Hip Hop,News

Pezet z nową płytą! Dostaliśmy klip, ruszył preorder!

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Pezet z nową płytą! Dostaliśmy klip, ruszył preorder!

Spodziewaliśmy się rozmaitych rzeczy po ostatniej wrzutce Pawła z Ursynowa na facebooku, ale teraz to już pewne – Pezet wypuszcza nowy album! “Muzyka Współczesna” już jest dostępna w preorderze, a promuje ją fenomenalny kawałek na bicie Auera.

“Obrazy Pollocka” bo o nich mowa, zapowiadają nowe wydawnictwo warszawskiego rapera. Powiedzieć, że jest dobrze, to nic nie powiedzieć. Zwłaszcza, że kawałek zapowiada nową płytę! Zresztą, sprawdźcie sami:

Robi wrażenie, co? I to nie tylko forma, w jakiej jest Paweł, ale także świetny klip. Takiego konceptu mind-controllingu wcześniej chyba (?) nie było. Zresztą całość robi takie wrażenie, że zbieramy gremialnie szczęki z podłogi. U sąsiada. Piętro niżej. Co tu dużo mówić, czekamy z rękoma wiadomo gdzie (na pulsie). Preorder płyty dostępny na pezet81.pl.

fot. kadr z klipu “Pezet – Obrazy Pollocka (prod. Auer)”, youtube.com/Koka Beats

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Otsochodzi wystąpi na Festiwalu w Opolu! Trafi w gusta publiczności?

Kariera Otsochodzi po wydaniu “Nowego koloru” nabrała szybszego tempa. Jego nowy kolorowy styl, trafił nie tylko w gusta słuchaczy, ale zapewnił mu również kontrakty reklamowe z dużymi firmami, co “Miłość” tylko ugruntowała. Już za kilka dni raper będzie mógł w swoje muzyczne CV wpisać kolejne spore wydarzenie. 17 czerwca Otsochodzi wystąpi na deskach opolskiego amfiteatru podczas 56. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Czy występując przed opolską publicznością, raper zaskarbi sobie przychylność nowych fanów?

Hip Hop Opole

Otsochodzi nie będzie pierwszym hiphopowcem, który weźmie udziału w opolskim festiwalu. Na początku XXI wieku, wraz ze wzrostem zainteresowania mediów hip hopem, polscy raperzy dostali własną scenę. Z jednej strony grały wielkie popowe gwiazdy, a z drugiej swoje miejsce otrzymali dopiero raczkujący idole młodzieży. W latach 2001-2004 na Hip Hop Opole wystąpili m.in. Tede, Peja, Łona, O.S.T.R. i wielu innych uznanych graczy.  

Boom na polski hip hop w mediach jednak miał swój finisz i oddzielna scena dla przedstawicieli tego nurtu – przestała funkcjonować. Po roku 2005 jeszcze kilku raperów wystąpiło na festiwalu w Opolu, ale stanowili oni zwykle tło dla głównych gwiazd muzycznego przemysłu.

Opolski festiwal rozpocznie się już jutro. Otsochodzi wystąpi 17 czerwca, podczas koncertu muzyki alternatywnej. Transmisje z wydarzenia przeprowadzi m.in. TVP1. A w jaki sposób powstał jeden ze szlagierów “Euforia” – możecie zobaczyć sprawdzając nasz materiał zrobiony we współpracy z jego producentem, Sergiuszem.

Foto. Instagram/otsochodzi

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop,Wyróżnione
Raperzy, którzy nazwali się pierwszymi

Franek Kimono, Liroy, Kazik, Deuter, Magik, a może Karramba? Trudno jest ze stuprocentową pewnością wskazać pierwszego polskiego rapera. Na pewno jednak mogę wskazać tych, którzy się nimi tytułują, bo mamy 2019 rok a jest ich… coraz więcej.

Zanim jednak przejdziemy do tych najważniejszych wersów, najpierw będzie o tych, którzy nazwali się pierwszymi “w swojej własnej kategorii”.

Emas ma wy#ebane na sukces

Emas, który miał swoje tytułowe „Pięć minut sławy” na wydanym w 2016 roku całkiem dobrym krążku, zniknął z muzycznego pola widzenia i zajął się działaniami odzieżowymi. Pojawił się jednak na ostatnim albumie swojego kumpla Małolata, o którym pisałem tutaj. W numerze, na którym gościnnie pojawili się także Bonson, Melny i KPSN, zarapował, że jest pierwszym raperem, który ma wy#ebane na sukces.

