Hip Hop,News

Mata może pokonać Roberta Lewandowskiego

Michał Fitz -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Mata może pokonać Roberta Lewandowskiego

Sukces Maty jest tak niepodważalny, jak błyskawiczny. Od momentu wydania „Patointeligencji” młody raper robi wielką furorę. Zainkasował już złotą płytę za swój debiutancki album i wyprzedał całą trasę koncertową, na którą się z nim wybiera. Jeszcze kilka laurów zostanie pewnie na niego nałożonych, a jeden z takowych może wylądować na jego głowie, zamiast na tej należącej do Roberta Lewandowskiego.

Jak to możliwe, że młody raper staje w szranki z jednym z najlepszych napastników świata? Dzięki plebiscytowi na Warszawiaka Roku. Obaj są nominowani do tego tytułu wraz z ósemką pozostałych kandydatów reprezentujących inne branże i nisze. Warto nadmienić, że pomimo ogromnej ilości klasowych raperów wywodzących się ze stolicy, Mata jest jedynym nominowanym, który reprezentuje to grono. Jeśli uważacie, że faktycznie powinien zostać nagrodzony, można na niego oddać głos pod tym linkiem.

Być może nie dla wszystkich raperów byłby to znaczący laur, bo znalazło by się pewnie kilku, którzy taki plebiscyt by zbojkotowali, ale już sama nominacja Maty wiele znaczy. Mamy bowiem do czynienia z wyróżnieniem ze strony osób spoza środowiska. „Patointeligencja” jest przecież najlepszym dowodem na to, że Matczak nie zawsze rapował o rzeczach grzecznych i przyjemnych, a mimo to został doceniony, co już świadczy o jego sukcesie i umiejętności docierana do niezwykle szerokiego grona.

fot. kadr z klipu „Mata – Patointeligencja”, youtube.com/SBM Label

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Pop Smoke nie żyje. Kim był młody raper?

Wczoraj pożegnaliśmy Pop Smoke’a. Młody raper zadebiutował w zeszłym roku mixtape’em „Meet the Woo”. Usłyszeć mogliśmy go także w kawałku „Gatti” na kompilacji „Cactus Jack” Jackboys i Travisa Scotta, a teraz w lutym, niewiele ponad tydzień przed śmiercią, ukazał się jego drugi projekt, „Meet the Woo 2”. Oba mixtape’y zostały wydane nakładem Victor oraz Republic Records.

20-letni Bashar Barakah Jackson pochodził z Brooklynu. Karierę rozpoczął zaledwie dwa lata temu, spotykając się z innymi artystami w trakcie ich sesji studyjnych oraz remiksując popularne kawałki. Muzycznie reprezentował nowojorski drill. Współpracował m.in. z brytyjskim producentem 808Melo, a „Welcome to the Party”, singiel promujący „Meet the Woo”, ukazał się także w zremiksowanych wersjach z Nicki Minaj oraz ze Skeptą. Patrząc na to, jakie wyniki osiągał Pop Smoke, można przypuszczać, że mocno przyczyniłby się do popularyzacji brytyjskich brzmień. Jego przyszłość na scenie zapowiadała się obiecująco.

Śmierć młodego rapera wstrząsnęła środowiskiem. Odnieśli się do niej choćby 50 Cent czy Nicki Minaj, którzy mimo tego, że motywy zbrodni nie są jeszcze znane, sugerują, że napad mógł być dokonany z zazdrości.

Biblia mówi nam, że zazdrość jest tak okrutna, jak grób – napisała na Instagramie Nicki Minaj.

Jak podaje TMZ, Pop Smoke został zamordowany o 4.30 nad ranem we własnym domu w Hollywood Hills. Zabójstwo było zaplanowane. Czterech zamaskowanych mężczyzn miało podejść pod dom rapera i wejść do niego od tyłu. Około 5.00 na miejsce dotarła policja, a Pop Smoke został przewieziony do szpitala w Los Angeles, w którym stwierdzono jego zgon. Wiadomo, że raper dzień przed tragedią podzielił się na Instagramie swoim adresem… Sprawa wciąż jest rozwiązywana, więc na dokładne i oficjalne informacje będziemy musieli jeszcze poczekać.

fot. kadr z klipu „POP SMOKE – WAR FT. LIL TJAY (OFFICIAL VIDEO)”, YouTube.com/POP SMOKE

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Eminem: „Nic nie zjednoczyło tylu ludzi i ras, co hip-hop”

Ostatnimi czasy Eminem jest niestety kojarzony z samymi negatywami. Bardzo głośnym echem odbiły się jego nieujawnione wcześniej wersy, dotyczące tego, że na miejscu Chrisa Browna sam pewnie uderzyłby Rihannę. Falę krytyki zgarnął też za nawiązanie na swoim ostatnim albumie do tragedii w Manchesterze, która miała miejsce przy okazji koncertu Ariany Grande. Teraz jednak wychodzi z bardzo ważnym i pozytywnym przekazem.

I to co ciekawe, nie za pomocą piosenki. Eminem został zaproszony przez swojego bardzo dobrego kolegę, Royce Da 5’9” na jego nowy album. Nie użyczył tam jednak gościnnej zwrotki, a udzielił się na skicie pt. „Perspective”. Mówi w nim o tym, jak hip-hop, który przecież przez wielu wciąż kojarzony jest ze strzelaninami i wojnami gangów, złączył wiele osób. Zaznaczył chociażby, że obecnie białe dzieci dorastają mając czarnoskórych idoli, a z kolei te o ciemniejszej karnacji zapatrują się w białych artystów.

Now you got little white kids growin’ up with black idols
And you got black kids growin’ up with white idols
And you got- it’s just this whole mixing pot
Nothing has brought more races and more people from all
different walks of life together than hip-hop

Nie prosiliśmy o takiego Eminema, ale dobrze, że go dostaliśmy. Zdecydowanie wolimy bowiem, gdy artysta tak popularny niesie pozytywny, jednoczący przekaz, zamiast decydować się na kolejną kontrowersję. Oby tak dalej i to zarówno w kontekście samego rapera, jak i całej kultury hip-hop, która może przecież jednoczyć jeszcze większą liczbę ludzi.

fot. kadr z wideo „Eminem x Sway – The Kamikaze Interview (Part 2)”, youtube.com/EminemMusic

Zostaw komentarz