Felieton,Hip Hop

Prognozy na 2020 [Polska]

Kajetan Szewczyk -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Kajetan Szewczyk

Prognozy na 2020 [Polska]

Wiadomo, że przewidywać to sobie można, a i tak zwykle nic z tego nie wynika, ale już parę naszych oczekiwań się sprawdziło (jak powrót Płomienia czy anglojęzyczny numer Taco i Bedoesa), więc idziemy za ciosem. Tym razem całą redakcją. Będzie więcej powrotów starszaków? A może powstanie nowa supergrupa?

Kajetan

Quebonafide wróci. Okej, mamy to z głowy? To lecimy dalej. Bedoes z Lankiem przekroczą już i tak mocno wykręcony hype na siebie. Jeśli Mata dostarczy dobrze na „100 dni do matury”, to wbije się do topki rozpoznawalnych nawijaczy w tym kraju. Białas wróci z krążkiem i mam głęboką nadzieję, że także z redefinicją siebie, bo lot na starych patentach jest już opadający, choć wciąż koszący (co pokazał feat na Sauvage). Spodziewam się nowego projektu od Pezeta (fajnie, gdyby była to EPka z Taco Hemingwayem – jeśli nie, to Filip i tak rzuci nowy album). U nas też wróci boom bap, choć na mniejszą skalę (ale porównywalną w nakładzie – jeszcze nie na playlisty, już do słuchawek w zmasowanej liczbie). Wyrośnie jeszcze więcej oficyn poszczególnych zawodników, ale rząd dusz powoli i sukcesywnie będzie zbierał polski Def Jam. Nic nie wskazuje na to, żeby tej wytwórni coś miało nie wyjść. Czy 2020 będzie rokiem anglojęzycznych projektów polskich raperów? Chyba jeszcze nie, ale jeśli starczy czasu i zajawki to może Taco z Bedoesem zrobią coś dłuższego (i mniej mixtape’owego niż ostatnio). Na pewno dostaniemy jakąś niespodziankę od Tego Typa Mesa, który po RAPERSAMPLER znowu znajdzie jakiś nowy sposób na siebie i być może tym razem będzie to naprawdę dziwaczna kwasowa jazda, która podzieli słuchaczy, jak nic nigdy wcześniej. Życzyłbym sobie rapowej supergrupy, ale nie w klimacie Chillwagonu czy nawet BORCREW. Chciałbym starych wyjadaczy w nowym anturażu. Tak jakby Almost Famous nagrali jeden kawałek z Dwoma Sławami, a potem jeszcze 9 następnych.

Klementyna

Przede wszystkim bardzo liczę na Matę. „100 dni do matury” może być jednym z najlepszych wydawnictw przyszłego roku, jeśli nie całej dekady, ale też częściowym odczarowaniem stereotypów, które kojarzą się z rapem. Sam rap z kolei może zacząć być postrzegany bardziej jako środek przekazu i mniej utożsamiany z kulturą hip-hop. To dałoby większe pole manewru artystom, a przy tym trafiałoby do większej liczby różnych środowisk. Przyczyni się do tego na pewno Koza i mam nadzieję, że parę nowych, młodych osób z podziemia. Co za tym idzie, spodziewać się możemy jeszcze póki co bardziej eksperymentalnych form, a dokonali ich już chociażby Syny, schafter albo Bypass – tutaj formy opartej na trapie, ale odwołujących się do początkowych konwencji. Na pewno będzie coraz więcej nowych współprac z popowymi albo niezależnymi artystami. Fajnie byłoby, gdyby przy tym w Polsce zaczęło rozwijać się także r’n’b. Pierwszy krok wykonała już jakiś czas temu Rosalie., która właśnie z Alkopoligamii wstąpiła w szeregi Def Jam, i wkrótce zaprezentuje swoją drugą płytę. A skoro jesteśmy przy kobietach… 2019 przyniósł nam parę świetnych wydawnictw – albumowych (Ryfa!) i singlowych, ale też sporo obiecujących zapowiedzi. Jeśli w 2020 otrzymamy podobnie jakościowe, ale tym razem długogrające, pozycje, może być to dobra droga do tego, aby głos dziewczyn stał się bardziej zauważalny na scenie.

