Hip Hop,News

Jakie albumy ukażą się we wrześniu? Oto premiery, na które czekamy!

Jakub Purłan -
Hip Hop,News - - Dodane przez Jakub Purłan

Jakie albumy ukażą się we wrześniu? Oto premiery, na które czekamy!

Ostatni miesiąc wakacji obfitował w wiele ciekawych albumów. Zdecydowanie było czego słuchać. Wrzesień zapowiada się równie interesujący!

W sierpniu najwięcej zamieszania swoją płytą narobił Białas, który zresztą trzy razy zajął pierwsze miejsce na OLiS-ie. Spod szyldu SBM wyszedł również album White’a 2115. Nie zawiódł także Taco Hemingway, który tydzień wcześniej znienacka wypuścił cały album. Recenzję „Jarmarku” Klementyny Szczuki możecie sprawdzić TU. A tak wygląda lista premier na najbliższy miesiąc:

01.09 – Mops – Wysublimowana Klientela
02.09 – Opał – Oczy Szeroko Zamknięte
04.09 – Dawid Obserwator – 777
04.09 – Taco Hemingway – Jarmark (Wydanie fizyczne)
04.09 – Taco Hemingway – Europa
11.09 – Floral Bugs – Nowa Sztuka
11.09 – FonTam – HALF-DEMON
11.09 – HVZX – Upadki EP
11.09 – HVZX – Wzloty EP
11.09 – Włodi & 1988 – W/88
17.09 – Peja & Magiera – Black Album
18.09 – Dedis – Wyszczekany
18.09 – Sitek – Nowy Vibe
25.09 – Bober – Poradnik Sukcesu
25.09 – Kacper HTA & Fonos – Mantra
25.09 – Oki – 77747 mixtape

Osobiście jestem ciekaw albumu jednego z nowszych nabytków QueQuality, czyli Bobera. Utytułowany freestyle’owiec stawia teraz tylko i wyłącznie na rap. I słusznie, bo jego single są naprawdę dobre i pozostawiają niedosyt, który mam nadzieję, że zostanie zaspokojony pod koniec września. Zobaczymy również, jak poradzi sobie Sitek, który swego czasu był uważany za czołowego rapera młodego pokolenia.

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kendrick Lamar pozwany! „LOYALTY.” z Rihanną to plagiat?

O nowym albumie Kendricka, poza plotkami, które raz na jakiś czas krążą po sieci, niestety nie słychać. Jakiś czas temu raper ruszył za to z projektem pgLang, a teraz… No nie jest to informacja, o której chcielibyśmy pisać.

Jak podaje Music Business Worldwide, K. Dot właśnie został oskarżony o plagiat. Chodzi o jeden z jego popularniejszych kawałków z „DAMN.”, o „LOYALTY.” z Rihanną. Niejaki Terrance Hayes stwierdził, że jest on bardzo podobny do jego piosenki, i że skopiowana została z niej cała kompozycja, w tym tytuł, harmonia, melodia i rytm. Artysta miał nagrać ją razem z muzykiem i producentem Josefem Leimbergiem już w 2011 roku oraz zarejestrować w amerykańskim urzędzie praw autorskich. Ten również został oskarżony, bo jak się okazało, to na jego komputerze były przechowywane wszystkie pliki, a dostęp miał do nich Terrence Martin, współpracownik zarówno Leimberga, jak i Lamara.

Pozew został złożony w sądzie federalnym w Kalifornii 21 sierpnia. Nikt bowiem nie starał się nawet pozyskać zgody Hayesa. Artysta będzie domagał się więc odszkodowania. Kwota nie została podana.

fot. kadr z klipu „Kendrick Lamar – LOYALTY. ft. Rihanna”, YouTube.com/Kendrick Lamar

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Gombrowicz i trapy! Przyglądamy się literackim inspiracjom raperów

Zwykle inspiracje artystów odbijają się w ich twórczości. Widać to na przykładzie konkretnych albumów, które zdecydowanie różnią się od swoich poprzedników. Są jednak i tacy raperzy, którzy ze swoimi ulubionymi twórcami, a zwłaszcza pisarzami, „idą” niemal przez cała karierę.

Café Belga jak Tortoni

Nawiązania Taco Hemingwaya do Witolda Gombrowicza polegają na szczęście na czymś więcej, niż samym powtarzaniu jego nazwiska co kilka utworów. Szcześniak, podobnie jak Gombrowicz, jest rozrachunkowy i gorzki. Znaczna część jego twórczości opiera się na zwyczajnym opisywaniu tego, co widzi i zauważaniu w tej codzienności rzeczy wartych opisania. Tak jak Gombrowicz, Szcześniak kreuje świat, który pozornie można uznać za realistyczny, ale jest w rzeczywistości przerysowany i groteskowy. A poza tym, co chyba najważniejsze, Taco lubi wyśmiewać cudze błędy. Zwłaszcza te nasze narodowe przywary. I to nie tylko przy okazji premiery „Polskiego Tanga”, a później całego „Jarmarku”.

Słoń i Lovecraft, czyli mistrzowie grozy

Słoń jest jednym z tych raperów, który raczej nie uprawia w swoich tekstach „real talku” (a przynajmniej tego byśmy sobie życzyli). Jego twórczość nawiązuje do właściwie każdego rodzaju horroru i masakry, w której wydarzenia realistyczne przeplatają się z koszmarami, które aż trudno sobie wyobrazić. W tym wszystkim bardzo często przewija się jednak nazwisko Howarda Phillipsa Lovecrafta – amerykańskiego pisarza i mistrza powieści grozy, którego charakterystyczny styl doczekał się miana „horroru lovecraftowskiego”. Trzeba przyznać, że inspiracja jest tutaj widoczna jak na dłoni.

Szereg drzew zmieniających się w waty cukrowe

Żeby uciec od tych mrocznych klimatów, wspomnę jeszcze o Mikołaju (Meek, Oh Why?). W jego twórczości widoczne są wyraźne inspiracje Tołstojem i Bułhakowem, przez wielu uważanych za absolutnych klasyków światowej literatury. Być może te inspiracje biorą się ze studenckiej przeszłości Mikołaja. Możliwe też, że to właśnie za sprawą tych pisarzy wzięła się u artysty tak silna potrzeba kreowania świata, który już dawno porzucił realizm.

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz