News

Raperzy walczą o Mayhema Mala. Zostanie uniewinniony?

Anna Cecocho -
News - - Dodane przez Anna Cecocho

Raperzy walczą o Mayhema Mala. Zostanie uniewinniony?

Muzycy to często taka niebiologiczna rodzina. Wspiera się w gorszych chwilach, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą sprawy sądowe. Przykład? Wyrok Jamala Knoxa (znany jako Mayhem Mal) z 2014 roku, który aktualnie próbują unieważnić m.in. Meek Mill, Chance the Rapper i 21 Savage.

Słynni raperzy złożyli niedawno w Sądzie Najwyższym prośbę o unieważnienie wyroku Mala, który odsiedział w więzieniu karę za rzekome grożenie policji w jednej ze swoich piosenek.

Jak do tego doszło? Już przypominamy. Knox został aresztowany w 2012 r. za posiadanie broni i narkotyków. Po tym incydencie wraz z przyjacielem nagrał singiel „Fuck the Police”, oczerniając w nim funkcjonariuszy. W kawałku słyszymy między innymi „Zabijmy tych gliniarzy, bo nie robią nam nic dobrego”. Za m.in. te rymy Jamal został oskarżony o terroryzm, a następnie, w 2014 roku skazany na karę 2 lat więzienia.

Wracając do samego podania raperów – po jego złożeniu adwokaci Knoxa oczekują na rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Ich zdaniem: „Teksty piosenek nigdy nie były rozumiane dosłownie, a raczej miały być słyszalne z muzyką, melodią, rytmem i emocjami”.

W krótkiej wypowiedzi dla sądu Meek Mill, Chance the Rapper, 21 Savage, Killer Mike i inni raperzy stwierdzili, że takie incydenty wynikają z „głębokiej nieświadomości” odbioru rapu i hip-hopu. Argumentują:

Osoba niezaznajomiona z tym, co dziś jest dominującym gatunkiem muzycznym, lub która słyszy muzykę przez soczewki słuchowe starych gatunków, takich jak jazz, country czy symfonia, może błędnie zinterpretować rapową piosenkę jako prawdziwe zagrożenie przemocą.

Dodają też, że rap „to dzieło poezji”. Jak mówią:

(…) Rap jest (nie) znany z przesadnej, czasami gwałtownej retoryki, i używa języka na wiele różnych sposobów. Nie należy go traktować dosłownie, co zrozumiałby rozsądny słuchacz, nawet z przypadkową wiedzą o rapie.

Jeden z prawników Knoxa – R. Stanton Jones – wypowiedział się na ten temat w New York Times, nawiązując do kwestii rasizmu. Uważa, że Czarni mężczyźni, tacy jak Mayhem Mal, są „prawie zawsze celem w takich przypadkach”, w przeciwieństwie do raperów, którzy są biali lub bardziej popularni. Mówi:

„Podczas gdy znani raperzy, tacy jak Eminem, wygrywają nagrody Grammy i zgarniają miliony z brutalnych obrazów w swoich piosenkach, sędziowie i jury są rutynowo przekonani, że mniej znani raperzy jakoś żyją swoimi tekstami i traktują je jako rymowaną autobiografię. To niepokojący trend, często mający niszczycielskie konsekwencje dla młodych mężczyzn w innym kolorze skóry niż biały, którzy prawie zawsze są celem takich spraw.”

Sądząc po małym odstępie czasowym pomiędzy aresztowaniem
Mayhema Mala, a kawałkiem który wydał, nie mógł to być aż taki zbieg okoliczności. Tak, czy siak, zgadzamy się z raperami, że sztukę zawsze trzeba przyjmować z przymrużeniem oka. Miejmy nadzieję, że sąd również weźmie to pod uwagę.