Michał

Wszystko wskazuje na to, że Oki wyda bardzo dobrą płytę, która spełni i tak już gigantyczne oczekiwania, które są w nim pokładane. Jego krążek wychodzi na początku stycznia i gdyby w związku z tym pokusił się o puszczenie w eter kolejnego, gdzieś w okolicach listopada, mógłby dogonić poziom hype’u Taco czy Quebonafide. Mniejsze, ale wciąż wielkie sukcesy ma szanse osiągnąć Zetha. Kielecki raper zaliczył gigantyczny progres w tym roku, więc w przyszłym śmiało może na stałe i już bez pomocy Chillwagonu usadowić się w mainstreamie. Apropos kolektywów właśnie, wyniki sprzedażowe ekipy Borixona i BORCREW pokazały, że wraca zapotrzebowanie na takie projekty. Nie zdziwiłaby mnie kompletnie płyta jakiegoś „SBM Gangu”, którego głównymi członkami byliby Bedoes, Mata i Białas. To byłby świetny ruch, by podbić i tak już wielki rozgłos, który towarzyszy ich nadchodzącym płytom. Zapowiada się też, że coraz większy będą zdobywały panie. Największe szanse na dotarcie do mas, o ile zostanie przy stylistyce ze swojej najnowszej EPki, ma na pewno Dziarma. Przydałaby się w mainstreamie pośród męskiego grona. Mam dziwne przeczucie, że niestety słuch zaginie nam po schafterze, który na „Audiotele” wyczerpał możliwości swojej stylówki. Podobnie może stać się z Tymkiem, który niepotrzebnie czeka z „FITem” na przyszły rok, bo może tym przespać swój moment. Wiemy, że wyjdzie „Art Brut 2” i jeśli PRO8L3M sprawnie wplecie w patenty, na których oparta jest pierwsza część, te które wdrożyli do swojej twórczości na „Widmie”, możemy otrzymać płytę dekady w polskim rapie.

fot. kadr z klipu „Koza – Feta Latem (prod. Augustyn) █▬█ █ ▀█▀ LETNIAK 2019”, youtube.com/BYPASS

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Prognozy na 2020 [USA]

Wiadomo, że przewidywać to sobie można, a i tak zwykle nic z tego nie wynika, ale już parę naszych oczekiwań się sprawdziło (jak powrót Płomienia czy anglojęzyczny numer Taco i Bedoesa), więc idziemy za ciosem. Tym razem całą redakcją. I tym razem patrząc za ocean.

Kajetan

Przede wszystkim zwiastuję powrót boom bapu i może jeszcze nie na skalę Billboardu, ale na jakościowe wydawnictwa nie będzie można narzekać. Głównie spodziewam się tego od ekipy Griselda Records i A$AP Ferga. Zobaczymy, czym zaskoczy produkcyjnie El-P na czwartym Run The Jewels. W końcu producent i raper ma w sobie głęboko zakorzenione brzmienie Bomb Squadu.

Ale boom bap boom bapem – nie trudno przewidzieć, że DaBaby dalej raczej skutecznie będzie szedł po tron. Prawdopodobnie Jay-Z znowu stanie za mikrofonem, a w połowie roku Royce wreszcie ogarnie Eminema do nagrania kolejnego Bad Meets Evil. Zostając chwilę przy 1/4 Slaughterhouse, prawdopodobnie nowy album zostanie szerzej przeoczony tak jak poprzedni. Przykre, chciałbym się mylić.

