Hip Hop,News

Reprezentanci SBM wracają do koncertowania!

Jakub Purłan -
Hip Hop,News - - Dodane przez Jakub Purłan

Reprezentanci SBM wracają do koncertowania!

Kilka miesięcy posuchy koncertowej dało się we znaki zarówno artystom, jak i słuchaczom. Czas nadrobić ten stracony czas. Reprezentanci SBM, a dokładniej Bedoes i Mata, wracają na scenę.

Coraz więcej artystów wraca do grania koncertów, bo nie wiadomo na jak długo została odmrożona branża muzyczna. Swoją krótką trasę zapowiedzieli Mata i Bedoes. Michał nie miał w końcu możliwości, aby należycie świętować swój debiutancki album podczas koncertów. Jeśli chcecie sobie przypomnieć „100 dni do matury”, to polecam recenzję Klementyny Szczuki. Ostatnio zagrał dość spontaniczny koncert razem z Quebonafide na warszawskich schodkach. Oglądając filmiki z tego wydarzenia, żałowałem, że mnie tam nie było. Również Bedoes wraca z kilkoma koncertami. Pierwszy odbędzie się już za tydzień (15.08) w Katowicach, a finał trasy zaplanowany jest na 5 września w jego rodzinnym mieście, czyli Bydgoszczy. Poniżej szczegółowa lista koncertów członków SBM.

Mata:
15.08.2020 Bydgoszcz Wake Park
21.08.2020 Katowice Plac MCK
22.08.2020 Poznań Skwer Play obok. Stadionu Lecha
27.08.2020 Szczecin na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich
TBA Warszawa

Bedoes:
15.08.2020 Katowice na Placu MCK
16.08.2020 Katowice na Placu MCK
TBA Warszawa
05.09.2020 FINAŁ TRASY Bydgoszcz w WakePark

fot. instagram.com/33mata

Zostaw komentarz

Udostępnij
News
TikTok naprawdę może zostać zdelegalizowany!
https://1000logos.net/tiktok-logo/

TikTok u wszystkich wzbudza bardzo podobne uczucia. Niby fajnie zabija się dzięki niemu nudę, ale po pewnym czasie trzeba zrobić sobie od niego przerwę, gdyż stężenie cringe’u we krwi jest zwyczajnie zbyt duże i prawdopodobnie zagrażające życiu. Amerykanie już niedługo mogą tego problemu nie mieć.

Wcale nie dlatego, że tę popularną apkę zaleje fala sensownego i faktycznie zabawnego, a nie żenującego contentu. Może być ona prawnie zakazana i nie jest to tym razem kolejny żart o delegalizowaniu czegoś. Prezydent USA, Donald Trump, ogłosił bowiem oficjalnie, że usunie TikToka ze swojego kraju, jeśli w ciągu 45 dni nie przejmie go amerykański inwestor. Brzmi to trochę jak mem, trochę jak internetowa pasta, ale to faktyczny, autentyczny plan. Co ciekawe, stoją za nim bardzo poważne powody i nawet oskarżenia.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich specjalistów od programowania, TikTok ma bowiem pozyskiwać gigantyczną liczbę prywatnych danych każdego swojego użytkownika. Tak przecież mówiło się też o Instagramie czy Facebooku, ale okazuje się, że akurat ta aplikacja jest w stanie zebrać znacznie więcej informacji niż te wyżej wspomniane. Poza tym, należy ona do Chińczyków, więc w Stanach zaczęto obawiać się, że TikTok to po prostu sprytnie wprowadzone na rynek narzędzie szpiegowskie, które ma pozyskiwać wszelkie wiadomości na temat jego użytkowników, które później rzekomo trafiają do chińskiego rządu. Tak, to zdecydowanie brzmi jak teoria spiskowa, ale skoro Prezydent Trump zdecydował się już na tak drastyczne kroki, musiały do niego dojść dowody, które faktycznie tę tezę potwierdzają lub chociaż sprawiają, że jest bardzo prawdopodobna.

Twórcy aplikacji mają być tym faktem zszokowani i na razie, co oczywiście nie dziwi, niezbyt chętnie przymierzają się do sprzedaży aplikacji. XXLMag podaje, że w sprawą TikToka zainteresował się już Microsoft i to prawdopodobnie on będzie głównym kandydatem do przejęcia go. Na negocjacje z obecnymi właścicielami ma półtora miesiąca, w trakcie których miliony nastolatków będą drżały nocami, nie śpiąc w obawie o tym, że nie będą miały gdzie wrzucić filmiku ze smutną muzyczką w tle, gdy po miesiącu związku zerwie z nimi ich druga połówka.

fot. https://1000logos.net/tiktok-logo/

Zostaw komentarz

Felieton,Hip Hop
Young Lungs opowiedział nam o kulisach współpracy z Quebonafide!

