Hip Hop,News

Mroczny Kukon i elektroniczny Magiera. Czy to przepis na sukces?

Michał Fitz -
Kukon x Magiera - Manekin (Official Video)
Kukon x Magiera - Manekin (Official Video)
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Fitz

Mroczny Kukon i elektroniczny Magiera. Czy to przepis na sukces?

Kukon wziął szturmem drugą połowę zeszłego roku. Najpierw ze swoim „Radio Taxi” przebił na Olisie chociażby Kizo czy Young Igiego, a potem rozkochał w sobie fanów niezwykle klimatycznym i surowym mixtape’em pt. „Ogrody”. Oczekiwania na ten rok co do jego twórczości były więc całkiem spore. Apetyt pobudziła jeszcze informacja, że artysta wyda wspólny projekt z Magierą. Według wielu fanów to połączenie na papierze wydawało się kapitalne, a jego finalny efekt po prostu nie mógł nie być dobry. Po pierwszy singlu trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić.

Ci, którzy zajawili się Kukonem przez „Ogrody” mogą być nieco zawiedzeni, bo Magiera nie wyjął z szafy bitu, który powstał gdzieś przy okazji współpracy z Peją czy Kalim. Podkładowi bliżej bowiem do tych, na których Kukon nawijał przy okazji „Radio Taxi” czy jeszcze wcześniejszych projektów. To właśnie działa na korzyść tego numeru, gdyż ta elektronika wprowadza słuchacza w dosyć niepewny, nawet niepokojący klimat, który wręcz wciąga i pożera.

Resztę roboty wykonuje już Kukon, który te mroczne okoliczności podtrzymuje standardową dla siebie liryką. Znów pojawiają się tematy niełatwych relacji z kobietami, narkotyków czy trudnego, średnio legalnego życia. „Chcesz to mnie zabij, mam jedno życie/ Mój bóg nie patrzy, Twój też nie widzi” – to przykład wersów, które niemal łapią nas za rękę i zaciągają do ciemnej alejki, którą artysta chce nam pokazać. Klimat właśnie takich miejsc oraz stanów, do jakich potrafią doprowadzić, da się nie tyle zrozumieć, co w zasadzie wyczuć. Nie dla wszystkich będzie to przyjemne, ale z pewnością będzie ciekawe. Zanosi się więc, że od obydwu artystów dostaniemy porządny spacer po takich emocjach, długości pełnoprawnego LP. Oj, co to będzie za wycieczka…

fot. kadr z klipu „Kukon x Magiera – Manekin (Official Video)”, YouTube.com/KUKONXMAGIERAVEVO

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Czy odważysz się wkroczyć w czeluść? Czeluść Festiwal 2020

Pamiętam Czeluść Festiwal, na którym miałam okazję być. Ciężkie, gęste powietrze wypełniało klub Zet Pe Te, ale nikomu to wówczas nie przeszkadzało. Unosiliśmy się nad rozedrganą podłogą i chłonęliśmy muzykę wszystkimi komórkami naszych ciał. Pulsowaliśmy w rytmie bassu, nogi same wpadały w hipnotyczny trans. My  b y l i ś m y  muzyką. Myślę, że każdy, kto choć raz doświadczył energii Czelki –  bezbłędnego festiwalu muzycznego – wie, o czym mówię.

Felieton,Hip Hop
5 najpopularniejszych numerów od Sariusa!

Płyty rapowe dominują w zestawieniu OLiS i podobnie jest na YouTubie. Kiedyś osiągnięcie miliona wyświetleń w tym serwisie to był nie lada wyczyn. Obecnie nie robi to na nikim wrażenia. Teraz przypadkowy numer początkującego rapera może dobić do tej liczby. Żyjemy w dobie mediów społecznościowych, co powoduje, że utwory szybko dochodzą do nowych odbiorców. Jest to normalna kolej rzeczy. Jednak osiąganie wysokiej liczby odtworzeń regularnie to już jest pewnego rodzaju sukces. Dlatego w tej serii będziemy prezentować 5 najpopularniejszych utworów wybranych raperów. Na pierwszy ogień Sarius!