Felieton,Hip Hop

Przesłuchaliśmy nowy album Donalda Glovera! Jak zmienił się Childish Gambino?

Klementyna Szczuka -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Klementyna Szczuka

Przesłuchaliśmy nowy album Donalda Glovera! Jak zmienił się Childish Gambino?

Nie mogliśmy otrzymać lepszej niespodzianki! To byłby kolejny zwyczajny dzień, gdyby Donald Glover nie postanowił umilić nam kwarantanny, streamując swój najnowszy materiał w internecie. Album można odsłuchać na donaldgloverpresents.com. My zrobiliśmy to już kilka razy!

Tytuł projektu nie jest jeszcze znany, tak samo jak tracklista. Wiemy jedynie, że pośród 12 kawałków znalazł się wydany w 2018 wakacyjny singiel „Feels Like Summer” oraz „Algorythm”, który Glover zaprezentował m.in. podczas This Is America Tour, i który pojawił się w reklamie Google Pixel. Nowy materiał ukazał się bez żadnych zapowiedzi, więc jego odsłuch zaczęliśmy zupełnie w ciemno.

Dwa pierwsze albumy studyjne Childish Gambino, „Camp” oraz „Because the Internet”, były średnie. Aktor próbował swoich sił w rapie i mimo, że miał potencjał, brakowało mu większego wyróżnika. Dlatego przełomowy okazał się wydany w 2016 roku „Awaken, My Love!”. Przede wszystkim był spójny i nie zgubiły go, jak w przypadku poprzedników, długość ani koncept. Również jego brzmienie było tym razem mocno charakterystyczne i autorskie, choć inspirowane funkiem i soulem lat 70..

W końcu?

Wydaje się, że po latach poszukiwania muzycznej tożsamości, Donald Glover nareszcie ją odnalazł. Złotym środkiem okazało się połączenie świetnie przyjętego singla „This Is America” oraz vibe’u „Summer Pack”. I taki mniej więcej, choć też mocno eksperymentalny, jest właśnie nowy materiał. Glover serwuje na nim momentami trochę rapu (21 Savage u jego boku brzmi naprawdę ładnie!), ale przede wszystkim mamy tu nowoczesny soul i r’n’b (gościnnie pojawia się również SZA i Ariana Grande). Kompozycje w dużym stopniu zostały podbudowane gitarami i gdzieniegdzie mocniejszą elektroniką, choć przez cały czas pozostają ciepłe w odbiorze. Czasem niestety można odnieść wrażenie, że pewne zabiegi już słyszeliśmy. Na przykład jedne z przesterowanych wokali przywodzą na myśl te z „Blonde” Franka Oceana, a niektóre eksperymentalne wycieczki „na pierwszy rzut ucha” mogą przypominać charakterem „Yeezusa” albo „808s & Heartbreak” Kanye’ego Westa.

Mimo wszystko Donald Glover do tematu podszedł świeżo i mamy nadzieję, że dalej będzie podążał w tym kierunku. Lepiej niż w samym rapie odnajduje się on na przykład w funkowych balladach. Posiada w końcu mocny wokal, więc wybiegi podobne do tych z „Me and Your Mama” na „Awaken, My Love!” wychodzą mu świetnie. Tutaj również można je usłyszeć. Materiał polecamy sprawdzić i nie możemy się doczekać, aż otrzymamy go wraz z okładką, tytułami oraz tekstami!

fot. donaldgloverpresents.com

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton,Hip Hop
Da Vosk Docta – doktor, który leczy duszę
Czeluść Festiwal 2018

W piątkowy wieczór warszawska Patelnia ma się świetnie. Idealnie rozgrzana, czeka na wysyp odurzonych, nie tylko smogiem, przechodniów. Rozległe, ciemnoszare schody żwawo wypluwają ludzi – przenoszą ich w alternatywną, weekendową rzeczywistość. To właśnie tutaj, w samym centrum Warszawy,  jestem trybikiem w wielkiej machinie stolicy. Dobrze mi z tym, kiedy w słuchawkach wybrzmiewają kawałki autorstwa młodego, nowatorskiego producenta muzycznego z Wrocławia – Da Vosk Docty. W swoim albumie Prototype, artysta wprowadza nas w świat neurotycznego, tętniącego życiem miasta.

Felieton,Hip Hop
Na pierwszy rzut ucha: Qry//Zetha – RSO

Qry i Zetha byli bez wątpienia jednymi z najbardziej wyróżniających się raperów ostatniej edycji Młodych Wilków i wcale nie dlatego, że wcześniej zostali wypromowani przez Chillwagon. To po prostu bardzo perspektywiczni raperzy, którzy właśnie stanęli przed poważnym testem ich karier. "RSO" zapowiada ich wspólny album, co do którego słuchacze na pewno będą mieli spore oczekiwania. Czy pierwszy singiel daje powody, by wierzyć, że mogą być one spełnione?