, ale wskazują na o wiele szerszy problem. Czy w LA kiedykolwiek zapanuje spokój, skoro posłuch tracą nawet ci, którzy osiągają najwięcej? Kilka godzin przed śmiercią Nips zatweetował: “Posiadanie mocnych wrogów to błogosławieństwo”. Choć często używa się zwrotu “oby jego śmierć nie poszła na marne”, to tym razem zyskuje on szczególny wymiar.

fot. twitter.com/LAPDChiefMoore

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Gotujemy z… Bedoes & Lanek

Niedawno pisaliśmy na skrr.pl, że Bedoes będzie nagrywał z Pressą. Teraz pokazujemy Wam od kuchni jak powstawał kawałek „Michelangelo”.

– Mieliśmy jeden dzień, tak naprawdę, na przygotowanie wszystkiego. Na znalezienie jakiegoś tematu kawałka, bitu, załatwienie studia, teledysku, itd. – opowiada Lanek, producent pracujący z Borysem.

Jak to się stało, że się stało? I że się udało? Koniecznie wejdźcie na nasz kanał i zobaczcie, co na ten temat ma do powiedzenia sam Lanek.

P.S. A jeśli ktoś z Was jeszcze by nie wiedział – znajdziecie tam też kilka zakulisowych smaczków od LOAA. Także zapraszamy.

Zostaw komentarz

Hip Hop,News,Ranking
Wszystkiego najśmieszniejszego!

1 kwietnia jest ulubioną datą wszystkich żartownisiów i trefnisiów. Tego dnia portale, gazety i telewizje atakują swoich odbiorców przeróżnymi fake newsami. Specjalnie dla Was postanowiłem wcielić się w rolę Karola Strasburgera. Przygotowałem listę żartów i przepowiedni, które raczej się nie spełnią. Śmiało, atakujcie nimi swoich znajomych!

Wspólny album TDFa i Peji

A co! Zacznijmy zestawienie od razu z grubej rury. Jak najlepiej zakończyć długoletni konflikt? Poprzez nagranie wspólnej płyty. Żart, może już trochę przestarzały, ale póki panowie nie podadzą sobie ręki, co roku z okazji Prima Aprilis można go powtarzać. Taki longplay TDFa i Peji byłby jak Taconafide – dla ojców i matek nastoletnich fanów Taco i Quebo.

Bedoes dołącza do ekipy Dixon 37

Dissy, bagażniki, wjazdy do studia i pozostałe atrakcje z obu stron – aż do wspólnego pojednania w ramach jeden ekipy. Czyż to nie byłoby piękne? Pamiętajcie, że ten żart nie jest do końca oryginalny. Jeden z reprezentantów ekipy Dixonów w podobny sposób śmieszkował już dwa lata temu. Z tym żarcikiem należy również uważać, żeby nie wplątać naszego kolegi w kłopoty. Szczególnie, gdy w bluzie SB zapyta o szluga kolesi z logiem Dixon 37.

Płyty Tomb dotarły do kupujących

To byłby dopiero psikus. 1 kwietnia otwieracie swoją skrzynkę, a w niej nowiutka płytka od TeOEMBe. Jaka inna data tak idealnie wpasowałaby się w dzień premiery polskiego Cassidy’ego? Patrząc po ilości osób, które zakupiły płytę Tomba, aż nasuwa się klasyczny żart:

Spotykają się dwaj jazzmani:
– Wiesz, kupiłem twoją nową płytę!
– A, to ty…

Nowa album Pezeta już jest w tłoczni

Na taki podstępny żart i sam bym chciał się nabrać. Pezet regularnie ogłasza pracę nad danym projektem, który kończy się zwykle dwoma nowymi kawałkami… na zlecenie firm. Jak więc zareagować następnego dnia, gdy dowiemy się, że to nieprawda? Niech cytat z końca skeczu posłuży Wam za odpowiedz.

Embargo na rap youtuberów

Jeśli chodzicie do podstawówki, lepiej takiego żartu unikać. Konsekwencją może być wpędzenie 3/4 swojej klasy w żałobę. Parafrazując Piha:

Jakiś showman z YouTube chciał zostać raperem
ktoś mu napisał tekst, ale to niewiele

Nie ukrywajmy, niektóry nowym “YT-raperom” taki ban na nagrywanie mógłby tylko pomóc.

WSZ nie weźmie już udziału w żadnej obciachowej akcji

Niemożliwe! Zresztą sami zobaczcie dlaczego.

Jędker powróci z nową płytą

To już żart dla bardziej oldskulowych fanów rapu. Spotykacie kolegę i mówicie: “Słyszałeś, że Jędker po nagrywaniu płyt disco, znowu zamierza wrócić do rapu i jak gdyby nic, wypuścić nowy album?”. Nagle na twarzy znajomego widzicie totalne zdziwienie. Jednak, w pewnym momencie dociera do niego, że to tylko Wasz nieśmieszny suchar. Po chwili obaj śmiejecie się już na cały głos.
Oh wait…

Filipek nie nagra żadnego dissu w 2019 roku

Rok bez beefu dla Filipka, to rok stracony. Raper regularnie zalicza konflikty na polu muzycznym. Ostatnio również spróbował swoich sił w klatce. Oczywiście, należy szanować, że raper nie boi się podnieść rękawicę, ale kto z Was dziś pamięta chociaż jeden jego diss?

AfroJax zdobędzie złotą płytę

Nie wiecie kto to jest? No właśnie…

A czy Wam, z okazji Prima Aprilis, do głowy przyszły równie (nie)śmieszne żarty? Jeśli tak, wrzucajcie je na nasz profil facebookowy.

Foto. Instagram/tedef

Zostaw komentarz