Felieton,Hip Hop

Na pierwszy rzut ucha: Ten Typ Mes – Kanapa (prod. @atutowy)

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Na pierwszy rzut ucha: Ten Typ Mes – Kanapa (prod. @atutowy)

Miłą niespodziankę zrobił nam Mes w tym niełatwym pod każdym względem czasie. Niedługo przed rozpoczęciem się pandemii w Polsce wypuścił projekt „Biały Tunel” (jeśli jeszcze go nie sprawdziliście, musicie zrobić to na dniach), a teraz powrócił z niezobowiązującym singlem, idealnie wpisującym się w obecne czasy.

„Kanapa” została w pełni stworzona w domowym studiu i przy zdalnej współpracy z Atutowym i DJ Flipem. Powstała do niej także animacja 3D, za którą odpowiada Konrad Wullert. Eksperymentalny i… taneczny kawałek to seria luźnych refleksji osadzonych w obecnych realiach, no i na kwarantannie.

Wow, sięgamy dna TikToka/Tokarczuk na półce leży na pokaz

Czuć w nim bardzo dobrze to, że ta kanapa, która zaczęła wyglądać jak ciasto od pizzy, jest obecna. Wszyscy w końcu doświadczamy tego, jak łatwo jest uciekać, zabijając czas na przykład właśnie na TikToku albo Netfliksie, a większość rzeczy można ogarnąć jedynie online. To duża zmiana, która zdecydowanie się na nas odbija, ale nie zmienia ona jednak faktu, że konieczność izolacji bywa na swój sposób komfortowa. Trudno jest zresztą sobie wyobrazić, jak dalej będzie wyglądał świat. W tym wszystkim Mes nie oszczędza także nawiązań do polityki i jak sugeruje, akurat od niej w tych okolicznościach trudno jest uciec.

fot. kadr z klipu „Ten Typ Mes – Kanapa (prod. @atutowy)”, YouTube.com/alkopoligamiacom

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Czy rap uratuje świat? #hot16challenge może stać się najlepszym polskim towarem eksportowym

Wiem, że pandemia zatrzymała rozwój gospodarczy wielu państw, ale czy przy okazji też aby nie cofnęła czasu? Znowu bowiem budzę się rano podekscytowany, mając w głowie kilka pytań. Czy już nagrali? Kogo nominowali? Jakie były punche? Takie myśli towarzyszyły przecież mojemu standardowemu dniu jakoś 6 lat temu, gdy trwało pierwsze #hot16challenge. Wtedy to była w zasadzie tylko zabawa, sam Solar zresztą zaznaczył w opisie swojego ówczesnego kawałka: „Bez wczuwki w jakieś przelewy i czucie się jak chorzy ludzie, ot rapowa akcja.” Teraz jednak to nie tylko powtórka tej rozrywki, ale przede wszystkim świetnie poprowadzona marketingowo akcja charytatywna, która może przy okazji stać się towarem eksportowym, z którego Polacy będą mogli być dumni.

6 lat po swojej pierwszej gorącej szesnastce Solar wyraźnie zaznacza bowiem, że akcja ma pomóc, a wręcz uratować świat. W tym celu zainicjował współpracę z fundacją Się Pomaga, która ma na celu zbierać pieniądze na rzecz walki z koronawirusem. Choć zwrotka jednego z tatusiów jest do tej pory jedną oficjalną w tej edycji, na koncie zbiórki znajduje się już prawie 30 tysięcy złotych. To przecież ledwie początek akcji, lawina dopiero ruszy, gdy kolejni raperzy zaczną nominować swoich kolegów po fachu. Druga edycja luźnej zabawy ma więc spore szanse stać się jedną z największych zbiórek charytatywnych na rzecz pomocy w batalii z koronawirusem. To z kolei może przyczynić się do jeszcze poważniejszego postrzegania rapowego środowiska przez resztę społeczeństwa.

Poza godnym pochwały względem charytatywnym, cała akcja na pewno przebije pierwszą edycję w kwestiach czysto rozrywkowych. Przez ostatnie 6 lat rap stał się w Polsce jeszcze bardziej popularny, przez co mamy nie tylko więcej nawijaczy w ogóle, ale przede wszystkim więcej dobrych rzemieślników słowa. Wszyscy mają też jeszcze większe możliwości techniczne i wydawnicze, co dodatkowo może wpłynąć na jakość wypuszczanych szesnastek. Wszystko wskazuje więc na to, że druga edycja będzie dużo ciekawsza, bardziej ekscytująca i po prostu lepsza.

Mamy więc inicjatywę, która nie tylko stoi rozrywkowo na wysokim poziomie, ale jeszcze w stopniu znaczącym jest w stanie pomóc całemu społeczeństwu. Mało tego, może okazać się, że to będzie tylko ułamek sukcesu tej akcji, ponieważ powyższe czynniki mogą sprawić, że wybuchnie ona na cały świat.

Solar zaprosił przecież do akcja Mike’a Posnera. Fani rapera zrobili potem swoje, starając się o to, by zagraniczny artysta nie przeoczył tej propozycji. W komentarzach pod jego postami na social mediach zaczęli zachęcać Posnera do wzięcia udziału w akcji. Nie wiemy jeszcze oczywiście czy wokalista na to przystanie, ale absolutnie nie jest to niemożliwe, a gdyby jednak okazało się realne, może się okazać, że #hot16challenge będzie pinezką, którą Polska zostanie porządnie zaznaczona na rapowej mapie świata.

