Hip Hop,Ranking

Najpopularniejsi polscy raperzy na Facebooku i Instagramie [Infografika]

Damian Kaźmierczak -
Hip Hop,Ranking - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Najpopularniejsi polscy raperzy na Facebooku i Instagramie [Infografika]

Facebook czy Instagram to portale, bez których większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie codziennego życia. Jak już kiedyś pisałem – dla polskich raperów pojawienie się Facebooka było promocyjnym zbawieniem. Za pomocą Facebooka, raperzy promowali teledyski, zapowiadali płyty i bezpośrednio kontaktowali się z fanami. Po latach nastąpiła zmiana warty i to Instagram stał się głównym medium w kwestii relacji z fanami i regularności tam publikowanych treści. Kto jest szefem wszystkich szefów na Facebooku, a kto na Instagramie? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego zestawienia.

Najpopularniejszym polskim raperem na Facebooku jest… Sobota – ale że jak? „Wygrana” Soboty jest dla mnie sporym zaskoczeniem. Jakbym grał w „1z10” i dostał pytanie od Pana Tadeusza – Panie Damianie proszę wymienić polskiego rapera, który ma najwięcej lajków na Facebooku. Powiem szczerze, że różne opcje by mi przychodziły do głowy – Pezet, Peja, Ostry, Quebo, Taco itd., ale na szczecińskiego rapera raczej bym nie postawił. Nie wiem skąd aż taka popularność dawnego reprezentanta Stoprocent, ale brakuje mu niecałych 74 tysięcy do bycia pierwszym polskim raperem z milionem na Fejsie. Bardzo możliwe, że granie u Patryka Vegi przysporzyło Sobocie nowych fanów, ale według mnie to S.O.B. robi najzwyczajniej muzykę, która trafia zarówno do ciemnych stref, jak i do słuchaczy disco polo.

Na pewno, gdyby nie muzyczny zastój, to szansę przebicia Soboty miałby Pezet. PzU bliski osiągnięcia 900 tysięcy był już kilka lat temu. Radiowe hity z „Radio Pezet” i ogólny wizerunek, przysporzyły raperowi dużą ilość (szczególnie) fanek, które co prawda jego płyt (raczej) nie kupowały, ale chętnie wstawiały opisy z „Supergirl” i innych tego typu kawałków. No właśnie, taki stan rzeczy lekko (lekko mówiąc) zirytował Pezeta, który przez pewien czas wstawiał na swoją tablicę posty, gdzie „prosił” fanów pojedynczych hitów o odlajkowanie jego profilu.

Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują raperzy ze starej gwardii – Peja, Ostry, Gural. W Top 10 nie ma miejsca dla Taco, Queby czy Bedoesa. To tylko potwierdza moją początkową tezę, że nowe pokolenie raperów swój fanbase buduję głównie za pośrednictwem Instagrama.

Koronę najpopularniejszego polskiego rapera na Instagramie zgarnia Quebonafide. W tym przypadku nie ma większych zaskoczeń, chociaż akurat Quebo nie jest najaktywniejszym rodzimym raperem i często miewa długie przerwy od regularnego postowania. Drugie miejsce należy do Popka, który swoją kontrowersyjnością, a zarazem otwarciem na mainstreamowe media (Taniec z Gwiazdami) zebrał ponad 600 tysięcy obserwujących. Brawa należą się jego dawnemu koledze z Firmy – Kaliemu, Kali jako jedyny raper jest obecny na obu listach. Mnie osobiście lekko dziwi wysoka pozycja Kękę, który minimalnie (ledwie o 5 tysięcy) wyrzucił z dziesiątki Żabsona. Najwidoczniej radomianin dobrze połączył dawną hulaszczą publiczność z aktualną, której raczej bliżej do czytelniczek Pani Domu. Lanserskie profile również mogą liczyć na spore grono odbiorców – czego przykładem są statystki Multiego i Malika. Natomiast w przypadku Taco, można użyć maksymy – po prostu być. Taco wrzuca średnio 2 zdjęcia na rok, ale nie przeszkadza mu to posiadać piątą najliczniejszą publiczność na Instagraie wśród polskich raperów.

A Wy z jakiego portalu społecznościowego najchętniej korzystacie? Czy obserwujecie lub zalajkowaliście, którykolwiek z powyższych profili? Na koniec zadajmy sobie jeszcze pytanie – Czy ilość fanów ma jakąkolwiek przełożenie na poziom rapu? Sprawdźcie powyższe zestawienia i sami znajdźcie odpowiedz na powyższe pytanie.

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Cringe tygodnia vol. 12: Peja i rozwinięcie skrótu G.O.A.T.

Siemanko, sportowe świry! Spośród singli, które wyszły w minionym tygodniu, wybieramy najdziwniejszy/najbardziej facepalmowy/zasługujący na uśmiech pełen żenady.

Hip Hop,News
Hotel, który nie wpuszcza czarnoskórych raperów! Ochrona chciała aresztować Meek Milla

Brzmi jak historia z poprzedniego wieku? Dyskryminacja na tle rasowym dalej jest poważnym problemem w USA. Jednak to, co ujawnił Meek Mill, mrozi krew w żyłach. Zwłaszcza, że do sieci trafiło wideo, które nie pozostawia złudzeń, co do intencji ochrony hotelu Cosmopolitan w Las Vegas.