Felieton,Hip Hop

Raprospekcja: „Demówka EP” pozostawia niedosyt

Jakub Purłan -
Felieton,Hip Hop - - Dodane przez Jakub Purłan

Raprospekcja: „Demówka EP” pozostawia niedosyt

Minialbum od Quebonafide i Białasa wydany 4 grudnia 2015 roku, 2 dni wcześniej można było już go odsłuchać na kanale QueQuality w serwisie YouTube. Pierwotnie EP-ka była dołączana do preorderu „Rehab” w nakładzie tysiąca sztuk. Jednak wzbudziła duże zainteresowanie wśród odbiorców, także postanowiono dotłoczyć jej trochę więcej. 27 marca 2015 roku Quebonafide wydał „Ezoterykę”, a w grudniu został wydany album Białasa. Obecnie jesteśmy po premierze „Romantic Psycho”, a w maju prawdopodobnie usłyszymy „H8M5”. Czyżby historia zatoczyła koło i znów otrzymamy wspólny materiał od tej dwójki? Szczerze wątpię, ale nie mam nic przeciwko.

Odsłuch po latach

Włączając pierwszy numer z tej EP-ki zadałem sobie pytanie retoryczne: naprawdę to już niespełna 5 lat od premiery? Czas płynie nieubłaganie, a na tym projekcie stale czuć i słychać świeżość. I nie mam tu na myśli newschoolowych bitów, wręcz przeciwnie. Ten minialbum to ukłon w stronę trueschoolu. Słychać na nim więcej klasycznego brzmienia niż nowoczesnego, ale oczywiście w stylu Quebo i Białasa. Muszę wspomnieć o producentach, bo wykonali świetną robotę. Trzy bity wyprodukował BobAir, a po jednym TheReturners, WhiteHouseRecords i Wezyr, cuty dołożył od siebie Dj Flip. Raczej ksywki znane właśnie z takich brzmień. Jeśli ktoś szuka czegoś do posłuchania, zwłaszcza podczas kwarantanny, to zdecydowanie polecam. Wciąż przyjemnie się słucha tego projektu, mimo upływu lat. Czuć luz, lecz nie brakuje też agresywnego sznytu w nawijce. To tylko sześć numerów, ale jakże różnych. Od tych spokojniejszych, po te braggowe.

Idealne połączenie?

Chętnie usłyszałbym kolejne wspólne numery od Quebo i Białasa. Może na najbliższym albumie szefa SBM będzie okazja. A najbardziej czekam na utwór, w którym polecą jak w „Idą pomimo”. Mocna nawijka Kuby, taka jaką wielu fanów lubi najbardziej. Widać to zresztą po komentarzach. Czuć w niej wiele emocji i takiego poirytowania, któremu chce dać upust. Tym bardziej można się zdziwić, kiedy po takich ostrych linijkach, słychać nagle spokojny refren. Moim zdaniem ta zwrotka Quebo jest najlepszą na całym projekcie „Demówka EP”. Białas poleciał w swoim klasycznym stylu i dopełnił ten numer.

Wydaję mi się, że numer „Pusty Materac” mógłby zrobić o wiele więcej wyświetleń, jeśli byłby wypuszczony jakieś 3 lata później. Nie chodzi mi tylko o hype jaki pojawił się wokół tych raperów, tylko o to jak zmieniał się odbiór takich utworów. Chwytliwy refren, który łatwo zapada w pamięć, dobre brzmienie i fajny vibe. Dobra propozycja na jakąś domówkę. „Wszędzie są tylko sztuki i melanż…”

Obecnie rzadko pojawiają się EP-ki na polskiej scenie. A szkoda, bo taki dodatek do preorderu jest jak najbardziej na plus. Zwłaszcza jeśli brzmi tak dobrze jak „Demówka EP”. Quebonafide i Białas uzupełniają się na bitach, przyjemnie się tego słucha w takim wydaniu. Największym minusem tego projektu jest to, że jest taki krótki. Chciałoby się usłyszeć więcej utworów, bo tak to czuć niedosyt. A może to właściwie zaleta…

fot. okładka płyty „Demówka EP”

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Każdy raper musi być łysy? Przyszła pora na Filipka

Jakiś czas temu pisaliśmy o Filipku, który wystąpił gościnnie na jednym z kanałów na YouTubie i jak widać to nie koniec. Dziś raper pojawił się w odcinku Mateusza Kaniowskiego - polskiego dziennikarza specjaliującego się w MMA, ale także w tematyce rapu spisuje się świetnie. Początkowo pojawiały się filmiki u obu panów na ich instagramach, które zapowiadały live'a, podczas którego miał odbyć się wywiad z reprezentantem QueQuality.

Felieton,Hip Hop,Wyróżnione
Kendrick, A$AP Rocky, Travis Scott… Dlaczego Tame Impala to najbardziej hip-hopowy projekt indie?

I jest kolejna rapowa kolaboracja z Tame Impala! "Call My Phone Thinking I'm Doing Nothing Better" to pierwszy od 11 lat kawałek The Streets, który w dodatku zapowiada mixtape "None of Us Are Getting Out of This Life Alive". Premiera 10 lipca, a tym czasem Mike Skinner, jeden z najważniejszych hip-hopowych brytyjskich artystów, daje nam następny dowód na to, że nikt pochodzący ze sceny rockowej nie brzmi z rapem tak dobrze, jak Kevin Parker.