Posner nominuje przecież kolejnych kilku artystów, a tamci następnych. Oczywiście, nie wszyscy za granicą będą chcieli się do tego ustosunkować, ale nawet jeśli kilku muzyków kalibru Mike’a weźmie udział w akcji, już narobi to szumu. A to dopiero jedna możliwość rozprzestrzenienia się tej inicjatywy poza granice Polski. Teraz zdecydowanie większa ilość raperów ma już kontakty w innych krajach, niż te 6 lat tam. Jeśli więc do akcji wreszcie zostanie nominowany Żabson, a jest to bardziej niż pewne, będzie mógł śmiało zaprosić do niej tylko zagranicznych raperów i to jeszcze z różnych europejskich krajów. Malik Montana może przecież wytypować kilku niemieckich artystów, a Paluch francuskich. Nominacje mogą więc błyskawicznie rozejść się po całej Europie i jeśli tylko zostaną rozpatrzone pozytywnie, #hot16challenge stanie się już globalną akcją. A dlaczego mają szansę, by artyści z innych krajów się nimi zainteresowali? Bo raperzy uwielbiają chwalić się swoimi skillami, a dodatkowo mogą przy okazji jeszcze pomóc i jednocześnie poprawić tym swój wizerunek. Powody do wzięcia udziału w akcji znajdują się więc same i są to argumenty z kategorii, którym trudno się oprzeć.

Oczywiście nie liczę, że zagraniczni raperzy będą przelewali gruby hajs na polską służbę zdrowia, ale takim samym sukcesem będzie darowizna na odpowiedniki tych instytucji w ich krajach, bo one też potrzebują wpłat. Służby medyczne na całym Starym Kontynencie, a może nawet i świecie mają więc szansę na gigantyczne dotacje, a raperzy na ugruntowanie lub poprawienie swojej pozycji na scenie, dzięki pomysłowi, który wpadł do głowy dwóm raperom podczas transmitowanej na żywo wideokonferencji. Wiem, że to może nieco utopijna wizja przebiegu drugiej edycji, ale przecież w tym roku na świecie działo się już tyle nieprzewidzianych złych rzeczy, że mogłaby mieć też miejsce jakaś nieprzewidziana, ale dobra. #Hot16challenge niosące pomoc i rozrywkę na całym świecie? Taką pandemię poprosimy.

fot. kadr z klipu „SOLAR #Hot16Challenge2„, YouTube.com/SBMLabel

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Zabrakło ich w pierwszej edycji #Hot16Challenge, ale teraz mogą namieszać! #2

#Hot16Challenge2 wystartował – nie mógł tego zainicjować nikt inny niż Solar. Padły pierwsze nominacje, a cała akcja zaczyna powoli nabierać tempa. Zasady się nie zmieniają, jednak tym razem przyświeca całej inicjatywie szczytny cel. Mianowicie prowadzona jest zbiórka na rzecz walki z koronawirusem. Szczegółowe informacje znajdziecie w tym linku https://www.siepomaga.pl/hot16challenge. [TUTAJ] przedstawiliśmy 5 raperów, którzy nie załapali się na pierwszą edycję, czas na kolejne zestawienie.

Quebonafide

Kubę nominowali Kartky, Vixen i AdMa. Jednak nie doczekaliśmy się gorącej 16-stki od szefa QueQuality. No na pewno nie w takiej formie jak zrobili to pozostali. Quebo nagrał numer, który odnosi się do całej akcji, ale jak to samo określił „lekko spóźniony” i nie było to 16 wersów, a 116. Dlatego czekam na to jak zaprezentuje się tym razem. O ile w ogóle do tego dojdzie.

Sokół

Mimo wzięcia udziału wielu weteranów w poprzedniej edycji, nie doczekaliśmy się zwrotki Sokoła. Po ostatniej gościńce na albumie Quebo słuchacze mają niedosyt. To świetna okazja, aby zaspokoić ich głód oraz pokazać jak to robi ikona polskiego hip-hopu. Czekam z niecierpliwością, aż ktoś Wojtka nominuje.

Bober

Świeży nabytek QueQuality pokazał, że potrafi nagrywać zwrotki na raz w swojej serii #OneTake. Zabrakło go w poprzedniej edycji z bardzo oczywistego powodu – nie robił wtedy rapu. I tyle. Zapewne 6 lat temu u Bobera dopiero kwitła zajawka na freestyle. Dwukrotny mistrz WBW odbił od bitew i zajął się robieniem muzyki. Dobrze byłoby go zobaczyć w #Hot16Challenge2.

Tymek

Od numeru „Język ciała” hype na Tymka niesamowicie wzrósł. Uczestnik młodych wilków obecnie wykręca imponujące liczby. Raper niedawno wypuścił „Vestige EP”, a cała kwota z tego projektu zostanie przekazana na pomoc służbie zdrowia w walce z koronawirusem. Myślę, że Tymek chętnie dołączy się do akcji #Hot16Challenge, tym bardziej, że w poprzedniej edycji nie wziął udziału.

Paris Platynov

Wiem, wiem. To nie jest pełnoetatowy raper. Jednak społeczność domaga się, aby popularny streamer dołączył się do akcji. Paris to osoba o nietuzinkowym poczuciu humoru, dlatego jego zwrotka mogłaby być intrygująca. Każdy chyba słyszał jego freestyle podczas transmisji na żywo, jeden z nich zbliża się do 900 tysięcy wyświetleń. Niech tylko ktoś nominuje Filipa. Byle szybciej, bo internauci czekają.

fot. kadr z klipu Tymek „Radość”, https://www.youtube.com/watch?v=d1AJuBaPrlE

Zostaw komentarz