Felieton,Hip Hop

Raperzy, którzy poszli siedzieć przez swoje teksty cz. 1

Politolog Na Rapie -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Politolog Na Rapie

Raperzy, którzy poszli siedzieć przez swoje teksty cz. 1

W marcu sieć obiegła informacja o wsparciu, jakie otrzymał nieznany szerszemu gronu raper Mayhem Mal. Za artystą stanęli min. mający duże doświadczenie w konfliktach z prawem Meek Mill, 21 Save czy „grzeczny” Chance the Rapper. Wszyscy oni nalegali, by Sąd Najwyższy ponownie wysłuchał oskarżonego i znów rozpatrzył jego sprawę. Druga strona odpowiedziała jednak kategorycznym NIE i podtrzymaniem kary więzienia. Dlaczego akurat w tym przypadku skończyło się „drastycznie”, skoro tak często słyszymy „Fuck The Police”?

Apelujący o „sprawiedliwość” dla artysty wspierali się argumentami ideowymi i powoływali na pierwszą poprawkę do amerykańskiej konstytucji mówiąc o tym, że jest to zamach na wolność słowa. Sęk w tym, że wersy Mayhem Mala nie były ideowym „Fuck The Police”.

Knox został aresztowany w 2012 roku, kiedy policja z Pittsburgha znalazła w jego samochodzie piętnaście worków heroiny, gotówkę i załadowany pistolet. Raper krótko po tym skierował do policjantów, którzy dokonali zatrzymania kilka wersów. W utworze wspominał także postać Richarda Poplawskiego, mordercę 3 policjantów z Pittsburgh.

Po czym… został dodatkowo oskarżony o wydawanie gróźb terrorystycznych i zastraszanie świadków. Siedzi do dziś.

Wbiję zardzewiały nóż w jego wnętrzności i odetnę mu stopy

Rap to nie fikcja?

Zupełnie innym przypadkiem był z kolei ten, który dotyczył Francisco Calderona Mory i wydarzył się w 1994 roku. W jego domu śledczy odnaleźli odręcznie napisane teksty utworów, które wskazywały na jego członkostwo w Southside Gang. Raper „ucierpiał” podwójnie, najpierw dostał wyrok za członkostwo w gangu, a później jego teksty zostały uznane za motyw zbrodni z powodu jego lojalności wobec ekipy z Southside. Sędzia odrzucał argumenty o fikcji literackiej, tłumacząc, że nic nie sprawia, że akurat rapowe teksty są z zasady niewiarygodne. Tym sposobem sędzia William Bedsworth ustanowiła prawny precedens dla interpretacji rapowych tekstów jako non-fiction. Co ciekawe raper funkcjonował pod pseudonimem, którym było jego… nazwisko. Linia obrony miała naprawdę trudno.

Bez wątpliwości

Tak, bez wątpliwości, bo nie zostawił ich sam morderca. Dennis Greene Sr. został skazany w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej żony, Tary Barrett, nauczycielki matematyki w szkole średniej. Wyobraźcie sobie, że próbując uciec przed prawem wyjechał do Chicago gdzie… zaczął nagrywać klipy, w których ewidentnie pijany i upalony przyznał się do brutalnego morderstwa swojej partnerki.

Popełniłem przestępstwo, nie cofnę czasu […] Pociąłem jej szyję mieczem

Elonisowi się nie udało

Na szczęście dla jego żony. Stanęło na groźbach, które miały być rzekomo wzorowane na treściach, z których znany był Eminem. Po tym jak żona zostawiła Anthony’ego Elonisa i odeszła wraz z dziećmi, ten nawinął:

Kochałem Cię na jeden sposób, ale zabiłbym na tysiące

Te i inne groźby (także wobec agentów FBI i… przedszkola) opublikował na Facebooku za co został oskarżony. Sprawa odbiła się szerokim echem nie tylko w amerykańskich mediach, ale przeszła przez kilka instancji, w tym Sąd Najwyższy. Najważniejsze jest to, że raper amator został uznany winnym. Do końca zgrywał jednak cwaniaka, by utrzymać wersję o tym, że wszystko to było sztuką. Taaa.

Sztuka polega na przekraczaniu granic. Jestem gotów pójść do więzienia za moje konstytucyjne prawa.

Islam to system polityczny

Z USA przenosimy się do słonecznej Casablanki w Maroku i sprawy 17-letniego rapera Othamana Atiq nagrywającego pod pseudonimem Mr. Crazy. Chłopak został skazany ostrzegawczo na 3 miesiące więzienia za słowa, które zarówno w USA jak i w Europie raczej nie spotkałyby się z reakcją wymiaru sprawiedliwości. W swoim rodzinnym kraju musi niestety liczyć się z tym, że za publiczne szkodzenie moralności i obrażanie instytucji państwowej spotka go kara.

W moim kraju, kradniesz lub handlujesz […] Wszystko jest ustawione, mam to wypracowane z policją. Kupiłem rynek w okolicy, zrobiłem policjanta moim psem.

Dziś ma już kilka lat więcej i prawie półtora miliona subskrypcji na YouTube.

Część 2 już wkrótce! ?

Fot. Mayhem Mal – So Lit ft Chevy Woods Official Video / YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Logic i Eminem ekspresowo mordują raperów!
kadr z klipu "Logic - Confessions of a Dangerous Mind", youtube.com/Logic

Niespodziewana kolaboracja, ale jakże spójna! Logic i Eminem dosłownie (no dobra, w przenośni, ale słowami!) mordują raperów. Raper z Maryland oddaje hołd Shady'emu nie tylko zmieniając flow w pewnym momencie, na takie które przypomina najlepsze momenty z Relapse (albo z gościnnych występów Kena Kaniffa), ale też po prostu starając się dorównać legendzie Detroit.

Felieton,Hip Hop,Ranking
Z rapem przez świat: Rosja

“Boso przez świat”, wita Wojciech Cejrowski. Wróć! “Z rapem przez świat” witam Was ja. Czas na nowy cykl! Co każdy piątek, udamy się w hiphopową podroż przez dziesiątki nieodkrytych rapowo lądów. Poznamy również setki ciekawych raperów, którzy zaprezentują nam wachlarz rożnych stylów. Pasy zapięte? No to ruszamy!