Felieton,Hip Hop

Na pierwszy rzut ucha: PlanBe ft. Tymek – CZARNE BLUZY

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

Na pierwszy rzut ucha: PlanBe ft. Tymek – CZARNE BLUZY

QueQuality zapowiadało, że 5 marca o 15:00 możemy się czegoś od nich spodziewać. Wiele osób spekulowało czy to drop ciuchów, a może powrót Guziora. Finalnie pojawił się numer „CZARNE BLUZY” od PlanaBe z gościnnym udziałem Tymka. Miałem nadzieję, że reprezentant QueQuality wróci ze stylówką jaką prezentował we współpracy z Lankiem. No niestety, nie tym razem.

Sam numer jest o przytłaczającej rozpoznawalności, presji ze strony słuchaczy. Czarne bluzy mają pomóc w normalnym funkcjonowaniu i ukryciu się przed sławą. Przynajmniej tak to odebrałem. Słychać sporo zabawy flow ze strony PlanaBe. Wiemy, że ma ciekawy wokal oraz potrafi to wykorzystać w utworach, ale nie pasuje mi sylabizowanie i przeciąganie słów w tym kawałku. Moim zdaniem jest tego trochę za dużo. Tymek nawinął tak jak do tego nas ostatnio przyzwyczaił. Zrobił to po swojemu, wpasował się w konwencję i tematykę numeru. Generalnie odnoszę wrażenie, że ten duet dogaduje się na płaszczyźnie muzycznej i potrafią zrobić kawałek, który łączy ich stylówki. Czekam na utwór, na którym PlanBe poleci jak w numerze „Gomorra”, a Tymek jak w „Powietrze”. To by było coś ciekawego. Co do „CZARNYCH BLUZ”, to numer fajnie brzmi i warto przesłuchać, lecz raczej nie będzie się do niego często wracać. Nie ma zawodu, ale zachwytu także.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Młodej raperce grozi deportacja z Polski. Pomóżmy Hadiży!

Historia 15-letniej Hadiży i jej matki, pani Kavhry, jest długa i bardzo trudna. Czeczenki mieszkały w Kirgistanie, skąd musiały uciekać z powodu zamieszek z Uzbekami na tle etnicznym. W Rosji ani w Austrii również nie mogły zostać. Do Polski trafiły trzy lata temu i przez ten czas Hadi zdołała bardzo dobrze nauczyć się języka. Na tyle, aby swoją historię po polsku zapisywać na trackach.

Trafiła do projektu Się Kręci, który realizowany jest przez Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty i dofinansowywany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Znajduje się także pod opieką raperską Ryfy Ri.

Hadi wniosła do niego niezwykłą energię i ciepło. Wielokrotnie widziałam, jak wspiera inne dziewczyny w trudnych momentach. Ma za sobą trudne doświadczenia, ale robi wszystko, żeby przeszłość nie miała na nią wpływu – mówi Katarzyna Paterek, która poznała dziewczynę przy okazji projektu.

Kobiety zostały odesłane z Austrii, gdzie pani Kavhra dla siebie i dwuletniej wtedy córki złożyła wniosek o ochronę międzynarodową. Pewnego dnia do ich mieszkania wpadły służby migracyjne i kobiety od razu musiały się spakować. W Polsce Hadiża i jej matka najpierw trafiły do ośrodka dla cudzoziemców, ale dziś wynajmują już mieszkanie. Czują się tu super. Hadi uczęszcza do liceum do klasy ratowniczej, znalazła przyjaciół, zamierza zdawać na studia. Pani Kavhra z kolei bierze udział w projektach społecznych i artystycznych oraz pracowała w restauracji, do której zresztą wprowadziła parę nowych potraw – pracowała, bo kobiety niedawno otrzymały list z Urzędu, kolejną i ostatnią odmowę. Kobieta utraciła prawo do pracy i znów grozi im deportacja.

Na początku czułam się obco, trudno mi było nauczyć się polskiego. Teraz nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu. Polska to mój dom. Mam tu przyjaciół, chcę iść na studia medyczne, czujemy się z mamą bezpieczne. Wyobrażam sobie, że pewnego dnia przychodzi do nas list z Urzędu, ale tym razem jest tam napisane: zgoda na pobyt – mówi Hadiża.

Całą historię Hadiży i jej matki możecie przeczytać TUTAJ. Zachęcamy także do podpisania apelu, aby kobiety mogły zostać w Polsce. Obie są świetnym dowodem na to, że cudzoziemcy również mogą przyczyniać się do rozwoju polskiej kultury, nie tracąc przy tym swojej tożsamości. A przede wszystkim, że bez problemu są w stanie się asymilować.

fot. kadr z klipu „ERIS, HADI, VIJA – 12”, YouTube.com/SIĘ KRĘCI

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Pierwszy trapowy festiwal w Polsce! Gucci Mane i A$AP Ferg wśród headlinerów

Line-upy tegorocznych festiwali będą mocne, zwłaszcza, że właśnie poznaliśmy pierwsze ogłoszenia premierowej edycji CLOUT Festivalu! Jednych z najlepszych artystów trapowej sceny zobaczymy 15 i 16 lipca w Hucie Warszawa przy Metrze Młociny. Co ciekawe, miejsce to funkcjonuje nieprzerwanie od 50 lat i… na co dzień wstęp jest tam wzbroniony.

https://www.instagram.com/p/B9WQT0nJNDQ/

Pierwszym headlinerem festiwalu został Gucci Mane, a oprócz Guwopa wystąpić ma jeszcze 11 artystów. Wiemy już, że na pewno będzie to A$AP Ferg, Sheck Wes, Lil Keed i Maxo Kream, więc będzie gorąco.

CLOUT Festival to pierwsza tego typu trapowa impreza w Polsce. Wydarzenie organizują Big Idea oraz Hype Talk, a pojawić się warto, bo oprócz koncertów na miejscu będzie czekać wiele atrakcji, m.in. targi mody HYPEMARKET. Bilety dostępne będą od jutra, a link do wydarzenia znajdziecie TU!

fot. goingapp.pl

Zostaw komentarz