Fot. z klipu „Simba” [youtube]

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kaz Bałagane: głupota wyzwala u mnie pogardę

Zaledwie kilka dni temu zrelacjonowaliśmy dla Was po krótce „wywiad”, którego Słoń udzielił na swoim Instagramie. „Se jadę na chatę, jak chcesz to pytaj” – zachęcił fanów. Dziś mamy dla Was małą rundkę jeden na jeden z Kazem Bałagane.

Kaz swoją rozmowę zatytułował „Tylko ciekawe kwestie:)” I rzeczywiście, było ciekawie, miejscami było też kontrowersyjnie:

I zabawnie:

Było oczywiście o muzyce, trochę o modzie, a także… o rodzicielstwie (nie zabrakło nawet pytania o 500 + 😉 ). Padła też obietnica spotkania Winim.  Forma – tradycyjnie – pytania na Insta. Oto, czego udało nam się z nich dowiedzieć:

  1. Kaza Bałagane najbardziej wk*rwiają pomówienia. I pewna partia rządząca, ale politykę zostawmy w spokoju
  2. Cecha, której raper nie lubi najbardziej u innych, to głupota – „Uwalnia we mnie ostateczne pokłady pogardy” – napisał
  3. Uważa, że słuchacze rapu to w znacznej znacznej większości (95 procent) dzieci, wychowane na internecie, nierozumiejące świata
  4. Nie zależy mu na powszechnej sympatii – patrząc na punkt wyżej – to dobrze
  5. Wydarzenie, które ukształtowało muzyka najbardziej, to narodziny córki -„Zobaczenie na własne oczy tego, że na świat przychodzimy bez grama złych intencji” – stwierdził
  6. Kaz lubi oryginalne słownictwo – dlatego używa trudnych słów w swoich tekstach (chociaż twierdzi, że w odpowiednich proporcjach przeplata je z „prymitywnymi”)
  7. Poza rapem Kaz pisywał… wiersze
  8. Na pytanie o ulubiony album odpowiedział, że najbardziej jest zadowolony z… „Hugo bucc2”, „narkopopu” i „Książę nieporządek”. Słowem – lubi wszystko 😉
  9. Muzyczne marzenie? – Oczywiście, kolejne płyty
  10. Gdyby mógł kogoś wskrzesić, żeby coś wspólnie nagrać, byłby to J Dilla

To tyle. Wszystko, co najważniejsze. Czekamy na rozwój poszczególnych zagadnień w kleszczach pytań Winiego.

P.S. A gdybyście sami chcieli zgłębić kwestię słownictwa polskich raperów, zapraszamy do naszego rankingu.

fot. Kaz Bałagane „Trendsetter” (prod. @APmg)/YouTube

Zostaw komentarz

News
Blues – Gural i Matheo – Brothers z nowym teledyskiem

Minęło prawie dziesięć lat od ostatniego wspólnego wydawnictwa DonGuralesko i Matheo. Obaj panowie przez tę dekadę mocno ugruntowali swoje pozycje na scenie. Gural zdążył wydać sześć solowych albumów (z czego dwa mają status złotej płyty), natomiast Matheo święcił sukcesy u boku Soboty i Popka.

Tydzień temu informowaliśmy Was o teledysku „Teraz”, gdzie obaj panowie ustylizowani byli na głównych bohaterów z filmu „Blues Brothers”. W najnowszym klipie, w tej samej „czarnej” stylówce, duet „wozi się” po sklepie niczym Kid Cudi w jednym ze swoich hitów.

Wideo to połączenie dwóch tracków – „Pale dym wale płyn” i „Co”. Oprócz Gurala w kawałku możemy usłyszeć także… Matheo. „„Szopen rapu” już nie raz zaskakiwał słuchaczy swoimi zwrotkami. Jak mu wyszło tym razem? Musicie sprawdzić to sami!

Utwór promuję mixtape pt. „Miłość, szmaragd i krokodyl”, który ukaże się 1 kwietnia. Limitowany preorder wciąż jest dostępny w sprzedaży.

fot. DonGURALesko & Matheo, “Pale dym wale płyn / Co”/YouTube

Zostaw komentarz