Hip Hop

Powrót czarnej Wdowy

Damian Kaźmierczak -
Hip Hop - - Dodane przez Damian Kaźmierczak

Powrót czarnej Wdowy

W tym roku minie już dziewięć lat od premiery najlepszej kobiecej płyty w polskim rapie. Na taki właśnie tytuł zasługuje „Superextra” Wdowy, longplay brzmiący faktycznie super extra. Niestety, raperka nie poszła za ciosem i od tego czasu dostaliśmy od niej tylko krótki mini album. Teraz ma się to w końcu zmienić. WdoWA za pomocą swoich social mediów zapowiedziała nowe kawałki. W jakim stylu będą utrzymane? Przekonamy się już dziś! Zanim jednak dostaniemy nowy materiał, przypomnijmy sobie dlaczego wciąż warto pamiętać o Małgorzacie Jaworskiej.

Grzeszne początki

Wdowa swój legalny debiut zaliczyła już jako dwudziestolatka. Płyta „Braggacadabra”, jak na tamten okres, była jedną z najciekawszych produkcji w polskim kobiecym hip-hopie. Album miewał pewne niedociągnięcia i wahania formy, ale mimo to WdoWA była o kilka klas wyżej od rapujących koleżanek. Raperka wjechała na scenę w stylówce polskiej Lil Kim. Pewna siebie dziewczyna, ze skłonnościami do przechwalania swoich umiejętności. Największym minusem debiutu była kompletnie nietrafiona okładka. Wdowa pewnie do dziś patrzy z lekkim zażenowaniem zarówno na nią, jak i na całą sesję zdjęciową.

Superextra płyta

Po zawirowaniach kontraktowych z byłą wytwórnią Wdowa trafiła pod skrzydła Alkopoligami. Owcem tej współpracy był wydany w 2010 roku album „Superextra”. Dodatkowo, posiadacze specjalnie limitowanej wersji dostali drugi CD-ek – „Mixtape-Wu”. Podział płyty na bardziej dojrzałą („Superxtra”) i zadziorną („Mixtape-Wu”) okazał się strzałem w dziesiątkę. Polski rap kobiecy nigdy wcześniej nie łączył że sobą takiej dawki subtelności i drapieżności.

Długa przerwa… aż do teraz?

Niestety, mimo pozytywnych recenzji drugiego legala, WdoWa nie poszła za ciosem. Dopiero trzy lata po wyjściu „Superextra” słuchacze dostali od raperki nową produkcję. Krótkie EPe „Listopad” można uznać za pożeganie z Alkopoligamią, z którą to raperka nie rozstała się w najlepszych relacjach. Od tego momentu nie otrzymaliśmy od warszawianki pełnoprawnego materiału, zwykle kończyło się tylko na zapowiedziach. Teraz WdoWa awizuje nadchodzące „rychłe premiery”. Pierwszym nowym wypuszczonym kawałkiem będzie remix „Upojnych Nocy” – Emy i Sztossa. Na ten moment jeszcze nie wiemy czy to zapowiedz czegoś większego. Jednak! Jeśli ktoś ma znowu dać jakość kobiecemu rapowi w Polsce, to stawiam na WdoWę.

Foto.Instagram/wdowa022

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Cringe tygodnia vol. 4: Romantyczny Sztoss

Siemanko, sportowe świry! Spośród singli, które wyszły w minionym tygodniu, wybieramy najdziwniejszy/najbardziej facepalmowy/zasługujący na uśmiech pełen żenady.

Felieton,Hip Hop
Raperzy! Do książek!

Mogłoby się zdawać, że ludzie którzy przez większą część życia dłubią w słowach - jakąś książkę w końcu popełnią. Historia zna przypadki wielu poetów, którzy z wierszy przeskakiwali na prozę. To co, może jednak warto się zastanowić? Zwłaszcza, że coś trzeba przecież robić na starość.