Hip Hop,News

Najbardziej oryginalny raper młodego pokolenia? „Psy” Jacusia trochę nas zawiodły

Michał Szyndler -
Hip Hop,News - - Dodane przez Michał Szyndler

Najbardziej oryginalny raper młodego pokolenia? „Psy” Jacusia trochę nas zawiodły

Znany z takich utworów jak „Rodeo”, „Rakieta” czy „I Don’t Take Pills, Cause I take Drugs” rybnicki raper wydał właśnie nowy kawałek zapowiadający jego pierwszy i, co sam podkreśla, w pełni legalny album zatytułowany „GUCCI TRIP”.

Wcześniejsza twórczość Jacusia jest specyficzna, nieco pocieszna. Broni się tym, że od razu widać, jaki jest jej cel. Teksty są „o wszystkim i o niczym”, czasami zdarzy się, że są zaskakujące, ale ich głównym celem jest to, że mają bawić. „Jacusiowe” rymy mogłyby wywołać masę zażenowania, ale są zarapowane w taki sposób, że rozumiemy, że to jednak nie jest na poważnie. Zresztą chyba żaden z aspirujących do bycia najbardziej „true” raperów nie nawinie: „Na rodeo, nie na wieś/Ona wie jak robić sex/Pan od pizzy były ex/Nie obchodzi mnie, co chcesz” albo: ”Kieta, etykieta, jestem kurwa jak rakieta”. W takim wydaniu nawet nieco sepleniące flow Jacka jest do przyjęcia i można je odbierać bardziej jako zaletę, niż wadę. A tak swobodne zarządzanie swoim wizerunkiem jest przywilejem, na który pozwolić sobie mogą nieliczni.


Słuchając „Psów”, mam wrażenie, że to niekoniecznie jest to, za co lubimy Jacusia. Czegoś tu brakuje. Poza tym, że zabawna i intrygująca twórczość rapera jest też powtarzalna. Nie da się cały czas robić świeżych rzeczy, kiedy ciągle tworzy się w jednej konwencji, bo nie można w nieskończoność podnosić tej samej poprzeczki, zwłaszcza kiedy „Rodeo” i „Rakieta” umieściły ją tak wysoko. Niestety mam wrażenie, że Jacuś popadł w stagnację. Naprawdę czekam na coś zaskakującego i świeżego, a „Psy” powinny być dla Jacusia znakiem, że nie warto iść cały czas w jedną stronę.

fot. kadr z klipu „Jacuś – Psy”, YouTube.com/Jacuś

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
”Siemanko, witam w moim domu”. MTV Cribs powraca!
Inside Wiz Khalifa's $4.6M L.A. Mansion & Recording Studio | Open Door | Architectural Digest

Kiedy lata temu wracałem ze szkoły i chciałem obejrzeć w telewizji coś ciekawego i niezajmującego zbytnio psychicznie, a przy okazji zobaczyć moich ulubionych artystów, z pomocą przychodziło MTV, na antenie którego leciał program Cribs. I wiecie co? Niedługo znowu będę mógł to robić.

MTV potwierdziło bowiem, że wraca z nowym sezonem popularnego programu, a w zasadzie to nawet z dwoma. Są bowiem informacje zarówno na temat brytyjskiej wersji show, jak i tej amerykańskiej. Co ciekawe, Wyspiarze będą mogli obejrzeć swój program dużo wcześniej. Ma on zadebiutować już za niecałe dwa tygodnie, dokładnie 26 października tego roku. Nie wiadomo jednak zbyt wiele na temat gwiazd, które oprowadzą nas po swoich domach, choć pojawiają się pewne plotki na tematy występu Caitlyn Jenner, Kevina McHale czy Stefflon Dona. Jeśli z kolei chodzi o wersję amerykańską, ta jest owiana większą tajemnicą. Konkretnej daty premiery nie ma, wiadomo natomiast, że show nie pojawi się na antenie wcześniej niż w 2021. Wynika to prawdopodobnie z pandemii, która musiała przeszkodzić ekipom filmowym w nagrywaniu kolejnych odcinków.

