News

Raperzy walczą o Mayhema Mala. Zostanie uniewinniony?

Anna Cecocho -
News - - Dodane przez Anna Cecocho

Raperzy walczą o Mayhema Mala. Zostanie uniewinniony?

Muzycy to często taka niebiologiczna rodzina. Wspiera się w gorszych chwilach, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą sprawy sądowe. Przykład? Wyrok Jamala Knoxa (znany jako Mayhem Mal) z 2014 roku, który aktualnie próbują unieważnić m.in. Meek Mill, Chance the Rapper i 21 Savage.

Słynni raperzy złożyli niedawno w Sądzie Najwyższym prośbę o unieważnienie wyroku Mala, który odsiedział w więzieniu karę za rzekome grożenie policji w jednej ze swoich piosenek.

Jak do tego doszło? Już przypominamy. Knox został aresztowany w 2012 r. za posiadanie broni i narkotyków. Po tym incydencie wraz z przyjacielem nagrał singiel „Fuck the Police”, oczerniając w nim funkcjonariuszy. W kawałku słyszymy między innymi „Zabijmy tych gliniarzy, bo nie robią nam nic dobrego”. Za m.in. te rymy Jamal został oskarżony o terroryzm, a następnie, w 2014 roku skazany na karę 2 lat więzienia.

Wracając do samego podania raperów – po jego złożeniu adwokaci Knoxa oczekują na rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy. Ich zdaniem: „Teksty piosenek nigdy nie były rozumiane dosłownie, a raczej miały być słyszalne z muzyką, melodią, rytmem i emocjami”.

W krótkiej wypowiedzi dla sądu Meek Mill, Chance the Rapper, 21 Savage, Killer Mike i inni raperzy stwierdzili, że takie incydenty wynikają z „głębokiej nieświadomości” odbioru rapu i hip-hopu. Argumentują:

Osoba niezaznajomiona z tym, co dziś jest dominującym gatunkiem muzycznym, lub która słyszy muzykę przez soczewki słuchowe starych gatunków, takich jak jazz, country czy symfonia, może błędnie zinterpretować rapową piosenkę jako prawdziwe zagrożenie przemocą.

Dodają też, że rap „to dzieło poezji”. Jak mówią:

(…) Rap jest (nie) znany z przesadnej, czasami gwałtownej retoryki, i używa języka na wiele różnych sposobów. Nie należy go traktować dosłownie, co zrozumiałby rozsądny słuchacz, nawet z przypadkową wiedzą o rapie.

Jeden z prawników Knoxa – R. Stanton Jones – wypowiedział się na ten temat w New York Times, nawiązując do kwestii rasizmu. Uważa, że Czarni mężczyźni, tacy jak Mayhem Mal, są „prawie zawsze celem w takich przypadkach”, w przeciwieństwie do raperów, którzy są biali lub bardziej popularni. Mówi:

„Podczas gdy znani raperzy, tacy jak Eminem, wygrywają nagrody Grammy i zgarniają miliony z brutalnych obrazów w swoich piosenkach, sędziowie i jury są rutynowo przekonani, że mniej znani raperzy jakoś żyją swoimi tekstami i traktują je jako rymowaną autobiografię. To niepokojący trend, często mający niszczycielskie konsekwencje dla młodych mężczyzn w innym kolorze skóry niż biały, którzy prawie zawsze są celem takich spraw.”

Sądząc po małym odstępie czasowym pomiędzy aresztowaniem
Mayhema Mala, a kawałkiem który wydał, nie mógł to być aż taki zbieg okoliczności. Tak, czy siak, zgadzamy się z raperami, że sztukę zawsze trzeba przyjmować z przymrużeniem oka. Miejmy nadzieję, że sąd również weźmie to pod uwagę.

Fot. z klipu „Simba” [youtube]

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Kaz Bałagane: głupota wyzwala u mnie pogardę

Zaledwie kilka dni temu zrelacjonowaliśmy dla Was po krótce „wywiad”, którego Słoń udzielił na swoim Instagramie. „Se jadę na chatę, jak chcesz to pytaj” - zachęcił fanów. Dziś mamy dla Was małą rundkę jeden na jeden z Kazem Bałagane.

News
Blues – Gural i Matheo – Brothers z nowym teledyskiem

Minęło prawie dziesięć lat od ostatniego wspólnego wydawnictwa DonGuralesko i Matheo. Obaj panowie przez tę dekadę mocno ugruntowali swoje pozycje na scenie. Gural zdążył wydać sześć solowych albumów (z czego dwa mają status złotej płyty), natomiast Matheo święcił sukcesy u boku Soboty i Popka.