W opozycji spodziewam się większego publicity dla raperek – zarówno tych znanych, jak i jeszcze tkwiących w podziemiu. Życzyłbym sobie, żeby Azealia Banks wydała nowy projekt, ale jej ruchów nie przewidziałaby nawet stara tarocistka. Może powstanie jakaś kobieca supergrupa? Aż dziwne, że jeszcze panie się nie dogadały zamiast kręcić te dziwaczne beefy przez Twittera.

Klementyna

Tak, raperki w tym roku w Stanach wiele pokazały, a oprócz znanych lub kojarzonych już nazwisk jak Missy Elliott albo Rapsody, do większej grupy słuchaczy trafiły choćby (chyba moja ulubiona) Lizzo czy Tierra Whack. Nie można też zapomnieć o Megan Thee Stallion, która razem z Cardi B mogłaby pozbawić tronu Nicki Minaj, jeśli królowa nie weźmie się do pracy, a jej nadchodzący album nie poprawi słabego poziomu „Queen” z 2018. No właśnie, Cardi B. Ona prawdopodobnie przygotuje coś wielkiego.

Coraz większą popularność w Ameryce i w ogóle na świecie zyskuje także grime i hip-hop z Wysp. Ciekawa jestem, co z tego wyniknie, zwłaszcza, że pojawia się tam sporo imponujących zawodników takich jak na przykład Slowthai. Dograł się on na „Ginger”, tegoroczny album Brockhampton i świetnie się tam wpasował. Usłyszeć można go było również na „Igorze” Tylera, the Creatora. Również Drake od jakiegoś czasu eksperymentuje z brytyjskim drillowym brzmieniem.

Minimalistyczny trap z kolei powoli będzie ustępował miejsca – tak jak wyżej napisał Kajetan – boom bapowi i generalnie cieplejszym brzmieniom, zbudowanym na soulowych samplach. Ale nie tylko. Myślę, że do mainstreamu może przedostawać się coraz więcej spadkobierców Odd Future i teraz również Brockhampton, a także graczy pokroju Jpegmafii. To oznacza, że hip-hop i rap, jeszcze przynajmniej przez jakiś czas, doprowadzany będzie do granic totalnego eksperymentu na poziomie bitów, konceptów oraz treści (zwłaszcza politycznych i queerowych).

Michał

W przypadku wielu dobrze zapowiadających się raperów z niezwykle mocnym wejście do gry, kończy się właśnie tylko na tym. Obstawiam jednak, podobnie zresztą jak Kajetan, że kompletnie inaczej będzie z DaBaby. Jego drugi album był jeszcze lepszy niż pierwszy, a patrząc na zachowanie autora „Kirka”, śmiało możemy liczyć, że trzeci pobije kolejne. Gość ma głowę na karku, a na niej zaraz pojawi się zasłużona korona.

O ile tej najpierw nie założy sobie G-Eazy. Gerald wydał w tym roku dwie bardzo dobre EPki, które sprawiają, że jego fani wręcz błagają go o pełnoprawny album w przyszłym roku. Jeśli ten faktycznie wyjdzie i raper nie zejdzie na nim z poziomu „B – Sides” i „Scary Nights”, dostaniemy poważnego kandydata, rzekłbym nawet, że faworyta, do krążka roku.

Jak wspomniała Klementyna, będzie dużo miejsca na eksperymenty, czego najlepszym dowodem jest nadchodzący album MGK’a, który w całości będzie oparty o punkowe klimaty. Post Malone, jeśli nie uraczy nas płytą, to pewnie chociaż wypuści jakiś singiel, który też ledwie otrze się o rap. Artystów próbujących tak kombinować będzie więcej i któryś z nich na pewno znajdzie swoją niszę. Byleby ci, którzy już swoją mają, za bardzo nie przekombinowali i z niej nie wyskoczyli.

fot. kadr z klipu „Tierra Whack – Whack World”, youtube.com/Tierra Whack

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Najlepszy singiel, album, raper i producent 2019 [POLSKA]

Przyszedł czas na podsumowania roku, więc i my o takim podsumowaniu pomyśleliśmy. Jednak, żeby nie robić jakichś zwyczajowych topek, każda osoba z redakcji wytypowała po prostu najlepszy (czyli właściwie po prostu ulubiony) singiel i album roku, a także rapera. No i producenta, bo oni zazwyczaj są pomijani. To nie będą. Nie tym razem. Zapraszamy!

