Rap

Są tak ważni, jak raperzy. Przedstawiamy najlepszych polskich producentów hip-hopowych

Julian Glosa -
Rap - - Dodane przez Julian Glosa

Są tak ważni, jak raperzy. Przedstawiamy najlepszych polskich producentów hip-hopowych

W hip-hopie poza raperem w utworze znajduje się również producent, który zapewnił temu pierwszemu podkład muzyczny, a który często stoi w jego cieniu. Przedstawiamy czterech polskich producentów, których utwory warto sprawdzać bez względu na to, z kim współpracują.

Lanek

Reprezentant SBM Label najdłużej współpracuje z Białasem, a od ponad roku kojarzony jest także z Bedoesem. Kamil Łanka często porównywany jest do polskiego Kanye’ego Westa. Mimo, że porusza się w mocno trapowych klimatach, nie można odmówić mu tego, że doskonale potrafi podkreślić emocje na swoich produkcjach. Porównanie do Westa najbardziej nasuwa się na myśl podczas słuchania imponującej #hot16, w której oprócz bitu prezentuje również swoje zdolności wokalne. Poza muzyką producent zajmuje się też reżyserowaniem teledysków.

Kubi Producent

Kolejny producent wywodzący się z SB. Zaczynał u boku Bedoesa, z którym wydał „Aby śmierć miała znaczenie” (2017) oraz ”Kwiat Polskiej Młodzieży” (2018). Obecne produkcje Kubiego charakteryzują się mrocznym klimatem, jak na przykład ten w ”BOILER ROOM” z najnowszej płyty Guziora. Sam Kubi często pojawia się z GUGU, labelem Szpaka, z którym również stworzył wspólny projekt, tegoroczne ”Dzieci Duchy”. W 2019 Kubi Producent wydał swój producencki album ”+18”, na którym można znaleźć takich raperów, jak Kaz Bałagane, Żabson czy Schafter.

favst

Na pierwszy rzut oka ksywka nie mówi zbyt wiele, ale po zagłębieniu się w ostatnie dokonania producenta, większość słuchaczy polskiej sceny na pewno kojarzy favsta. Współpracował już z takimi artystami, jak Kartky, Kukon czy Tymek. I to właśnie z tym ostatnim stworzył album ”piacevole’’ wnoszący powiew świeżości na polską scenę rapową. Inspirowane latami 80. i 90. syntezatory mieszane z pełnymi emocji gitarami to tylko jeden z wielu stylów producenta, który doskonale odnajduje się również w brzmieniach trapowych i klubowych.

Gibbs

Najbardziej znany z utworu ”Wiking” Sariusa, który obecnie ma już prawie 70 milionów odsłoń na YouTubie. Przyłu, Kacper, Opał, Kartky, Shellerini, Fonos… Lista raperów dla których produkował Gibbs jest długa, ale nie oznacza to, że stawia on na ilość, a nie jakość. Każdy bit Gibbsa jest jedyny w swoim rodzaju – od gitarowych ballad do syntezatorowego trapu, wszystko jest najwyższej możliwej jakości. Od jakiegoś czasu producent udziela się też na refrenach jako wokalista, pokazując, że jego styl jest nie do podrobienia.

fot. kadr z „GOTUJEMY Z Lankiem: “Michelangelo” – Bedoes & Lanek Ft. Pressa”, YouTube.com/skrr.pl

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Wiemy, kiedy Bedoes i spółka wydadzą wyczekiwany projekt!
kadr z klipu "Bedoes & Lanek - HARDCORE PLEASURE feat. Flexxy

Bedoes jest obecnie pochłonięty promocją swojej i Lanka "Rewolucji Romantycznej", ale najwidoczniej gdzieś tam w ukryciu już pracuje nad kolejnymi rzeczami. W trakcie jednego ze swoich live'ów zapowiedział bowiem album całej ekipy 2115, który ma się ukazać już w przyszłym roku.

Rap
Bez nich hip-hop nie brzmiałby tak samo. Artyści, których musisz poznać, jeśli interesujesz się rapem

Aby mówić o hip-hopie, a przede wszystkim go tworzyć, dobrze jest poznawać inne gatunki i w przypadku tego drugiego również nimi się inspirować. Rap nie istniałby, gdyby nie chociażby funk i soul, a obecnie nie byłby taki sam, gdyby nie wpływy z pozoru zupełnie odmiennych gatunków. Żeby to dostrzec, warto przyjrzeć się twórczości artystów takich, jak Nina Simone czy właśnie...