Rap

Niekonsekwentne nominacje rap i brak The Weeknda. Artysta oskarża Grammy o korupcję

Klementyna Szczuka -
The Weeknd Grammy
The Weeknd Grammy
Rap - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Niekonsekwentne nominacje rap i brak The Weeknda. Artysta oskarża Grammy o korupcję

Po tegorocznych dyskusjach na temat dyskryminacji w branży muzycznej i pierwszych zmianach, które miały z nią walczyć wydawać by się mogło, że kolejne nagrody zostaną przydzielane bardziej sprawiedliwie. Jednak nominacje, które właśnie poznaliśmy niestety znowu nas rozczarowały.

Podczas zeszłorocznej Gali Tyler, the Creator zwrócił uwagę na problem z klasyfikowaniem artystów o innym kolorze skóry, niż biały. Nieważne, jaką muzykę tworzą, zazwyczaj zamykani byli w kategorii rap (jak było w przypadku „Igora”) lub urban, od której powoli się już odchodzi. Z tym jest nieco lepiej – wśród piosenek roku mamy choćby Roddy’ego Richa czy H.E.R., a nagrań – „Savage” Beyoncé i Megan Thee Stallion. Absurdem jest jednak brak nominacji dla The Weeknda, którego tegoroczny „After Hours” jest trzecim najlepiej sprzedającym się albumem zaraz po „My Turn” Lil Baby’ego i „Shoot for the Stars, Aim for the Moon” Pop Smoke’a.

Jego brak na liście nominowanych prawdopodobnie ma jednak inną przyczynę. Według informacji, do których dotarł portal TMZ, artysta został postawiony przed ultimatum – albo wystąpi na Grammy, albo na Super Bowl. Zespół The Weeknda zaproponował więc kompromis, na który organizatorzy ostatecznie przystali, ale jak się podejrzewa, negocjacje mogły kosztować Abla brak wyróżnienia…

Poza tym niekonsekwentne wydają się nominacje rapowe. Wprawdzie albumy, które mają szansę otrzymać nagrodę są przynajmniej całkiem dobre, tak na liście brakuje nieco młodszych reprezentantów sceny. Nas ze swoim jedynie lepszym, niż przeciętnym „King’s Disease”? W tym miejscu należałoby raczej wyróżnić „RTJ4”. Royce Da 5’9 i „The Allegory”? Okej, ale mimo, że ten rok nie należał do najlepszych, jest przecież świetne „Circles” Maca Millera, mocny debiut Polo G „The GOAT”, kontynuacja kultowego „Savage Mode” 21 i Metro Boomina, no i „Eternal Atake” Lil Uzi Verta. Nie wspominając o Pop Smoke’u i Lil Baby’m, których docenione zostały przynajmniej kawałki – odpowiednio „Dior” (najlepsze wykonanie rap) oraz „The Bigger Picture” (najlepsza piosenka rap).

fot. kadr z klipu „The Weeknd – Blinding Lights (Official Music Video)”, YouTube.com/The Weeknd

Zostaw komentarz

Udostępnij
Rap
Alberto, prekursor polskiego drillu, powrócił z drugim singlem! Raper promuje nowy film kontrowersyjnego reżysera
Alberto

Miesiąc temu debiutanckim singlem uwagę środowiska przykuł Alberto, podopieczny Malika Montany. "Dwutakt" w polskim rapie rozpoczął prawdopodobnie nowy kierunek, więc ruchy początkującego rapera obserwujemy uważnie. Właśnie wypuścił on kolejny kawałek, który trafi na ścieżkę dźwiękową jednego z najbardziej oczekiwanych filmów w tym roku.

Rap
Szlachetniej jest być, niż mieć. Tak wyglądają w liczbach teksty Palucha na „Złotej Owcy”!

Złota płyta tuż po premierze, a po półtorej roku – podwójna platyna. Jakkolwiek imponujące nie byłyby wyniki wydanej trzy lata temu „Złotej Owcy”, dla Palucha i jego fanów nie są one w zasadzie niczym zaskakującym. W końcu zarówno poprzednia, jak i następna płyta poznańskiego rapera – „Ostatni Krzyk Osiedla” i „Czerwony Dywan” również wyprzedały preordery, a następnie pokryły się potrójną platyną. Przy pomocy Korpusomatu, narzędzia badawczego służącego do analizowania tekstów, przyjrzeliśmy się dokładnie „Złotej Owcy”.