Felieton,Hip Hop

Młodej raperce grozi deportacja z Polski. Pomóżmy Hadiży!

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Młodej raperce grozi deportacja z Polski. Pomóżmy Hadiży!

Historia 15-letniej Hadiży i jej matki, pani Kavhry, jest długa i bardzo trudna. Czeczenki mieszkały w Kirgistanie, skąd musiały uciekać z powodu zamieszek z Uzbekami na tle etnicznym. W Rosji ani w Austrii również nie mogły zostać. Do Polski trafiły trzy lata temu i przez ten czas Hadi zdołała bardzo dobrze nauczyć się języka. Na tyle, aby swoją historię po polsku zapisywać na trackach.

Trafiła do projektu Się Kręci, który realizowany jest przez Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Znajduje się także pod opieką raperską Ryfy Ri.

Hadi wniosła do niego niezwykłą energię i ciepło. Wielokrotnie widziałam, jak wspiera inne dziewczyny w trudnych momentach. Ma za sobą trudne doświadczenia, ale robi wszystko, żeby przeszłość nie miała na nią wpływu – mówi Katarzyna Paterek, która poznała dziewczynę przy okazji projektu.

Kobiety zostały odesłane z Austrii, gdzie pani Kavhra dla siebie i dwuletniej wtedy córki złożyła wniosek o ochronę międzynarodową. Pewnego dnia do ich mieszkania wpadły służby migracyjne i kobiety od razu musiały się spakować. W Polsce Hadiża i jej matka najpierw trafiły do ośrodka dla cudzoziemców, ale dziś wynajmują już mieszkanie. Czują się tu super. Hadi uczęszcza do liceum do klasy ratowniczej, znalazła przyjaciół, zamierza zdawać na studia. Pani Kavhra z kolei bierze udział w projektach społecznych i artystycznych oraz pracowała w restauracji, do której zresztą wprowadziła parę nowych potraw – pracowała, bo kobiety niedawno otrzymały list z Urzędu, kolejną i ostatnią odmowę. Kobieta utraciła prawo do pracy i znów grozi im deportacja.

Na początku czułam się obco, trudno mi było nauczyć się polskiego. Teraz nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu. Polska to mój dom. Mam tu przyjaciół, chcę iść na studia medyczne, czujemy się z mamą bezpieczne. Wyobrażam sobie, że pewnego dnia przychodzi do nas list z Urzędu, ale tym razem jest tam napisane: zgoda na pobyt – mówi Hadiża.

Całą historię Hadiży i jej matki możecie przeczytać TUTAJ. Zachęcamy także do podpisania apelu, aby kobiety mogły zostać w Polsce. Obie są świetnym dowodem na to, że cudzoziemcy również mogą przyczyniać się do rozwoju polskiej kultury, nie tracąc przy tym swojej tożsamości. A przede wszystkim, że bez problemu są w stanie się asymilować.

fot. kadr z klipu „ERIS, HADI, VIJA – 12”, YouTube.com/SIĘ KRĘCI

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Na pierwszy rzut ucha: Tuzza feat. Taco Hemingway – Haute Couture

Już od dawna wiemy, że Tuzza to duet prezentujący rap tak bardzo jakościowy, jak odmienny od reszty. Zastanawialiśmy się zresztą pod koniec ubiegłego roku, dlaczego Benito i Ricci wykręcają co najwyżej niezłe liczby, skoro mają taki potencjał. Liczyliśmy na to, że w nowym roku udowodnią nam, że nie pomyliliśmy się, tak ich chwaląc. Haute Couture z gościnnym udziałem Taco Hemingwaya to dowód na to, że jednak się pomyliliśmy. Bo pochwaliliśmy za mało.

Felieton,Hip Hop
Na pierwszy rzut ucha: PlanBe ft. Tymek – CZARNE BLUZY

QueQuality zapowiadało, że 5 marca o 15:00 możemy się czegoś od nich spodziewać. Wiele osób spekulowało czy to drop ciuchów, a może powrót Guziora. Finalnie pojawił się numer "CZARNE BLUZY" od PlanaBe z gościnnym udziałem Tymka. Miałem nadzieję, że reprezentant QueQuality wróci ze stylówką jaką prezentował we współpracy z Lankiem. No niestety, nie tym razem.