Hip Hop,News

Saful: Mówienie, że rap jest dla młodych jest krzywdzące. To muzyka buntu

Izabela Smolińska -
Hip Hop,News - - Dodane przez Izabela Smolińska

Saful: Mówienie, że rap jest dla młodych jest krzywdzące. To muzyka buntu

Chociaż od premiery „Ślepnąc od świateł” (a nawet od finałowego odcinka) trochę czasu już minęło i chociaż (póki co) nie słychać, żeby Saful i/lub Dixon37 planowali premierę nowego krążka, Saful wciąż pozostaje na topie. Warszawski raper ewidentnie ma swoje kilka minut. I dobrze je wykorzystuje.

Kamil udzielił właśnie wywiadu portalowi anywhere.pl. Wątków było kilka, a oscylowały wokół starego Safula – rapera i jego nowej odsłony – aktora. Kamil mówił m.in. o tym, jak po emisji produkcji HBO zmieniło się jego życie.  – Gdzie nie pójdę, zawsze ktoś mnie zaczepi – ktoś chce zdjęcie, ktoś inny woła z niedowierzaniem: „Patrz! Widziałeś go?!” Już się trochę do tego przyzwyczaiłem, nawet czuję się z tym dobrze – mówił. Nie on pierwszy i niejeden ma ten problem. O raperach, którzy dzięki muzycznej zaczęli rozwijać karierę filmową, pisał dla Was Kajetan tu. A tu nieco uwagi poświęciliśmy tym, których już tylko sam życiorys zasługuje na uwiecznienie na szklanym ekranie.

W dalszej części rozmowy Saful mówił o tym, że w hip-hopie ceni sobie jego wolność i to, że nazywa rzeczy po imieniu, takimi, jakimi są. – Raper ma ten luksus, że się nie musi tłumaczyć ze swoich słów, z tego, co „nawinął” – wszystko przecież w ramach sztuki – mówił, wspominając jednak obok, że rap – jako muzyka utożsamiana z młodymi (czy tak dokładnie jest i jak to wygląda możecie przeczytać tutaj), bywa niedoceniana w szerszej kulturze:

Niestety, rap wciąż jest postrzegany jako muzyka dla młodszego pokolenia i to jest trochę krzywdzące, ponieważ powstaje dużo świetnych numerów z poważnymi tekstami. Rap uchodzi zatem za muzykę młodszego pokolenia, ale też jest muzyką buntu, wolności i pewnych wartości.

Zdaniem artysty z rapu da się żyć, a najlepszym tego dowodem są muzycy, którym na kontach w banku udało się zgromadzić sześciocyfrowe sumy. On sam jednak nie zamierza ograniczać się do hip-hopu i planuje działać na dwóch scenach na raz – i rozwijać się muzycznie (niedawno wspominał o solowym krążku) i szlifować warsztat aktorski (ostatnio zagrał w słowackim filmie opowiadającym o ucieczce z Auschwitz). Trzymamy kciuki.

Kamil Nożyński dla Anywhere.pl

Po wymianie ciosów w rozmowie z Magdą Juszczyk, stanął przed obiektywem Tomka Sagana. Jak mu poszło? Zobaczcie sami. Nikt na deskach nie leżał, gwarantujemy 😉 Kamil Nożyński dla Anywhere.pl!

Anywhere.pl 发布于 2019年2月15日周五

A całą rozmowę znajdziecie tu. 

fot. „Ślepnąc od świateł”, trailer HBO/YouTube

Zostaw komentarz

Udostępnij
Hip Hop,News
Znamy nową tracklistę O.S.T.R.a

O najnowszym (15-tym!) wydawnictwie łodzkiego rapera - „Instrukcji Obsługi Świrów” - nieco już dla Was napisaliśmy. Premiera już jutro - 22 lutego. Ci, którzy nabyli preorder deluxe dokładnie o północy będą mogli ściągnąć wersję standard i czystą albumu. Ale my dziś nie o tym. Z czym więc przychodzimy? Z pełną tracklistą i gościnkami.

Felieton,Hip Hop,Wyróżnione
PRO8L3M z Mandaryną. Poważny. Znacie ev’ry najt?

Popłoch w wieży kontroli lotów! Steez nasłuchał się Mandaryny, a Oskar z wrażenia wrócił do formy z debiutu! Houston, mamy PRO8L3M!