Kajetan

[Singiel roku] – Vogue (Bedoes & Lanek)

Pewnie, że mógłbym wpisać „Patointeligencja”, bo obiektywnie to jest chyba nawet więcej niż singiel roku, ale na mnie największe wrażenie zrobiła szalona jazda Bedoesa w Vogue i wcale nie mniej szalony podkład od Lanka. Razem z klipem dostajemy coś tak autorskiego, że – jak to mówią młodzi – zmiotło mnie z planszy. Fragment o tym, że co ma zrobić starsza pani, gdy jej ktoś coś ukradnie, to instant classic. Podobnie jest z wersami o dziewczynie, która słucha Bediego od Squad Shit. Bombaclat!

[Album roku] – Restart (Bonsoul)

Tutaj po prostu nie mogło być inaczej, więc po prostu odsyłam do swojej recenzji. Bonsoul – Restart. Czysta muzyka, brudne życie [RECENZJA] Tak się robi rap po prostu. Tak się robi rap po polsku.

[Raper roku] – Avi

No lubię tego gościa, choć flow to szkoła mówiona, a rymy są często najprostsze na świecie. Treść sprawia, że te z pozoru duże ujmy na warsztacie, jakoś przestają mieć znaczenie. Życzę ostrej stalówki, panie Avi. A tutaj macie odpowiedź na ewentualne pytania – Dlaczego duet Avi x Louis Villain był nam tak potrzebny?

[Producent roku] – …

Zbyt trudny wybór. Serce kazało wybrać Soulpete’a, ale idąc tym tropem w raperze roku mogłem wpisać Bonsona. Mają już album 2019, wystarczy. Sporo w tym roku namieszał Lanek, bardzo sporo w tym roku namieszał Magiera. Jeśli już miałbym jednoznacznie na któregoś postawić, to właśnie na 1/2 duetu WhiteHouse. Głównie za wszechstronność, za sumienność i za szufladę z milionem bitów, które kompletnie się nie starzeją. Czyli warsztat jest na miejscu.

Klementyna

[Singiel roku] – Ruchy (Jan-rapowanie)

Obiektywnie wyróżniłabym Matę, sporo należy się oczywiście także Bedoesowi czy Pezetowi, a przy tym pojawiło się parę osób, które dzięki swojemu stilo mogłyby zgarnąć ten tytuł – na przykład Miętha z chillowymi, jazzującymi kawałkami z „Audioportretu”. Ostatecznie stawiam jednak na Janka, bo „Ruchy” to chyba jeden z najczęściej słuchanych przeze mnie singli w tym roku. Do „Planszy” nie przekonałam się od razu, ale jego wyjątkowo swobodny i naturalny styl jest… po prostu totalnie zwyczajny i plastyczny. Janek otwiera notatkę, a na bitach Nocnego leci na zupełnym luzaku, nawijając, jak właściwie na całej płycie, o rzeczach, które dotyczą chyba każdego w jego wieku.

[Album roku] – Audiotele (schafter)

O tym, dlaczego „Audiotele” jest jednym z najbardziej przełomowych albumów w polskim rapie, pisałam już przy okazji jego recenzji. Teraz dodam więc tylko, że nawet, gdyby styl Wojtka miał się szybko wyczerpać, to i tak jego debiutancki album, w kontekście współczesnej sztuki w ogóle, jest pięknym przykładem tego, jak można zacierać granice i bawić się konwencją oraz językiem.

[Raper roku] – Oskar (PRO8L3M)

Sposób, w jaki Oskar klei linijki i opowiada historie za każdym razem robi na mnie wielkie wrażenie. W przypadku „Widma” było podobnie. Na uwagę zasługuje też zwrotka, którą dograł do remiksu „Lisa” Dawida Podsiadły, a warto pamiętać też o świetnym „Napadzie na bankiet” Sokoła z Taco Hemingwayem. Tu nie ma wątpliwości, bo u Oskara liczy się każde słowo.