„Egzotyka” Quebonafide ukazała się 9 czerwca 2017 roku. Wcześniej, co tydzień artysta co tydzień publikował kolejne utwory z nadchodzącej płyty – tak narodziły się „Quebowe wtorki”. 2 maja miałem więc wobec rapera spore oczekiwania. Tydzień wcześniej Que wrzucił do sieci „Zorzę”. Utwór gorzki i trudny, ale jednocześnie piękny i poruszający. A równo o 12.00 dostaliśmy nostalgiczne, traktujące o globalnej samotności, potrzebie obcowania z najzwyklejszymi ludzkimi emocjami i rozgoryczone sztucznością współczesnego świata „Między słowami”.

Przyznam szczerze, że kawałek ten po prostu do mnie przemówił i, jak zresztą chyba cała „Egzotyka”, przemawia nadal. Ale spośród wszystkich numerów na albumie, to właśnie „Między słowami”, w kontekście wydarzeń ostatnich miesięcy, zyskało jakby drugie życie. O tym, jak powstawał (i o tym, jak mało brakowało, żeby nie powstał) jeden z najbardziej klimatycznych i nostalgicznych utworów tamtych lat opowiedział mi jego współtwórca – Young Lungs.

Zaczęło się od tego, że Quebonafide usłyszał „Demons”, kawałek Young Lungsa na YouTubie (wtedy jeszcze na kanale „Astari”), a później znalazł go na Instagramie. Raper odezwał się do Kanadyjczyka za pośrednictwem Instagramowych DM-ów. I naprawdę niewiele brakowało, żeby został zupełnie zignorowany. „Na początku w ogóle nie wiedziałem kim on jest. Niewiele brakło, żeby ‚Między słowami’ w wersji, którą znamy, nie powstało wcale” – opowiada Young Lungs.

Wstępna wersja refrenu powstała jeszcze zanim muzycy spotkali się na żywo. Ciechanowski raper wysłał Lungsowi swoją wersję utworu i poprosił, żeby ten się dograł.

„Kiedy zaczynaliśmy, nie miałem pojęcia, o czym ma być ten kawałek, nie rozumiałem tekstu. Zanim w ogóle zacząłem cokolwiek tworzyć, poprosiłem go o wyjaśnienia. Que wytłumaczył mi wtedy, jaki miał pomysł na tekst, a ja próbowałem w to jakoś trafić”. – wspomina artysta.

Z Quebonafide i innymi członkami QueQuality (w tym z PlanemBe) spotkali się dopiero w Toronto, kiedy tamci przylecieli do Kanady dograć do teledysku brakujące sceny z udziałem Young Lungsa. „Spędziliśmy razem, tu na miejscu, maksymalnie kilka dni. Spotykaliśmy się w domu mojego znajomego, Ciana P, i próbowaliśmy coś razem nagrać” – dodaje. Opowiedział też o tym, jak wspólnie pracowali nad „Między Słowami” i o tym, jaki przy pracy był sam Quebonafide. „Na pewno był skupiony na tym, co robi” – to pierwsze, co o polskim raperze mówi Lungs. A później dodaje: „Trochę freestylowaliśmy, eksperymentowaliśmy z różnymi pomysłami. Ja coś nuciłem, Que rapował, a Cian P robił instrumentale”. Opowiada też o tym, że pracowali razem nad kilkoma utworami, które ostatecznie nigdy nie poszły w świat. „Było mi przykro, bo według mnie to były całkiem dobre kawałki” podsumował.

Wspomniał również, że dobrze współpracowało mu się z polskimi raperami. Głównie dlatego, że, jak twierdzi Young Lungs, świetnie się między sobą dogadywali. W pewnym sensie, jemu też się to udzielało. Zdarzało się, że nie rozumiał, kiedy rozmawiali o czymś miedzy sobą, ale twierdzi, że wcale mu to nie przeszkadzało. Największe znaczenie w odbiorze muzyki, a zwłaszcza polskiego rapu, ma dla niego melodia. Nie słucha go zbyt wiele, bo praktycznie nie rozumie słów, ale kiedy coś jest melodyjne, to po prostu go to przyciąga. Tak było m. in. było z PlanemBe, którego kawałki podobały się Lungsowi zwłaszcza od strony muzycznej.

Raper dopiero w Polsce zrozumiał, jak popularny był już wtedy polski raper. Owszem, wcześniej wiedział chociażby o tym, ile osób obserwowało Que na Instagramie. A jego konto było zweryfikowane, więc tym bardziej musiał być znany. Ale prawdziwą skalę tego, jak bardzo rozpoznawalny w Polsce jest Quebonafide, Lungs poznał dopiero w Polsce, kiedy zobaczył, jak reagowali na niego ludzie na ulicach. Nie było szans, żeby przeszedł gdzieś niezauważony.

Do dziś raper stara się być w kontakcie z Que: „Czasami ze sobą piszemy, ale zdaję sobie sprawę, że Que jest teraz mocno zapracowany”. Dodaje też, że chciałby wrócić do Polski i zagrać razem z Que koncert: „Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś razem zagrać, jak już to wszystko wróci do normy”.

fot. kadr z klipu „Quebonafide ft. Young Lungs – Między słowami (prod. ka-meal x boobieboi)”, YouTube.com/QueQuality

Zostaw komentarz