Czego możemy się spodziewać? Absolutnie wszystkiego. Poprzednie edycje przyniosły nam bowiem wiele ciekawych momentów. Niektórzy prezentowali nam piękne, gigantyczne i czyściutkie wille, a inni, jak chociażby Redman, nieprzepełnione splendorem, zabałaganione domki.

Warto też nadmienić, że popyt na tego typu produkcje jest wielki. Z jakiegoś powodu ludzie po prostu uwielbiają oglądać to, w jaki sposób mieszkają inni. Kiedy MTV Cribs miało swoją przerwę, portale i stacje tworzyły bardzo podobne projekty pod innymi nazwami, które również były oglądane bardzo chętnie. O coś podobnego, zrobionego również w bardzo dobrej jakości pokusiło się chociażby Architectual Design. Wiadomo jednak, że żaden z tych programów nie był oryginałem, dlatego producenci show mogą się spodziewać, że ich program przyciągnie jeszcze więcej widzów, stając się przywróconym do życia hitem.

fot. kadr z wideo „Inside Wiz Khalifa’s $4.6M L.A. Mansion & Recording Studio | Open Door | Architectural Digest”

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Juice WRLD miał znaleźć się na nowym singlu G-Eazy’ego, z którym łatwo się utożsamić…
G-Eazy - Hate The Way (Official Video) ft. blackbear

W „Niepokojach” Kaza Bałagane Szpaku nawijał o „modzie na smutek” i trzeba przyznać, że coś w tym jest. Wiadomo, pewniejszym hitem będzie bangierek z soczystym basem, ale chociażby sukces „See You Again” Wiza Khalify i Shawna Mendesa pokazał, że obecnie chwytające za serce piosenki wciąż mogą być szlagierami. Kierując się tym tokiem myślenia, G-Eazy wypuścił nowy singiel.

„Hate the Way” to bez dwóch zdań smutny kawałek, który opowiada o trudnych, toksycznych wręcz relacjach. Raper czerpie przy tym z własnych doświadczeń, nawijając o swoim, niegdysiejszym związku z Halsey. Artysta nie opisuje tylko uczuć i emocji, ale także konkretne sytuacje. Wers: „Fights outside the club, i think the paparazzi flicked it” traktuje bowiem o wydarzeniu, które miało miejsce dwa lata temu w Sztokholmie. G-Eazy został aresztowany za awanturę i posiadanie narkotyków. Halsey bawiła się tego wieczora z nim.

Raper opowiada, do jakich stanów i sytuacji potrafią doprowadzić takie wyniszczające relacje. Można to zrozumieć chociażby po bardzo sprytnej zabawie słowami: „Medicate myself, different substances, I mix it/Set my limits, try to draw the line and then she sniffs it”. Sporym problemem w takich związkach jest też ich definitywne zakończenie, które zdaje się nigdy nie następować, o czym zresztą Gerald też rapuje:

„Lie to myself every time I say that I’m done with you”

Tekst jest więc mocno przygnębiający, bardzo życiowy i niestety prawdziwy. Przez to prawdopodobnie bardzo wiele osób będzie mogło się z nim utożsamić, by w efekcie ciągle go zapętlać. W notorycznym odtwarzaniu na pewno pomoże też chwytliwy i świetnie zaśpiewany refren Blackbeara, który na ostatniej płycie MGK-a totalnie nie zachwycił, by teraz niemalże skraść show.

Co ciekawe, tę piosenkę zapowiadano już od kilku miesięcy i według wstępnych informacji, miał się na niej znaleźć również Juice WRLD. Znając twórczość niedawno zmarłego artysty, śmiało można stwierdzić, że idealnie wpasowałby się w klimat i prawdopodobnie pomógł uczynić „Hate The Way” jeszcze większym hitem. Jego featuringu jednak nie ma, prawdopodobnie ze względu na to, że nagrana na potrzeby tego kawałka zwrotka zostanie użyta na kolejnych, pośmiertnych albumach rapera.

fot. kadr z klipu „G-Eazy – Hate The Way (Official Video) ft. blackbear”, YouTube.com/G-Eazy

Zostaw komentarz