[Producent roku] – Auer

To, co zrobił Auer na „Muzyce współczesnej” Pezeta zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie, a producent całościowo odpowiadał zresztą także za tegoroczny „Transfer” z Małolatem. Oba albumy pięknie łączą klasyczny rap z mocną elektroniką. W przypadku starszego z braci Kaplińskich, Auer przeniósł klimat szerokiej sceny elektronicznej lat 90. na – jak wiadomo – współczesne brzmienie. „Gorzka woda” jest tylko jednym z przykładów. Obok boom bapowych produkcji, oby współprac w tym stylu również było więcej.

Michał

[Singiel roku] – 1998 (Bedoes & Lanek)

Choć ostatecznie to „Patointeligencja” narobiła większego szumu w mediach, to i tak uważam, że to właśnie „1998” jest najlepszym i najważniejszym singlem tego roku. Bedoes rzuca na tapet bardzo trudne kwestie i nie boi się wyrażać własnego zdania na ich temat. Track aż cieknie od emocji, a minimalistyczny, ale w odpowiednich momentach dosadny podkład Lanka pięknie podkreśla całość. Zresztą, o tym kawałku, jak również o całości płyty tego duetu, już zdążyłem się wypowiedzieć.

[Album roku] – WIDMO (PRO8L3M)

Myślami jesteśmy już przy Art Brut 2, ale nie możemy zapominać, że również w tym roku PRO8L3M wydał świetną płytę i nie sięgał przy tym do sprawdzonych metod, jak przy okazji nachodzącego sequelu ich klasycznej płyty, a zdecydował się na nowe zabiegi. Bity Steeza różnią się od siebie nawzajem, a jednocześnie brzmią niesłychanie spójnie. Kawał dobrej roboty odwalił też Oskar, który oczywiście nie zawiódł pod względem błyskotliwej liryki wciąż opartej na storytellingu, ale także eksperymentował ze śpiewaniem, które również wyszło zaskakująco dobrze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że „Widmo” nie może zostać opisane epitetem mniej pozytywnym od „kapitalne”.

[Raper roku] – Żabson

Logiczne byłoby tu umieszczenie rapera, który według mnie wydał singiel lub album roku. Uważam jednak, że wypada docenić tutaj kogoś, kto może pojedynczymi projektami nie zrobił wielkiej furory, ale całokształtem swojej pracy w tym roku już jak najbardziej. Żabson wydał przecież zupełnie dobrą płytę, na której przechodził granice (zarówno te fizyczne, jak i metaforyczne) międzynarodowej współpracy z innymi artystami. Poza tym, dograł mnóstwo porządnych featów nie tylko dla młodych graczy, ale również wyjadaczy sceny, czego dowodem jest ostatni numer z Kalim. Mało tego, był także wiodącą postacią najbardziej hype’owego projektu w tym roku, Chillwagonu. Chyba nie muszę już dalej wymieniać, prawda?

[Producent roku] – Magiera

Tutaj sytuacja ma się podobnie do Żabsona. Może faktycznie Steez i Lanek wyprodukowali ciekawsze muzycznie, pojedyncze albumy, ale za całokształt pracy ten tytuł należy się Magierze. Członek White House’u odpowiadał w całości za podkłady do aż 6 płyt i żadnej nie możemy nazwać kiepską. „Blur” Małpy, „Chudy Chłopak” Kaliego czy „G.O.A.T.” Peji to między innymi wszystko muzyczne dzieci Magiery. Nie sposób nie docenić tak dużej i przede wszystkim jakościowej producenckiej płodności.

fot. kadr z klipu „Płomień 81 – Maradona (prod. PSR)”, youtube.com/OnarTV

Zostaw komentarz