Laikike1 na zawsze w podziemiu

Nikt jednak nie miał tak wy#ebane w sukces jak Laik, o czym świadczy cała jego kariera. Na szóstym levelupie powiedział o tym wprost. By the way, czytaliście tekst Kajetana o tym, jak wydawane na koniec roku numery, zmieniły podziemie?

Nigdy nie chciałem fanów, pieniędzy za talent
Pierwszy raper, który przy tym został – i zostałem

PS: Na Ślizgowym mikstejpie w utworze „Level Down” pojawiły się wersy nawiązujące bezpośrednio do tych Laika.

Pierwszy raper, który lachę wyjebał i wyjebałem
Bo wychował mnie ślizg, posty i prowo
Często słyszę jak określa się to mianem trololo

Quebo pierwszy w Lambo

Podczas gdy większość raperów mogła co najwyżej być pierwsza w Lamborghini Wojewódzkiego po emisji programu ze swoim udziałem, tak Quebo gościnnie u podopiecznego ze swojej wytwórni zarapował:

Pierwszy polski raper w Lambo, w swoim Lambo

Pierwszy hashtag należy do Medium?

Przynajmniej tak uważa sam autor wersu, który zostawił na „Traperze”. To naprawdę ciekawe, czy faktycznie tak było…

Ja miałem hashtag na “Nieznane”, jako pierwszy raper
Cokolwiek powiesz ja odpowiem Ci #ciekawe

Jimson – pierwszy kompletny raper

Kiedyś raper, a dziś najlepszy dziennikarz piszący w Polsce o NBA. W „Umrę Młodo” Jimson bardzo dobrze poradził sobie z opisem własnego talentu.

Pierwszy podziemny raper co ma flow, technikę i głos i zjada nawet papier
Nie mam odciśniętej dłoni w betonie w miejscach kultu
Ale masz moje słowa na podeszwach butów

Sentino – pierwszy polski raper, którego kochasz i nienawidzisz

Tak akurat nie nawinął, ale mógłby po wszystkich zawirowaniach związanych z karierą w Polsce, która bardzo możliwe, że wcale się nie skończyła (Zabójstwo Liryczne 3 nadchodzi?). W jednym ze swoich najlepszych i moich ulubionych numerów zostawił jednak wers dużo mocniejszy niż jego poprzednicy z tego zestawienia.

Pierwszy polski raper, odkąd przestał Liroy

Nikt nie ma większej pewności siebie niżeli ma Jacek

Jaca = praca. A im tej pracy więcej, tym pewność siebie rośnie z każdym kolejnym numerem i albumem (a w końcu nagrywa więcej niż Gucci). Co prawda we wstępie jednego z najlepszych polskich mikstejpów „Sos, Ciuchy i Borciuchy” to Belmondo zostawił poniższy wers, ale dziś to zdecydowanie Bałagane nosi koronę o czym nawinął w „Prosciutto Crudo”.

Robimy se hajs, robimy se pierwszy w Polsce rap

Wyjebałem z morza jako Kraken
Pierwszy w Polsce rap, korona zostaje w Warszawie

Nawiązanie do płyty z Belmondo pojawiło się również na ich wspólnym numerze, gdzie padły poniższe wersy:

Kto Ci dał pierwszy w Polsce rap?
Kto powiedział, żeby tu nie kochać szmat?

Warto odnotować jeszcze słowa z „Na Żywo”:

Bałagane, a nie kurwa jakiś korpo krawat
Pierwszy w Polsce rap ode mnie dla Was

Zacząłem od Piotra Fronczewskiego i to również jego twórczością zakończę to zestawienie. W utworze, którzy znają wszyscy, Franek Kimono, nawiązując do swoich początków, zarapował oprócz tego, że jest pierwszym barmanem na tym dancingu to, że jest również pierwszym raperem i wówczas nie było jeszcze stringów. 😉

PS W zasadzie to jeszcze Bezczel nawinął o pierwszym raperze, ale… w kontekście swojego oponenta z beefu, który opisywałem tutaj. Raper z Białegostoku nazwał Szpaka pierwszym raperem na OLISie, co nie umie składać dwójek. 😀

Fot. Sentino über “El Malo”, die Zeit bei Maskulin, Polen und seine abenteuerliche Karriere | rap.de / YouTube

Zostaw komentarz