Hip Hop,News

Proceente startuje z nowym podcastem. Głównym tematem… piwo

Kajetan Szewczyk -
Hip Hop,News - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Proceente startuje z nowym podcastem. Głównym tematem… piwo

Chmielotok, bo tak nazywa się nowy format Proceenta, w założeniu jest po prostu ciekawą rozmową przy piwku. Jak wiadomo nie od dzisiaj jest to jedna z ulubionych form spędzania czasu przez ludzi w ogóle (choć niekoniecznie alkoholem musi być to piwo), więc nowy format bardziej naturalny być nie mógł. Młodsi mogą kojarzyć Proceenta z podcastów w CGM.pl, starsi choćby z legendarnej ekipy Szybki Szmal czy też projektów z Emazetem.

Proceente jest jednym z niewielu aktywistów (i dziennikarzy) hip-hopowych, którzy faktycznie ogarniają to, o czym mówią. Zna branżę od strony praktycznej kompletnie, bo jest i raperem i wydawcą, zna branżę od strony teoretycznej, bo przesłuchał wielką ilość materiałów, a i przeczytanie niejeden książki (choć tu akurat może nie do końca chodzi o te związane stricte z hip-hopem) pomaga mu w konstruowaniu ciekawych i przenikliwych wniosków na tematy wszelakie.

Gościem pierwszego odcinka jest Vienio, członek legendarnej Molesty (w sumie to chyba ex-członek? Zespół się wszakże rozwiązał…), który z zamiłowania skrobie sobie rzepkę w gastronomii, więc też ma sporo do powiedzenia, a że jest postacią barwną, to miło się tego słucha. Takie połączenie nie mogło się skończyć inaczej i dostaliśmy godzinę bardzo przyjemnej rozmówki. A skoro o piwie jest, to i o piciu jest, więc dowiecie się z niej choćby tego, kiedy Vienio pierwszy raz się… no cóż, na##bał.

fot. kadr z wideo „Chmielotok – Rozmowy z Proceentem feat. VIENIO”, youtube.com/Chmielotok

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop
Dlaczego potrzebujemy nowego Smagalaz, a ludzie powinni zacząć słuchać Mopsa i Abla

Dawno, dawno temu, za górami i za lasami, dwóch ancymonów, Abel i Mops, założyło grupę o wdzięcznej nazwie Smagalaz. A nie, chwila, wcześniej byli znani jako Słowanacja, ale dopiero DJ Pete dostrzegł w nich to „to”. Więc dawno, dawno temu, za górami i za lasami, trzech ancymonów, Abel, Mops i DJ Pete, stwierdzili, że pokażą światu, co to znaczy robić robotę. Jednak „Polska nie była gotowa” ani wtedy, ani w 2006 roku (pierwszy album), ani w 2010 roku (pierwszy mixtape). Mamy 2020 i choć zespół nie robi nic razem, to powinni jak dawno. Choćby z jednego prostego powodu – wszyscy dalej są w formie.

Abel

Abel to taki zawodnik, który przy kolegach przed mikrofonem nie ma kompleksów, a koledzy mogą się zastanawiać (choć przez chwilę), czy to słusznie, że oni mają z tego hajs, a nie rzeczony gentleman. Raper odpowiada za jeden z najbardziej niedocenionych albumów w polskim rapie (Ostatni Sarmata) i jakąś astronomiczną liczbę kompletnie morderczych gościnek. Jest też prawdopodobnie najmniej znanym raperem, który wyprzedza TDFa na jego własnych numerach. Mimo braku większego poklasku, Abel wciąż nagrywa i wciąż zaskakuje.

Mops i DJ Pete

Panowie wciąż trzymają się razem i regularnie dostarczają nam najbardziej pok#rwione stylowo kawałki. Część pewnie kojarzy Mopsa z dziwacznego pomysłu – no dobra, pomysł był Winiego – żeby zremiksować „Rap God” Eminema. Po polsku. No dziwne. No może i niemożliwe. Ale on to zrobił. Bo czemu nie.

Obaj panowie trzymają się mocno przy ekipie StoProcent (z kolei Abel pozostał w konszachtach z Wielkim Joł NWJ, gdzie przed laty grupa wypuściła wspomniany wcześniej mixtape), co choć trochę pomaga im w dotarciu do ludzi. Jednak wygląda na to, że „Polska nie jest gotowa” dalej albo słuchacze dalej słuchają ksywek, bo wiele z tego nie wynika.

Smagalaz

Powrót by się przydał, choć raczej się na niego nie zanosi. Abel jeśli już nagrywa z grupą, to z PNG Boys (zresztą z bardzo dobrym skutkiem), a Mops konsekwentnie uderza na produkcjach Pete’a. Istnieje możliwość, że gdyby cała trójka znowu spotkała się w studio w celu nagrania materiału, to piekło by zamarzło, niebo rozstąpiło, a nowy papież byłby czarnoskóry. Mimo wszystko wciąż mam nadzieję. Czekam na Smagalaz jak na Brudne Serca na Wigilię. Jakby na feacie był JNR, to już w ogóle byłbym w pełni zadowolonym słuchaczem. Bo ten jegomość też jest pomijany – a niesłusznie! Do roboty, odrabiajcie lekcje.

fot. fot. kadr z wideo „Mops – SWAG (prod. DJ Pete) VIDEO”, youtube.com/stoprocentTV

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
Cardi B wyemigruje do Afryki? Władze Nigerii odpowiadają!

Po tym jak w Bagdadzie został zabity generał Kasem Sulejmani, a konflikt między Iranem a Stanami zaostrzył się, istnieje ryzyko, że państwo na Bliskim Wschodzie się zemści. W obawie przed wybuchem trzeciej wojny światowej, Cardi B zaczęła zatem rozważać na Twitterze powrót do swojej ojczyzny.

Źródło: catchymemes.com

Raperka żartobliwie odniosła się tam do obecnej sytuacji w Ameryce, a przy tym zamieściła przerobione przez fanów zdjęcia swoje i swojej córki, Kulture, w nakryciach głowy w afrykańskim stylu, prosząc o tamtejsze obywatelstwo.

Abike Dabiri-Erewa, przewodnicząca komisji nigeryjskiej diaspory, szybko odpowiedziała Cardi, że nie mogą się doczekać, aby przyjąć ją ponownie, i że drzwi są dla niej otwarte. Następnie Bashir Ahmad, osobisty asystent prezydenta Nigerii, wykorzystał sytuację, aby żartem rozstrzygnąć konflikt między najludniejszym krajem afrykańskim a Ghaną.

Mimo, że powyższe Tweety zostały napisane z przymrużeniem oka, to w Ameryce za chwilę może nie być bezpiecznie. Sama Cardi B zresztą nie stroni od wyrażania publicznie swoich poglądów politycznych. Latem na przykład wzięła udział w kampanii prezydenckiej Partii Demokratycznej.

fot. kadr z klipu „Cardi B, Bad Bunny & J Balvin – I Like It (Official Video)”, youtube.com/Cardi B

Zostaw komentarz