Hip Hop,News

Sokół z wynikiem 10 tysięcy w przedsprzedaży!

Anna Cecocho -
Sokół
Sokół
Hip Hop,News - - Dodane przez Anna Cecocho

Sokół z wynikiem 10 tysięcy w przedsprzedaży!

Fani rapera mają do niego zaufanie. Wykupili już ponad 10 tysięcy egzemplarzy jego debiutanckiej płyty, mimo że dopiero co ruszył preorder.

W przypadku Wojtka taki sukces chyba nikogo nie dziwi. Ale Sokół to też nie jedyny raper w Polsce, który może pochwalić się takim wynikiem. Podobne liczby osiągnęli m.in. „Young Multi” z płytą „Nowa Fala” (10 tysięcy sprzedanych preorderów), Paluch ze swoim „Czerwonym Dywanem” (12 tysięcy), czy Kękę i jego „To tu” (18 tysięcy). Przy dużych nazwiskach w rapie, taka sprzedaż staje się normą i – jeśli porównać ją ze sprzedażą innych gatunków w Polsce – jest bezprecedensowa. Płyty „Wojtek Sokół” w preorderze są nadal dostępne, więc ich ostateczna sprzedaż na pewno jeszcze wzrośnie.

Niedawno sam Sokół ujawnił tytuły trzynastu nowych utworów, podał gości i producentów. Dziś wiemy już chyba wszystko. Płyta zatytułowana „Wojtek Sokół”, premierę zaplanowaną ma na 15 lutego 2019 roku. Usłyszymy 13 utworów z bonusowym trackiem „Chcemy Być Wyżej”, stworzonym podczas projektu „Tymczasem” dla EB, który na YouTubie ma już ponad 30 milionów wyświetleń. W wersji limitowanej, którą można zamówić do 12 lutego (lub do wyczerpania zapasów), usłyszymy dodatkowo single “Rób To W Co Wierzysz” oraz “Świadomy Sen”.

MOŻECIE ZAMAWIAĆ LIMITOWANĄ EDYCJĘ DELUXE MOJEJ PŁYTY W PRZEDSPRZEDAŻY (DO 12 LUTEGO LUB WYCZERPANIA NAKŁADU).PREMIERA…

Opublikowany przez Sokół Środa, 16 stycznia 2019

Wśród gości na krążku znalazło się zarówno grono hiphopowe, reprezentowane przez takie postaci jak Taco Hemingway, PRO8L3Mu, czy Hewry, jak i to bardziej alternatywne, z Leną Osińską z zespołu „Sonar”, Igo z zespołu „Bass Astral”, czy finalistą „The Voice of Poland” Mateuszem Krautwurstem. Do tego wszystkiego jeszcze – największe zaskoczenie krążka – duet z Andrzejem Zauchą. (Sam singiel nie ujrzał jeszcze światła dziennego, jednak niektórzy już pokusili się o mashup’y rapera z wokalistą).

Krążek to też elitarna lista top producentów. Pojawili się na nim: Magiera, Duit, Pejzaż, Zeppy Zep, czy Steez83.

Jak widać polscy raperzy wychowali sobie słuchaczy i dostali w zamian kredyt zaufania w postaci wyniku sprzedanych preorderów. Najwyraźniej słuchacze wzięli sobie do serca to, co Kajman nawijał w „Kupuję Polskie Rap Płyty„: „Więc polskie rap płyty, ty kupuj je, sprawdzaj”.

Fot. z klipu „Chcemy Być Wyżej [Projekt Tymczasem]” [youtube]

Zostaw komentarz

Udostępnij
Felieton
Soolking, raper który zawładnął moim Spotify

Na twórczość Algierczyka trafiłem dzięki… Paluchowi. Po jego wizycie we francuskim radiu Sky Rock FM zacząłem wertować filmy udostępnione na kanale tej rozgłośni. Podróż przez playlisty skończyła się jednak bardzo szybko, ponieważ po chwili znalazłem „Guerillę”. Utwór z, bagatela, 180 milionami wyświetleń (drugi na liście najpopularniejszych ma ich 10 razy mniej) zrobił na mnie takie wrażenie, że jego autor na 3 miesiące przed końcem roku wbił sobie TOP 3 artystów w moim Spotify.

Wspomniany singiel (bo od niego powinniście zacząć) jest niesamowicie melodyjną mieszanką arabsko-europejskich wpływów z ulicznym hymnem algierskich emigrantów. Raper deklaruje miłość do swojej ojczyzny, którą w historii spotkała masa nieszczęść. Przewrotnie uważa swoich rodaków za tych, którzy zawsze byli winnymi tylko ze względu na swoje pochodzenie. Za przykład podaje Kadafiego i Nelsona Mandelę.

