Felieton,News

Pomiędzy Quebo a Taco są Boysi: znamy gusta współczesnych nastolatków

Izabela Smolińska -
Felieton,News - - Dodane przez Izabela Smolińska

Pomiędzy Quebo a Taco są Boysi: znamy gusta współczesnych nastolatków

Niedawno z dumą informowaliśmy Was, że polska muzyka rapem stoi. Okazuje się, że owszem, ale znowu nie aż tak do końca. Najlepsi z tej muzycznej gałęzi musieli nieco ścieśnić się na scenie, żeby zrobić miejsce m.in… gwiazdom disco polo. Sad, but true. 

Dramatu na szczęście nie ma. W pierwszej 10-tce zestawiania, które przygotowało Narodowe Centrum Kultury, znaleźli się Szpaku, Quebonafide, Taco Hemingway i Bedoes, a na najwyższy stopień podium wskoczył Paluch (tak, my też ciągle jesteśmy zadziwieni voltą, którą wykonał, ale słupki wyświetleń na YouTube nie kłamią). Dokładnie w połowie uplasował się za to Eminem. Nota bene – jak on to robi, że jest niezmiennie na topie, niezależnie od tego, czy mówimy o głosowaniach nastolatków z ery, gdy i on (prawie) jeszcze się do nich zaliczał, czy też o dzieciach tamtejszych dzieci, które dziś już dobijają do nastoletniego wieku? (on ma dziś 46 lat !). To pewnie rozważania na inną okazję, a my dziś nie o tym. 

W pierwszej dziesiątce (7. Lokata) zagościł też zespół Boys. Jednorazowy wyskok? Pewnie można by tak sądzić, gdyby nie fakt, że do dwudziestki dobili się też Akcent (15. pozycja) i Zenon Martyniuk (lokata 19), o którym ostatnio częściej głośno jest nie z powodu nowych podbojów muzycznych, a rodzinnych przebojów z dorastającym dorosłym synem. Cóż, mówią, że tak to podobno jest już z dziećmi – wierzymy na słowo. 

Zadziwia tak wysoka i wciąż mocna pozycja disco polo. Wszak wydawało się, że to raczej śpiewka przeszłości i wczesnych lat 90., gdy co niedziela można było odpalić nową listę „Disco Relax” w Polsat tv i gdy sąsiedzi (dobre lata bez liczników poboru wody) myli swoje fury pod blokiem przy akompaniamencie „Jesteś szalona” czy „Mydełka Fa”. Dziwi, że współcześni nastolatkowie wskazali Boysów – formację – jak mówi Wikipedia – z Ełku, która koncertowała w tamtejszym klubie El Dorado w czasach, gdy jeszcze nagrywało się na kasety [!] Przy nich to nawet Eminem jest młody. Skąd więc ta… anomalia? NCK upatruje w tym zjawisku wpływu… rodziców. Jak czytamy w badaniu:

„Wymienieni wykonawcy są obecni na polskiej scenie od wielu lat, przy ich muzyce mogli się w młodości bawić rodzice nastolatków biorących udział w sondażu. Uwagę zwraca także bardzo wysoka zgodność co do ulubionych wykonawców (na Boys wskazało 34% osób spośród słuchających disco polo najczęściej, na Akcent 24%, na Zenona Martyniuka 22%). Dla porównania Palucha – najpopularniejszego z raperów – wskazało 13% osób słuchających rapu – czytamy w badaniu. 

Tak, tu dochodzimy do niespodzianki nr 2: do słuchania disco polo jako drugiego gatunku częściej przyznawali się ci, którzy w pierwszej preferencji wybrali hip-hop, niż miłośnicy rocka.

Ale może nie ma co rozpaczać i dzielić włosa na czwaro? Może trzeba się cieszyć, że w ogólnym rozrachunku gatunek, wybierany jako słuchany najczęściej, to jednak hip-hop? Wskazało na niego 25 % ankietowanych – częściej chłopcy niż dziewczyny (odpowiednio 30 i 20%). Dalej był pop – 23% i rock – 10% (tu znów lekko kłuje wysoka pozycja disco polo, na którą wskazało 8% badanych). Może w rzeczywistości, w której Popek zakłada polityczną partię w pięć minut po tym, jak schodzi z parkietu tanecznego telewizyjnego show, a Bonson i Sobota rozsiadają w swoich garderobach, przygotowując się do planu zdjęciowego u Patryka Vegi, niczemu już nie należy się dziwić, tylko płynąć z prądem i mieć nadzieję, że za kolejne 20 lat Eminem nadal będzie młody. No bo inaczej, co?

Oto jak prezentuje się 20tka najpopularniejszych artystów:

 • Paluch
  Rihanna
  Szpaku
  Ariana Grande
  Eminem
  Quebonafide
  Boys
  Taco Hemingway
  David Guetta
  Bedoes
  Michael Jackson
  Lady Gaga
  Ed Sheeran
  Peja
  Akcent
  Popek
  Reto
  Alan Walker
  Zenon Martyniuk
  Kali

* Badanie zostało przeprowadzone przez Narodowe Centrum Kultury w grudniu 2018 roku. Miało na celu zbadać opinię na temat sztuki i dziedzictwa narodowego. Wzięła w nim udział grupa 2069 nastolatków pomiędzy 12 a 17 rokiem życia. Pełną analizę – łącznie z wizualizacjami – znajdziecie pod tym linkiem.

No dobra, nie możemy się powstrzymać. Na koniec przeżyjmy to wspólnie jeszcze raz:

fot. Eminem, „Without Me”/YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Streetwear
Koszykówka wkracza w świat Air Max 97

Ostatnio przedstawiliśmy wam 97-ki w mieniącym się kolorami wydaniu. Dziś mamy je dla Was w wersji inspirowanej światem, któremu daleko do tego, bądź co bądź, lifestyle'owego modelu. Oto Nike Air Max 97 inspirowane barwami NBA.

News,Streetwear
Supreme Italia i Samsung: współpracy jednak nie będzie

Na początku grudnia zeszłego roku bardzo głośno było na temat świeżo ogłoszonej kolaboracji koreańskiego koncernu elektronicznego Samsung z firmą Supreme Italia. Współpraca ta została właśnie zakończona.