Hip Hop,News

Policjant groził ciężarnej matce z dzieckiem! Jay-Z przybywa na ratunek

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Policjant groził ciężarnej matce z dzieckiem! Jay-Z przybywa na ratunek

Shawn Carter strikes again. Raper jest znany z tego, że ciężki los Afroamerykanów i innych mniejszości leży mu na sercu. Udowodnił to wielokrotnie, ostatnio chociażby udostępnieniem swojego zaplecza prawniczego w sprawie deportacji 21 Savage’a. Jeszcze wcześniej pomagając wyciągnąć Meek Milla z więzienia. Teraz jego uwagę zwróciło zachowanie policjanta z Arizony.

Od czasu do czasu po internecie biegają sobie filmiki ilustrujące rasistowski stosunek policji w USA do obywateli innej rasy niż biała. Przynajmniej raz w roku opinia publiczna na całym świecie z nieskrywanym zażenowaniem musi przyznać, że nic się nie zmienia, a biali policjanci (choć ostatnimi czasy również czarnoskórzy) nadużywają władzy. Damn, Nas nagrał o tym nawet kawałek pod wiele mówiącym tytułem “Cops Shot The Kid“. Tym razem wszystko jest tak ewidentne, że komentującym trudno jest wejść w polemikę. Zresztą, zobaczcie wideo:

W telegraficznym skrócie: Ciężarna kobieta z dzieckiem na rękach jest zastraszana przez policjanta, który – cytujemy – chce “umieścić kulkę w jej głowie” (niektórzy twierdzą, że zdanie padło w kierunku partnera kobiety). Wyrażenie dosyć dalekie od “To protect and to serve”. Jaki jest background? 4-letnia córka kobiety miała ukraść ze sklepu lalkę.

Sytuacja jest tak ewidentna, że policja w Phoenix zareagowała natychmiastowo, a policjanta odsunięto od działań w terenie do pracy przy biurku. To jednak nie wszystko. Iesha Harper (wspomniana matka) i jej partner Dravon Ames nie przyjęli przeprosin od władz – uznali je po prostu za nieszczere.

Tu na białym koniu wjeżdżają Jay Z i jego adwokat – Alex Spiro – ten as, który ogarniał sprawę deportacji 21 Savage’a. Chcą wesprzeć rodzinę w wyegzekwowaniu od miasta 10 milionów dolarów odszkodowania. Mają na to duże szanse, bo już teraz wspiera ich Tom Horne – były adwokat generalny stanu Arizona. Notatka o odszkodowanie została wniesiona. Miasto Phoenix ma 60 dni na ustosunkowanie się do jej treści. W innym wypadku zostanie złożony pozew.

fot. kadr z wideo “Cop Pulls Gun on Pregnant Mom Over Her 4-Year-Old’s Alleged Mistake| NowThis”, youtube.com /NowThisNews

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Bedoes jak Liber – czyli kilka słów o komercji

Ostatnio pisałem o planowanym występie Otsochodzi na Festiwalu w Opolu. Janek zagrał na poniedziałkowym koncercie, który był przeznaczony dla alternatywnych artystów. Na głównej, weekendowej części pojawiała się natomiast dwójka innych raperów – Bedoes i Liber. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ przy zestawieniu tych dwóch ksywek naszła mnie myśl – Czy granica pomiędzy odbiorcą rapu a popu się zatarła? W sensie, co młody raper musiałby zrobić, aby podobnie jak Liber zostać wyklętym przez środowisko i opuszczony przez starych słuchaczy.

Nie jestem fanem hasła “to nie jest hip hop” (no chyba, że mówimy o rapujących youtuberach, ale to inna kwestia), zawsze stałem raczej po drugiej stronie barykady. Większość hiphopolowych kawałków z wpadającymi w ucho refrenami brzmiało lepiej niż “prawilne chłopaki” na czasownikach. Oczywiście mam tu na myśli głównie Ascetoholix, Mezo i ewentualnie pierwszą płytę Nowatora. 18L, Verba, DNA&GAL (czy ktoś ich w ogóle jeszcze pamięta?), Kaczy (nie ten od Molesty) od początku byli jedną wielką farsą.

Skupiając się głównie nad osobami Meza i Libera – obaj panowie nagrywali 100% rap w podziemiu (oj polecam sprawdzić anty policyjny numer Meza), dzięki czemu dorobili się szacunku w branży. W momencie, gdy jednak pojawiły się takie strzały jak “Aniele”, “Skarby”, “Suczki”, wspólne nagrywki z Kombi(i) czy z Kasią Wilk i występny na takich koncertach, jak wspominany Festiwal w Opolu – coś za przeproszeniem yebło. Mez i Lejba zostali wykluczeni z branży, chociaż obaj jeszcze początkowo próbowali się odgryzać oponentom – odpowiednio na “Wyjściu z bloków” i “Adsum”, ale – wśród hipohopowej publiczności nieskalanej komercją – twarzy już nie odzyskali.

