News

Przykład powinien iść z góry. Papież Franciszek poparł związki cywilne par jednopłciowych!

Michał Szyndler -
Papież Franciszek
Papież Franciszek
News - - Dodane przez Michał Szyndler

Przykład powinien iść z góry. Papież Franciszek poparł związki cywilne par jednopłciowych!

Nie bez powodu uznawany za najbardziej postępowego z dotychczasowych papieży, Franciszek, kolejny raz wypowiedział się w sprawie osób LGBT. Tym razem podkreślił, że powinny mieć one prawo do stworzenia rodziny i zawierania związków cywilnych.

Niedawno w Rzymie miała miejsce premiera dokumentu „Francesco”, dzieła rosyjskiego reżysera Evgenya Afineevsky’ego. Film opowiada o dotychczasowej posłudze Franciszka w kontekście problemów i kryzysów współczesnego świata – pandemii koronawirusa i katastrofy klimatycznej. W wywiadzie, którego udzielił twórcy filmu, papież powiedział:

„Oni [osoby LGBT+ – przyp. red.] są dziećmi Boga i mają pełne prawo do stworzenia rodziny. Nikt nie powinien czuć się z tego powodu wykluczony (…) To, co musimy stworzyć, to prawo do zawierania związków cywilnych. W ten sposób są oni prawnie chronieni”

W tej materii przekaz powinien iść z góry, a Franciszek podobną narrację stosuje od wielu lat. Z naszego punktu widzenia jego słowa są o tyle ważne, że sytuacja osób LGBT jest w Polsce tragiczna. Brak szacunku w debacie publicznej, dehumanizacja i wzbudzanie nienawiści wobec społeczności na potrzeby celów politycznych to coś, co dotyka je codziennie.

Na szczęście w kontrze do odgórnie manipulowanego przekazu stoją niektórzy artyści. Nie tylko za granicą, ale również i na naszej rodzimej scenie są twórcy, którzy nie boją się zajmować jasnego i zdecydowanego stanowiska w sprawie mniejszości seksualnych. „Jestem dumny, że jestem Polakiem/Nie przeszkadza mi chłopak z chłopakiem/I nie jestem z lewej czy prawej/Po prostu za miłość nikt nie powinien płacić płaczem (…) Jestem wierzący i odmawiam pacierz” – pochodzące z „1998 (mam to we krwi)” słowa Bedoesa są najodważniejszym dotychczas manifestem polskich raperów w tej kwestii. Jeżeli dla wielu osób głównym problemem jest to, że wiary i tolerancji szacunku dla osób o orientacji seksualnej innej niż heteroseksualna nie da się pogodzić, to te właśnie linijki powinny być dowodem na to, że jest inaczej. A jeżeli w tej sprawie zgadzają się tak różne osoby, jak Bedoes i Papież Franciszek, to znaczy mniej więcej tyle, że Wy również powinniście. I trzeba mówić o tym głośno.

fot. Stefano Costantino / MEGA

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Najpierw jak Jezus na krzyżu, teraz jak Quebonafide. Zibex po raz kolejny zaskakuje!
Zibex Quebonafide

Zibex dał się poznać w tym roku zwłaszcza dzięki projektom "UNTITLED01" i "HHNS Mixtape". Jego numery spokojnie wbijają kilkaset tysięcy wyświetleń. Dziś ruszył preorder pierwszego legalnego krążka rapera, a dodatkowo wleciał singiel o intrygującym tytule, "Quebonafide". "XX" ma ukazać się 27 listopada.

YouTube
Rządzili polskim YouTubem, dziś tracą miliony. Poważne problemy Abstrachuje
PRZYSZŁOŚĆ TEGO KANAŁU...

Nawet nie muszę pytać, czy kojarzycie Abstrachuje. Kilka lat temu zrewolucjonizowali humorystyczny kontent na YouTubie, odpalając serię "Co mówią...". Gigantyczne wyświetlenia przyszły im już z pierwszymi nagraniami, co z kolei doprowadziło do szybkiego zarobku. Z tego powodu panowie założyli spółkę i wydawać by się mogło, że od tego czasu powinni piąć się już tylko w górę. Okazuje się jednak, że moloch internetowy, którego zbudowali, miał gliniane nogi.