Sam uważa się za Robin Hooda, który podobnie jak jego przyjaciele, ma prawo zabierać bogatym za to, że oni wcześniej dorobili się na ich nieszczęściu. Soolking nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z lat 1954-1962, czyli tzw. wojny algierskiej. Po jednej stronie stanęli wtedy Francuzi, a po drugiej Algierczycy, skupieni we Froncie Wyzwolenia Narodowego. Pomimo, że rdzenni mieszkańcy Afryki zwyciężyli i zdobyli upragnioną niepodległość, ponieśli potężne straty – zginęło aż 153 tysięcy osób (ponad 6 razy więcej niż Francuzów). Stąd silne piętno odciśnięte w algierskiej duszy.

W umyśle rapera wojna nadal trwa, ale raczej nie chodzi tu o dżihad, tylko o wyzwania związane z zapewnieniem dobrobytu sobie i swoim bliskim. Koniecznie obejrzyjcie całość. Moment, w którym stojący za plecami rapera młodzieniec wyciąga trąbkę, jest doprawdy magiczny

Po tym singlu zacząłem zagłębiać się w twórczość rapera, która mnie naprawdę pochłonęła i towarzyszyła przez ostatnie miesiące na imprezach, wyjazdach i treningach. Naprawdę bardzo rzadko trafia się na tak melodyjnego artystę, który wraz z towarzyszącym mu blichtrem, potrafi jednocześnie opowiadać o sprawach ważnych.

Soolking potrafi robić hity, ale miał problem z tym, żeby w końcu nagrać pełnoprawny krążek. „Fruit du demon” pojawił się dopiero w listopadzie, ale z miejsca stał się bestsellerem. Nic dziwnego, ponieważ na albumie rapera prym wiodą single, które regularnie wypuszczał przez ostatnie 2 lata. Każdy z nich ma milionowe wyświetlenia i doskonałe klipy.

Muzyka, styl, vibe oraz – jak możecie zauważyć – niezłe ruchy. Taniec pojawił się jeszcze przed zajawką na rap i to z nim Abderraouf Derradji wiązał swoje największe nadzieje. W 2008 roku, mając 18 lat, po raz pierwszy „uciekł” do Francji, ale nie udało mu się nigdzie zaczepić. Wrócił więc do Algierii i dołączył do grupy rapowej Africa Jungle, z którą wydał dwa albumy.

Do Europy wrócił dopiero w 2015 roku, po tym, jak został zauważony przez jednego z marsylskich producentów. Rok później rozpoczął oficjalną karierę, która właśnie niesie go prosto na szczyt.

Fot. Milano / Soolking / Youtube

Zostaw komentarz

Hip Hop,News
A$AP Rocky ma dziewczynę! I chciałby mieć córkę

Przez lata u boku Rocky’ego mogliśmy obserwować mnóstwo pięknych i przeważnie bardzo znanych kobiet. Wygląda na to, że to już zakończony etap i członek kolektywu A$AP postanowił się w końcu ustatkować.

Rocky gościł w programie Angie Martinez. Na początku pochwalił się, że od początku roku jest zupełnie trzeźwy. – Mam 30 lat, muszę trochę przystopować – stwierdził.

Rozmowa zeszła na tegoroczną edycję Yams’ Day. Rocky wspomniał, że pojawi się na niej Young M.A, raperka z Brooklynu. Flacko mocno spropsował koleżankę i wspomniał także o Rico Nasty. – Zazwyczaj patrzy się na kobiety z seksistowskiej perspektywy. Chcesz je zaliczyć albo po prostu ci się podobają. W tym przypadku one po prostu robią ruchy, niezależnie od płci, są świetne – kontynuował pozdrawiając przy okazji Nicki Minaj i Cardi B.

Skoro temat kobiet został już wywołany, Angie postanowiła pociągnąć rapera za język i… udało się jej! Rocky przyznał, że jest w relacji. – Jestem w związku z normalną dziewczyną, to nie jest nikt sławny. To świeża sprawa – oznajmił.

Kto by się spodziewał. Zdawać by się mogło, że jeśli Rocky będzie w stałej relacji, to raczej z kimś z branży.

Raper odniósł się też do głośnej sprawy R. Kelly’ego – To śliski temat. (…) Nie usprawiedliwiam tego, co zrobił. Muszę jeszcze obejrzeć „Surviving R. Kelly” – mówił wyraźnie poruszony.

„Chcę mieć córkę”

Niejako przez problem czynów wokalisty, rozmowa zeszła na temat dzieci. – Chcę mieć córkę. Syna bym zdemoralizował. Byłby najlepszym najgorszym typem na świecie. Zobacz, byłby przystojny, byłby arogancki. Ja jestem problematyczny, on by to odziedziczył – przyznał rozbawiony.

Cóż, Flacko ma taką pozycję, że rodzina wydaje się być naturalnym rozwinięciem życiowej drogi. Trzymamy kciuki. Aha, Rocky wspomniał również, że pracuje nad nowymi rzeczami z Tylerem, The Creatorem! Czekamy.

Fot. kadr z wideo „A$AP Rocky Is Now Sober, Has a Girlfriend + Promises Surprises at Yams Day”, youtube.com/The Angie Martinez Show

Zostaw komentarz