No i mamy rok 2019, kiedy Bedoes nagrywa z Golec uOrkiesta, Otsochodzi występuje obok popowych gwiazd i jest jeszcze kilku raperów np. PlanBe, którzy robią ładne kawałki dla żeńskiej części publiczności. Twardogłowi obrońcy hip hopu krytykują, ale ogólnie “młodych” nikt nie wyklucza z branży i nie dissuje na każdym kroku. Zastanówmy się więc, co takiego musiałoby się stać, aby różdżka prawilnosci dotknęła młodych raperów? Wspólna płyta Otsochodzi z Gosią Andrzejewicz (czy ktoś ją dzisiaj jeszcze pamięta?), współpraca na linii Bedoes – bracia Golec – Maryla Rodowicz i do tego słowiańskie bity Donatana? Hejty zapewne by się pojawiły, ale wciąż raperzy byliby wstanie się obronić. Zapewne Mielzky napisałby, że Otso sięgnął dna, ktoś by go poparł, ale mimo tego fani na koncertach rapowaliby zwrotki Janka i śpiewali refreny Gosi. Przykład z Otsochodzi wydaję się akurat kompletnie abstrakcyjny, ale ten z Bedoesem? Już niekoniecznie. Czy Bedi straciłby twarz robiąc taką płytę? Wątpię, zawsze mógłby to wytłumaczyć poszerzaniem muzycznych horyzontów.

Jeśli odwiedzacie polskie hiphopowe portale, to pewnie widzieliście newsy o występie Otsochodzi i Bedoesa w Opolu, ale czy czytaliście taki sam news o Liberze? Ja się z tym nie spotkałem, a przecież dawny reprezentant Ascetów również rapuje i w swojej karierze z niejednym poważanym i szanownym hiphopowcem nagrał. Czy to oznacza, że Liber stał się persona non grata polskiego hip hopu? Chyba tak, stara gwardia przebaczyła artyście jego hity i po czasie niektórzy nawet stwierdzili, że te “Suczki” to w sumie fajny numer, a “Skarby” to był real hip hop. Natomiast dla nastoletniego odbiorcy, Liber to dziś dinozaur, którego zupełnie nie kojarzy. Czy to może dziwić? Nie bardzo. Powiedzmy sobie szczerze, poza dwoma legalami Mezo, to reszta hiphopolowych płyt jest dla młodziaków zwyczajnie asłuchalna i nudna. Płyty Ascetów, Owala, czy nawet 18L to na aktualne standardy prawdziwy rap z ciężkim życiowym przekazem (sic!).

Drodzy czytelnicy, teraz zwracam się do Was z dwoma pytaniami. Do starszych słuchaczy – Czy według Was istnieje dziś muzyczna granica za którą raper mógłby wpaść w niełaskę? Natomiast Ty, nastoletni odbiorco, co musiałby zrobić twój ulubiony raper, żebyś uznał, że to co robi “to nie jest hip hop” i w sumie to siara go dalej słuchać?

Według mnie keine Grenzen jak u Michała Wiśniewskiego. Dziś praktycznie nie da się wpaść w muzyczną niełaskę, choćby nagrywało się z popowymi gwiazdami i grało na dużych mainstreamowych festiwalach.  

Foto. Instagram/bedoes2115

Zostaw komentarz

Hip Hop,News,Streetwear
Pusha T w dokumencie Adidasa! Jak podróże zmieniają perspektywy

W kwietniu na Coachelli Pusha T zaprezentował swoją najnowszą kolaborację z Adidasem – adidas OZ adiPRENE “King Push”, a wczoraj, w ramach promocji ich najnowszej odsłony, firma udostępniła na YouTubie dokument, w którym Puszaty opowiada o swoim życiu na walizkach.

adidas OZ adiPRENE “King Push”

Raper współpracuje z Adidasem już od 2014 roku, a film, w reżyserii Willa Robsona-Scotta i przy współpracy z aplikacją Trippin, został nakręcony przy okazji jego ostatniego występu na festiwalu Primavera Sound w Barcelonie. Pusha pokazał się na nim w nowej, najtisowej wersji kultowych sneakersów – model Adidas Ozweego swój początek miał w 1998 roku. Światowa premiera ich najnowszej edycji zapowiedziana została na 22 czerwca.

https://www.adidas.com/us/ozweego-shoes/EE7009.html

Pusha przyznaje, że podróże zdecydowanie poszerzyły jego horyzonty i pomogły mu się otworzyć na inne sposoby życia pod każdym aspektem. Jak twierdzi, jest to szczególnie ważne, bo dzisiejsza kultura hip-hopowa jest ogólnoświatowa i tworząc ją, nie można być jednostronnym — w końcu hip-hop jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej rozwijającym się gatunkiem muzycznym. Bardzo cieszy nas więc fakt, że kojarzone z konserwatyzmem i homofobią środowisko hip-hopowe i streetwearowe, przeszło na przestrzeni ostatnich lat sporą przemianę.

Model Ozweego pokazywaliśmy ostatnio także w tęczowej wariacji w ramach naszego zestawienia najlepszych kicksów wydanych z okazji Miesiąca Dumy!

fot. kadr z filmu “adidas Originals | Pusha T Trippin in Barcelona | OZWEEGO”, youtube.com/adidas Originals

Zostaw komentarz